Skóra skłonna do trądziku i jej potrzeby
Skóra skłonna do trądziku wbrew pozorom nie dotyczy jedynie nastolatków. Niedoskonałości mogą pojawić się na każdym etapie życia, a trądzik u dorosłych to aktualnie coraz powszechniejszy problem. Co więcej, rozszerzone pory, wągry i łatwo zauważalne pryszcze znacznie wpływają na samoocenę i to, jak postrzegamy swój wygląd.
Przyczyny cery skłonnej do trądziku u nastolatków i dorosłych są różne i wpływ na obecność niedoskonałości mają zarówno geny, jak i nieprawidłowa praca gruczołów łojowych czy zaburzony proces keratynizacji. Jednak również zmiany środowiskowe, nasz styl życia, dieta, stres i źle dobrane kosmetyki wpływają na kondycję skóry.
Jak powinna wyglądać najlepsza pielęgnacja cery skłonnej do trądziku? Wbrew pozorom nie będą to silnie oczyszczające żele do twarzy, silnie złuszczające peelingi czy wysuszające i ściągające toniki. Skóra skłonna do trądziku potrzebuje skutecznego, ale łagodnego oczyszczania, właściwego nawilżania i codziennej ochrony przed słońcem w postaci kremu z filtrem.
W przypadku skóry skłonnej do trądziku u dorosłych i nastolatków właściwy dobór kosmetyków oraz substancji aktywnych w odpowiednim stężeniu okazuje się kluczowy.
Oczyszczanie skóry skłonnej do trądziku – dlaczego jest ważne?
Niezależnie od tego, jakie są potrzeby naszej skóry i z jakimi problemami się zmaga, oczyszczanie twarzy to etap, którego nigdy nie należy pomijać. Warto jednak wiedzieć, jak powinno przebiegać prawidłowe oczyszczanie twarzy krok po kroku, jeśli zmagamy się z niedoskonałościami.
W ciągu dnia na naszej skórze osadza się wiele zanieczyszczeń. Dodatkowo nasze gruczoły łojowe przez cały dzień i noc produkują sebum, którego nadmiar jest szczególnie problematyczny w przypadku skóry skłonnej do trądziku. Do tego dochodzi jeszcze nakładana przez nas pielęgnacja i nierzadko makijaż. Jeżeli odpowiednio ich nie usuniemy, mogą prowadzić do zatykania porów, rozwoju bakterii i stanów zapalnych oraz zaburzenia mikrobiomu skóry, czego efektem są wypryski.
Prawidłowe oczyszczanie twarzy w domu krok po kroku to klucz do prawidłowo oczyszczonej i zdrowo wyglądającej skóry. Oczyszczanie:
- odświeża skórę;
- zapobiega zatykaniu porów;
- redukuje podrażnienia;
- zmniejsza zaczerwienienia;
- hamuje rozwój bakterii;
- przygotowuje skórę do dalszej pielęgnacji.
Na czym zatem powinno polegać prawidłowe oczyszczanie cery skłonnej do trądziku? Przede wszystkim do tego etapu nie powinno się podchodzić w sposób agresywny. Silnie oczyszczające żele do mycia twarzy mogą dawać wrażenie oczyszczonej skóry, jednak w rzeczywistości bardzo często zaburzają i tak nadwyrężoną barierę hydrolipidową skóry.
Prawidłowe oczyszczanie skóry skłonnej do trądziku powinno opierać się na użyciu kosmetyków, które skutecznie oczyszczą skórę z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, ale nie spowodują przesuszenia i podrażnień. Do oczyszczania skóry warto wybierać także produkty wzbogacone w substancje aktywne o działaniu antybakteryjnym, które dodatkowo zahamują rozwój bakterii na skórze.
Co jeszcze warto wiedzieć o prawidłowym oczyszczaniu twarzy krok po kroku?
- Warto zadbać o właściwą temperaturę wody. Ta nie powinna być ani za gorąca, ani za zimna.
- W trakcie oczyszczania wykonujemy łagodne, koliste ruchy.
- Nie pocieramy mocno skóry, gdyż może to nasilać podrażnienia i pogarszać jej kondycję.
- Umytą skórę osuszamy osobnym ręcznikiem do twarzy, delikatnie go przykładając.
Po jakie oczyszczające produkty do cery skłonnej do trądziku warto sięgnąć?
Skutecznym rozwiązaniem okażą się dermokosmetyki marki La Roche-Posay.
Jaki płyn micelarny do twarzy skłonnej do trądziku?
Jeżeli na co dzień nosisz makijaż, oczyszczanie skóry trądzikowej warto rozpocząć od jego usunięcia. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się płyn micelarny, który dzięki cząsteczkom zwanym micelami skutecznie rozpuszcza warstwę makijażu.
Effaclar Płyn Micelarny Ultra to właściwe rozwiązanie w przypadku skóry skłonnej do trądziku, ale również tłustej i wrażliwej. Kosmetyk delikatnie oczyszcza skórę, nie przesuszając jej. Skutecznie usuwa makijaż i zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia na skórze. Po jego użyciu skóra jest czysta, miękka i odświeżona.
Jaki żel do mycia twarzy skłonnej do trądziku?
Żel do mycia twarzy, na jaki zdecydowanie warto zwrócić uwagę, to Effaclar Żel oczyszczający o nowej, ulepszonej formule. Ulepszona wersja tego kultowego żelu do mycia twarzy wspiera równowagę mikrobiomu skóry i zawiera więcej składników, skutecznych w walce z niedoskonałościami. Przykładem jest tutaj Phylobioma, która działa przeciwko namnażaniu się bakterii C.Acnes typu IA1 odpowiedzialnych za nasilanie się niedoskonałości. Effaclar Żel oczyszczający łagodnie oczyszcza skórę, usuwając zanieczyszczenia i nadmiar sebum i utrzymuje właściwe pH skóry, pozostawiając ją czystą i odświeżoną.
Warto wiedzieć, że ten kultowy żel oczyszczający jest dostępny także w opakowaniu uzupełniającym. Effaclar Żel oczyszczający Refill zawiera tę samą skuteczną formułę, a ekonomiczne opakowanie pozwala na ograniczenie aż do 73% zużycia plastiku!
Sprawdź co się zmieniło w formułach kultowych dermokosmetyków Effaclar >>>
Jeżeli twoim problem jest cera sucha i skłonna do trądziku, pielęgnacja powinna skupiać się na odrobinę innej formule. Skórom uwrażliwionym wysuszającymi kuracjami przeciwtrądzikowymi polecamy Effaclar H Iso-Biome Krem Myjący. Ten dermokosmetyk łagodnie oczyszcza skórę, zapewniając długotrwałe nawilżenie do 24 godzin (test instrumentalny). Wspiera równowagę mikrobiomu skóry, dzień po dniu redukuje niedoskonałości, a także chroni skórę przed wysuszającym efektem oczyszczania.
Jeżeli Twoim problemem są uporczywe niedoskonałości, w tym zatkane pory i przebarwienia potrądzikowe, warto sięgnąć po żel do mycia twarzy do cery skłonnej do trądziku o ukierunkowanym działaniu. Effaclar Micro-Peeling Żel to mikrozłuszczający żel oczyszczający do twarzy i ciała. Produkt intensywnie odblokowuje pory i usuwa nadmiar sebum, pozostawiając skórę wygładzoną, miękką i odświeżoną. Effaclar Micro-Peeling Żel zawiera wysoką koncentrację składników aktywnych, w tym kwasu salicylowego, LHA oraz cynku, dzięki czemu skutecznie oczyszcza nawet problematyczną skórę na plecach i ramionach, zapewniając widoczne rezultaty.
Cera skłonna do trądziku – co stosować po oczyszczaniu?
Jak powinny wyglądać pozostałe etapy pielęgnacji twarzy skłonnej do trądziku? Rutyna pielęgnacyjna skóry z niedoskonałościami to nie tylko skuteczne oczyszczanie, ale również tonizacja, właściwe nawilżanie i ochrona przed słońcem. Po jakie kosmetyki do skóry skłonnej do trądziku warto sięgnąć?
Po oczyszczaniu przychodzi pora na tonizację. Tonizacja skóry przywraca jej lekko kwaśne pH, co zapobiega powstawaniu zaskórników i zmian o charakterze zapalnym. W przypadku skóry skłonnej do trądziku warto wybierać produkty, które dodatkowo aktywnie ograniczają rozwój niedoskonałości.
Odpowiednim kosmetykiem będzie tutaj Effaclar Tonik Złuszczający. Ten dermokosmetyk skutecznie oczyszcza skórę, usuwa zanieczyszczenia i redukuje widoczność zaskórników. Zawarty w nim kwas salicylowy pomaga złuszczać martwy naskórek i odblokowywać pory skóry, natomiast woda termalna i gliceryna nawilżają, koją, łagodzą i pomagają zmniejszyć nadreaktywność skóry.
Kolejny etap, o którym nigdy nie powinno się zapominać w kwestii pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku, to jej odpowiednie nawilżanie. To mit, że skóra ze skłonnością do niedoskonałości i trądziku nie potrzebuje nawilżenia. Jego brak może mieć negatywny wpływ na kondycję warstwy hydrolipidowej i prowadzić do zaostrzenia zmian.
Kremy nawilżające są kluczowe, ważne jest jednak, by oprócz substancji nawilżających zawierały składniki aktywne, które ograniczają rozwój niedoskonałości. W przypadku kremów do cery skłonnej do trądziku istotna jest również ich formuła. Ta powinna być lekka i nieobciążająca skóry.
Kremem, który zasługuje na szczególną uwagę m.in. ze względu na swoje potrójne działanie jest Effaclar Duo+M. To ulepszona formuła kultowego kremu nawilżającego do skóry skłonnej do trądziku, Effaclar Duo+. Czym wyróżnia się nowa wersja produktu w porównaniu z poprzednią?
Effaclar Duo+M wykazuje jeszcze wyższą skuteczność w walce z niedoskonałościami: wypryskami, zaskórnikami oraz przebarwieniami potrądzikowymi korygując je i ujednolicając koloryt skóry. Wykazuje działanie nawilżające i kojące, a pierwsze efekty są już widoczne po 8* godzinach (badanie konsumenckie 54 osoby). Kosmetyk wspiera równowagę mikrobiomu skóry, a jego formuła została wzbogacona w składnik Phylobioma. Może być stosowany rano i wieczorem.
Spośród nawilżających kremów warto rozważyć Effaclar H Iso-Biome – kojący krem nawilżający przeciw niedoskonałościom. To bardzo dobry wybór w przypadku suchej skóry skłonnej do trądziku, dodatkowo uwrażliwionej wysuszającymi kuracjami przeciwtrądzikowymi. Kosmetyk intensywnie nawilża skórę, wzmacnia jej barierę ochronną i wspiera równowagę mikrobiomu. Jego formuła wzbogacona w niacynamid pomaga dodatkowo zmniejszać podrażnienia, zaczerwienienia i przebarwienia skóry.
Ostatnim elementem rutyny pielęgnacyjnej jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna w postaci kremu do twarzy SPF50. Cera skłonna do trądziku wymaga codziennej, wysokiej i skutecznej ochrony przed słońcem, dlatego też warto zdecydować się na kosmetyk, który będzie nie tylko skutecznie chronił przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, ale również okaże się komfortowy dla skóry.
Świetnym wyborem będzie Anthelios UVMUNE 400 Oil Control Fluid SPF50+. Znajdziesz w nim skuteczny filtr UV, Mexoryl 400, który chroni przed promieniami UVB, UVA oraz ultradługimi UVA pomiędzy 380 a 400nm. Dodatkowo, krem jest bardzo komfortowy w noszeniu: posiada lekką, nietłustą konsystencję i nie pozostawia białych śladów.
Oczyszczanie skóry skłonnej do trądziku – podsumowanie
Oczyszczanie to ważny element każdej rutyny pielęgnacyjnej. Pozwala nam pozbyć się nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, które mają niekorzystny wpływ na kondycję cery. Prawidłowe oczyszczanie jest szczególnie istotne w przypadku skóry skłonnej do trądziku – nie tylko pomaga pozbywać się zanieczyszczeń, ale ogranicza rozwój bakterii, które mogą nasilać stany zapalne.
Bibliografia:
- Cira A., Jurzak M., Drąg J.,Substancje w preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej, https://repozytorium.ka.edu.pl/server/api/core/bitstreams/e5283961-8046-43ab-81c4-1025c0667a6b/content [dostęp: 10.06.2024]
- Placek W, Romańska‐Gocka K, Grzanka A. Leczenie miejscowe trądziku. Przegl Dermatol. 2011, 98, 442-448.