Blizny na twarzy i ciele – przyczyny i skuteczne sposoby

Article Read Duration 10 min. czas czytania

Trądzik to problem, który bardzo często zostawia po sobie nieestetyczne pozostałości w postaci widocznych blizn oraz trudnych do usunięcia przebarwień. Skąd jednak biorą się na skórze? Przebarwienia, blizny na ciele i twarzy mogą mogą mieć różną przyczynę, niemniej wszystkie posiadają wspólną cechę. Są łatwo zauważalne, często trudne do ukrycia i wpływają niekorzystnie na nasze samopoczucie. Jak pozbyć się blizn? Na szczęście obecnie istnieje wiele skutecznych sposobów na to, by cieszyć się skórą bez przebarwień. Jednym z nich jest skuteczna pielęgnacja.

Blizny na twarzy i ciele – co warto o nich wiedzieć?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z przebarwieniami w postaci nierównomiernych plamek czy widoczną blizną na twarzy, która tworzy w skórze wgłębienie, jest to defekt kosmetyczny, który może dotyczyć każdej osoby, bez względu na wiek. Co więcej, w zależności od tego, jaki czynnik jest odpowiedzialny za ich powstanie, blizny mogą wystąpić na różnych częściach ciała, czego przykładem może być blizna po urazie czy w przypadku kobiet – po cięciu cesarskim.

Blizny pozapalne, ale także blizny na twarzy po wypadku czy blizny na twarzy po ospie, jeśli są łatwe do zauważenia, mogą stanowić problem nie tylko estetyczny, ale i natury psychicznej. Ich obecność nierzadko sprawia, że posiadające je osoby nie są w stanie zaakceptować swojego wyglądu i odczuwają dyskomfort, również podczas kontaktów z innymi. Czym w takim razie jest blizna na policzku lub innej części ciała?

Rodzaje blizn na twarzy i ciele

Blizna (łac. cicatrix) to zmiana, który powstaje w momencie gojenia się rany. Zastępuje ubytek skóry, która została uszkodzona na skutek konkretnego urazu lub choroby (np. zranienia, przecięcia, oparzenia, zabiegu chirurgicznego, czy przebytego trądziku). Tworzenie się blizny to naturalny proces naprawczy.

Blizna na twarzy i ciele to tak naprawdę tkanka bliznowata (włóknista) zawierająca dużą ilość usieciowanych włókien kolagenowych, która nie posiada już gruczołów, komórek barwnikowych czy mieszków włosowych oraz charakteryzuje się brakiem elastyczności. To z kolei sprawia, że w wyraźny sposób odznacza się od pozostałej skóry, co również wpływa na jej widoczność. Może także tworzyć charakterystyczne wgłębienia, czego przykładem są blizny zanikowe po przebytym trądziku.

Regenerujący krem na blizny Cicaplast B5 La Roche-Posay

Rodzaje blizn

Jak można zauważyć, blizny mogą mieć różne pochodzenie, a co za tym idzie, różnić się wyglądem czy procesem gojenia. Dlatego też, by wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, warto dowiedzieć się, z czym mamy do czynienia:

  • blizny zwykłe – niewielkie ślady po zadrapaniach, przyjmujące postać jasnych zabliźnień. W pierwszym etapie mogą być twardsze niż niezmieniona skóra i powodować swędzenie. Z czasem ulegają zmiękczeniu i rozjaśnieniu i stają się mniej widoczne (np. blizna na twarzy po zadrapaniu czy blizna na brodzie)
  • blizny przerostowe – powstają w momencie zaburzonego procesu gojenia się rany. Blizny przerostowe są wyraźnie odgraniczone, nieregularne i wyniesione ponad powierzchnię zdrowej skóry. Co więcej, mogą ulegać zgrubieniu i stawać się nieelastyczne;
  • blizny atroficzne (zanikowe) – przyjmują postać niewielkiego zagłębienia na powierzchni skóry. Mają nieregularny kształt, ale ich granice są wyraźnie zaznaczone. Charakterystyczne wgłębienie spowodowane jest najczęściej utratą struktur podtrzymujących naskórek, w tym tkanki tłuszczowej czy mięśni. Ich kolor jest znacznie jaśniejszy od niezmienionej skóry (np. blizny po ospie na twarzy, blizna po trądziku);
  • bliznowce (keloidy) – powstają po zagojeniu się rany. Mogą wystąpić w przypadku osób, których organizm wykazuje predyspozycje do nadprodukcji kolagenu. Bliznowce wykazują tendencje do rozrastania się;
  • blizny pooperacyjne – powstają w wyniku przecięcia skóry skalpelem. Najczęstszym rodzajem blizny pooperacyjnej jest blizna po cięciu cesarskim;
  • blizny pourazowe – powstają w wyniku różnorakich urazów. Przykładem może być blizna po oparzeniu, ugryzieniu zwierzęcia, czy poważnym skaleczeniu.

Jak można zauważyć, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie skąd biorą się blizny, gdyż przyczyny ich występowania są złożone i mogą mieć różne źródło. Innym przykładem często występujących blizn są rozstępy, blizny po strupach czy blizna po szwach na twarzy. Co ciekawe do blizn zaliczamy również bliznę pępowinową powszechnie nazywaną pępkiem.

 

Jak wygląda proces gojenia się blizny

 

Jak przebiega gojenie się blizn?

W jaki sposób dochodzi do gojenia się blizny? Uszkodzenie skóry prowadzi do serii skomplikowanych procesów naprawczych, których zadaniem jest odbudowa skóry i przywrócenie jej fizjologicznych właściwości. Ubytek powstały po przerwaniu anatomicznej ciągłości skóry, zostaje zastąpiony unaczynioną tkanką ziarninującą, z dużą ilością włókien kolagenowych. Po pewnym czasie uszkodzona skóra ulega bliznowaceniu i zostaje zastąpiona tkanką łączną włóknistą, co właśnie wpływa na jej odmienny wygląd.

Proces powstawania blizny na twarzy i ciele to również częściowy proces gojenia się rany, który można podzielić na następujące etapy:

  • hemostaza - faza krzepnięcia krwii
  • faza stanu zapalnego;
  • faza proliferacyjna - wzrost nowej tkanki;
  • faza dojrzewania - w której dochodzi do przebudowy kolagenu .

Blizny a przebarwienia

Blizny i przebarwienia na twarzy to również niezwykle częsty problem, z którym borykają się osoby na całym świecie o różnym fototypie skóry. Blizny potrądzikowe są nieestetyczne i łatwo zauważalne, a ich pozbycie się to nierzadko długotrwały proces.

Skąd w takim razie biorą się blizny i przebarwienia potrądzikowe? To zmiany skórne, które powstają w wyniku nieprawidłowego procesu gojenia niedoskonałości i uszkodzenia skóry właściwej. Blizny potrądzikowe powstają w momencie, gdy tkanka łączna włóknista w momencie gojenia nie wypełnia całego ubytku tkanki.

Dlaczego jednak dochodzi do powstania przebarwień i blizn potrądzikowych? Istnieje kilka przyczyn tego problemu. Po pierwsze, może to być uraz mechaniczny, czyli uszkodzenie gojącej się skóry poprzez próbę wyciskania niedoskonałości czy rozdrapywania (jest to także niehigieniczne, gdyż może prowadzić do roznoszenia mikroorganizmów na inne części twarzy).

Inną, równie częstą przyczyną powstawania przebarwień i blizn potrądzikowych jest nieodpowiednia pielęgnacja i stosowanie kosmetyków niedopasowanych do potrzeb skóry. To także nieodpowiednia fotoprotekcja, a często także jej całkowity brak.

Warto także zwrócić uwagę, że blizny po trądziku mogą mieć zarówno kształt pogrubionych wypukłych guzków, wgłębień czy wspomnianych przebarwień.Zanikowe blizny potrądzikowe
są najczęstszym występującym typem opisywanych zmian skóry. Nierzadko blizny potrądzikowe cechuje nierówna i stożkowata struktura skóry, co jest szczególnie widoczne w okolicy policzków czy brody.

Jeżeli chodzi natomiast o przebarwienia, mogą one przyjmować postać niewielkich ledwo zauważalnych kropek, jak i uwidaczniać się na skórze jako plama o różnym zabarwieniu od jasnoróżowego do ciemnobrązowego i nieregularnym kształcie. Mogą powstawać w wyniku promieniowania słonecznego (posłoneczne), bodźca chemicznego (chemiczne) czy stanowić efekt przebytej choroby, w tym przypadku trądziku (pozapalne).

 

Blizny a ochrona UV

Jak pozbyć się blizn i przebarwień? Przede wszystkim, warto dbać o swoją skórę tak, by nie dopuścić do wytworzenia się blizny lub przebarwienia. Stąd tak istotna jest tutaj prewencja w postaci odpowiedniej fotoprotekcji.

Niestety, wystawianie skóry (zarówno tej ze zmianami skórnymi, jak i bez) na promieniowanie słoneczne może prowadzić do powstania i utrwalenia przebarwień, których pozbycie się wymaga od nas wiele cierpliwości i nierzadko, pomocy specjalisty. Stąd niewystawianie skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych okazuje się tutaj kluczowe, podobnie jak stosowanie kremów chroniących przed słońcem, z wysokim filtrem.

Jaki przeciwsłoneczny krem do twarzy z bliznami oraz przebarwieniami warto wybrać? Szczególnej uwadze polecamy gamę produktów przeciwsłonecznych Anthelios. To seria kosmetyków, które zapewniają bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

 

Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny fluid SPF50+


Jako przeciwsłoneczny krem do twarzy na blizny i przebarwienia doskonale sprawdzi się Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny fluid SPF50+. Posiada najwyższy stopień ochrony przeciw szkodliwemu promieniowaniu UVA. Co więcej zapobiega powstawaniu uszkodzeń wywołanych przez promieniowanie UVB oraz zanieczyszczenia. Posiada lekką, nietłustą konsystencję.

Jak pielęgnować skórę z bliznami?

Zastanawiasz się, jak pozbyć się blizn po strupach, jak pozbyć się blizny po oparzeniu lub jak pozbyć się blizn na twarzy? Proces usuwania blizny, a następnie regeneracji jest dość złożony, jednak daje naprawdę zadowalające efekty. To przede wszystkim połączenie skutecznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej wspartej odpowiednią pielęgnacją  produktami kosmetycznymi.  

Skóra, na której znajdują się przebarwienia, blizny potrądzikowe, czy o innym pochodzeniu, wymaga odpowiedniej regeneracji i stosowania kosmetyków zawierających składniki kojące oraz odbudowujące warstwę ochronną skóry. Jeśli natomiast naszym problemem są przede wszystkim przebarwienia, warto wybrać kosmetyki, które pomogą wyrównać koloryt skóry oraz zahamować proces powstawania przebarwień. Można tutaj zaliczyć substancje aktywne jak niacynamid, kwas glikolowy, kwas salicylowy, czy Melasyl™  – innowacyjny składnik, który znajdziesz w nowej gamie kosmetyków Mela B3.

Na czym polega usuwanie blizn na twarzy przy pomocy profesjonalnych zabiegów?
Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań jest laseroterapia, mikrodermabrazja, czy peeling chemiczny. Warto pamiętać, że konkretny zabieg powinien być dostosowany nie tylko do rodzaju blizny, ale też ogólnej kondycji skóry i być przeprowadzony przez specjalistę.

Skóra dziecka z blizną na twarzy

Jak pielęgnować blizny u dziecka?

Skóra dzieci, w szczególności najmłodszych, jest niezwykle podatna na wpływ czynników zewnętrznych. Jest znacznie delikatniejsza niż skóra dorosłych, przez co o wiele łatwiej ją uszkodzić. Co więcej, blizna na policzku u dziecka lub na innej części ciała to dość częsty widok, czego przyczyną mogą być częste infekcje. Idealnym przykładem będzie tutaj blizna u dziecka na twarzy po przebytej ospie, bostonce czy w przypadku nastolatków – trądziku młodzieńczym.

Co więcej, dzieci bywają mniej uważne i zachowują mniejszą ostrożność w trakcie zabawy, biegania czy jazdy na rowerze, przez co bardzo często narażone są na strupy i zadrapania czy nawet rozcięcia skóry, które mogą powodować blizny. Dlatego też, aby nie dopuścić do powstawania nieestetycznych przebarwień i widocznych blizn na skórze dziecka, warto zabezpieczyć ją poprzez odpowiednią pielęgnację.

Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Niewidoczny Fluid SPF50+


Świetnym wyborem okaże się tutaj Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Niewidoczny Fluid SPF50+. Chroni naskórek przed uszkodzeniami wywołanymi przez promieniowanie UVA oraz UVB. Jest niezwykle odporny na działanie wody, potu czy piasku. Oprócz tego odżywia i nawilża skórę dziecka.

Kosmetyki na blizny i przebarwienia – jak wybrać odpowiednie?

Jaki wybrać krem na blizny na twarzy, a jaki na przebarwienia? Jaki krem na blizny na twarzy będzie z kolei wspomagał ich gojenie? Dobór odpowiedniego produktu jest kluczowy, gdyż gwarantuje on skuteczne działanie i wsparcie skóry przy konkretnym problemie.

Stąd w przypadku przebarwień (zarówno posłonecznych, potrądzikowych czy hormonalnych) doskonale sprawdzi się seria kosmetyków Mela B3, w skład której wchodzą:

Mela B3 Serum

  • Mela B3 Serum – to skoncentrowane serum przeciw utrwalonym, problematycznym przebarwieniom oraz ich nawrotom. Jego skuteczność została potwierdzona klinicznie, również pod kątem stosowania na różnych fototypach skóry oraz różnych rodzajach przebarwień. Oprócz opatentowanej cząsteczki Melasyl™ zawiera niacynamid, kwas hialuronowy czy palmitynian retinylu;

Krem Mela B3 SPF30

  • Krem Mela B3 SPF30 – korygujący krem na blizny i przebarwienia potrądzikowe. Zawiera Melasyl™ oraz 5% niacynamid. Wyraźnie rozświetla, nawilża, wspomaga redukowanie nawet najbardziej uciążliwych przebarwień;

Mela B3 Żel oczyszczający

  • Mela B3 Żel oczyszczający  – to mikro-peelingujący żel oczyszczający przeciw przebarwieniom. Nie tylko skutecznie oczyszcza i odświeża skórę, ale również widocznie redukuje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Zawiera Melasyl™, niacynamid i 1% kwasu PHA.

Odkryj sposoby mycia twarzy >>

 

 

Po jakie kosmetyki na blizny po trądziku warto sięgnąć?

 

Effaclar Micro-Peeling żel oczyszczający


Tutaj idealnym rozwiązaniem okażą się produkty z gamy Effaclar. Do oczyszczania skóry warto wybrać Effaclar Micro-Peeling żel oczyszczający do twarzy i ciała. Skutecznie oczyszcza z zanieczyszczeń, redukuje nadmiar sebum i odblokowuje pory. Jego formuła zawierająca wysokie stężenie składników aktywnych (kwas salicylowy, LHA, cynk), pomaga trwale zredukować uciążliwe niedoskonałości, w tym przebarwienia potrądzikowe.

 

Effaclar Tonik złuszczający

 

Kolejny kosmetyk to Effaclar Tonik złuszczający. Delikatnie złuszcza martwy naskórek i usuwa nadmiar sebum oraz zanieczyszczenia. Skutecznie redukuje widoczność zaskórników i niedoskonałości.

 

Effaclar Skoncentrowane Serum

 

Kosmetykiem, który zapewnia doskonały balans pomiędzy działaniem peelingującym a kojącym jest Effaclar Skoncentrowane Serum. Skutecznie zwalcza uporczywe niedoskonałości oraz przebarwienia potrądzikowe, sprawiając, że skóra staje się bardziej rozświetlona. Wspomaga odnowę naskórka oraz intensywnie wygładza powierzchnię skóry bez uczucia dyskomfortu.

 

Krem Effaclar DUO+M

 

Usuwanie blizn na twarzy oraz przebarwień warto wspomóc odpowiednim kremem, jak Effaclar DUO+M. To dermokosmetyk o potrójnym działaniu przeciw: zaskórnikom i wypryskom, przebarwieniom potrądzikowym oraz nawrotom niedoskonałości. Ujednolica koloryt skóry oraz wspomaga odbudowę jej mikrobiomu.

 

 

Jakimi kosmetykami warto wspomóc skórę w trakcie gojenia się różnego typu blizn na twarzy i ciele?

 

Kojący balsam regenerujący CICAPLAST Baume B5+


W takiej sytuacji warto postawić na intensywną regenerację i odbudowę warstwy hydrolipidowej. Bardzo dobrym wyborem będzie CICAPLAST Baume B5+. To silnie regenerujący balsam kojący, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Natychmiastowo koi, odżywia i chroni, dzięki formule wzbogaconej w masło shea, glukonian cynku i glukonian manganu. Zmniejsza zaczerwienienia oraz widoczność zmian skórnych.

Walka z bliznami na skórze – podsumowanie

Blizny i przebarwienia na skórze, w szczególności twarzy, mogą mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jednak niezależnie od tego, gdzie są umiejscowione ich pozbycie się może okazać się czasochłonne i problematyczne. Nie oznacza to jednak, że nie jest to możliwe. Odpowiednia pielęgnacja, fotoprotekcja i wsparcie profesjonalnych zabiegów pozwolą cieszyć się gładką skórą bez przebarwień o ujednoliconym kolorycie.

 

Bibliografia:

  1. K. Sałagan, K. Niemyska, Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.4-4.pdf [dostęp: 03.04.2024].
  2. S. Kaźmierczak-Łukaszewicz, Skóra, rany i blizny, https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/skora-rany-i-blizny [dostęp: 03.04.2024].
  3. Materiały prasowe marki.
  4. Clark, A. K., Saric, S., & Sivamani, R. K. (2017). Acne Scars: How Do We Grade Them? American Journal of Clinical Dermatology, 19(2), 139–144.

Tekst został zweryfikowany przez dr n. farm. dr n. chem. inż. Martę Pawłowską.

Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.

 

Dr n. farm. dr n. chem. inż. Marta Pawłowska, Safety Assessor

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.