Melanina – to musisz o niej wiedzieć
Zanim wyjaśnimy, czym jest hiperpigmentacja i jak radzić sobie z przebarwieniami skórnymi, warto zacząć od czynnika, który ma kluczowy wpływ na tworzenie się przebarwień, a dokładniej, melaniny.
Co to jest melanina? To nic innego jak naturalny pigment, który odpowiada za nadanie skórze odpowiedniego odcienia. Co więcej, od jego ilości zależy nie tylko kolor skóry, ale również odcień włosów i oczu. Co wytwarza melaninę? To specjalne komórki zwane melanocytami. Natomiast cały proces nosi nazwę melanogenezy.
Melanina odgrywa bardzo istotną rolę w naszej skórze. Pełni funkcję ochronną i zabezpiecza przed przenikaniem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego oraz wpływem wolnych rodników na skórę.
W momencie, gdy skóra jest narażona na czynniki środowiskowe lub toczy się w niej stan zapalny wywołany trądzikiem, zmianami atopowymi lub ranami, automatycznie uruchamia mediatory stanu zapalnego, które przekazują komórkom melanocytów, aby produkowały więcej melaniny w celu zwiększenia ochrony. Mimo to bez względu na odcień skóry i intensywność powstałej opalenizny, zawsze należy chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi za pomocą kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania.
Hiperpigmentacja – co to jest?
Niestety może dojść do sytuacji, w której czynniki środowiskowe, jak promieniowanie UV, stan zapalny czy zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie nadmiernie stymulują mechanizmy obronne skóry, prowadząc nadprodukcji melaniny. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze zjawiskiem hiperpigmentacji.
Hiperpigmentacja – co to takiego? To proces, w którym w reakcji obronnej melanocyty produkują nadmiar melaniny, która zostaje w sposób nierównomierny rozmieszczona w skórze. W ten sposób nadmiar melaniny w skórze sprawia, że niektóre jej obszary są wyraźnie ciemniejsze niż pozostałe. Ciemne plamy, o których mowa, to przebarwienia, które mogą mieć różne pochodzenie.
Hiperpigmentacja – przyczyny jej powstawania
W jaki sposób dochodzi do hiperpigmentacji i jak przebiega cały proces? Choć niewidoczna gołym okiem, hiperpigmentacja to niezwykle złożony proces.Charakterystycznymi podłożami pojawiania się przebarwień są promieniowanie UV, zaburzenia hormonalne (ciąża, menopauza), urazy czy przyjmowanie niektórych leków.
Następnie w jądrze komórkowym zachodzą procesy, które stymulują syntezę melanosomów. To właśnie one są odpowiedzialne za transport melaniny do keratynocytów. Sam transport melaniny również może być spowodowany przez wiele różnych czynników, w tym wolne rodniki, czy promieniowanie UV, które prowadzą do nadmiernej produkcji melaniny i jej nierównomiernego gromadzenia się w komórkach naskórka.
Na hiperpigmentację skóry i powstawanie przebarwień mogą mieć wpływ:
- uwarunkowania genetyczne;
- wiek;
- zaburzenia hormonalne;
- urazy skóry i stan zapalny.
Hiperpigmentacja skóry – rodzaje przebarwień
Z jakimi przebarwieniami możemy mieć do czynienia w przypadku hiperpigmentacji? Będą to następujące przebarwienia pigmentacyjne:
- plamy starcze (plamy wątrobowe);
- ostuda (znana także jako melasma);
- hiperpigmentacja pozapalna (przebarwienia potrądzikowe);
- przebarwienia posłoneczne.
Nie ulega wątpliwości, że wspólnym mianownikiem wszystkich rodzajów przebarwień jest ekspozycja na promieniowanie UV. Światło UV wywołuje reakcję zapalną w skórze, która mówi naszym komórkom melanocytów, aby zwiększyły produkcję melaniny. Promienie UVB wywołują reakcję zapalną, którą rozpoznajemy jako oparzenie słoneczne, podczas gdy promienie UVA generują wolne rodniki lub stres oksydacyjny, wywołując przewlekły stan zapalny, który może również prowadzić do przebarwień.
Skuteczne sposoby na hiperpigmentację
Hiperpigmentacja i powstające na jej skutek przebarwienia potrafią spędzić sen z powiek wielu osobom i być bardzo frustrujące. Chociaż ciemne i łatwo zauważalne plamy nie znikną z Twojej twarzy z dnia na dzień, przy pomocy odpowiednich środków oraz cierpliwości, będziesz mógł cieszyć się skórą bez przebarwień i o jednolitym kolorycie.
Na samym początku walki z przebarwieniami warto mieć świadomość, że ich redukcja wymaga czasu i nierzadko mogą minąć tygodnie, zanim zauważysz pierwsze efekty. Stąd wytrwałość, cierpliwość i systematyczność są tutaj kluczowe.
Jednym ze skutecznych sposobów na zmniejszenie widoczności przebarwień są profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, jak laseroterapia czy peelingi chemiczne. Pamiętaj jednak, że o wykonaniu konkretnego zabiegu decyduje specjalista, po przeprowadzeniu z Tobą dokładnego wywiadu i określeniem ogólnej kondycji Twojej skóry.
Choć profesjonalne zabiegi na skórę są w stanie dać naprawdę zadowalające efekty, nie należy zapominać o ogromnej roli, jaką w walce z przebarwieniami odgrywa odpowiednia pielęgnacja i skuteczne dermokosmetyki. Wybierając odpowiednie formuły i składniki aktywne o ukierunkowanym działaniu, jesteśmy w stanie spowolnić, a nawet zredukować nadmiar melaniny w skórze.
Jakie wybrać kosmetyki do twarzy w walce z hiperpigmentacją?
Substancjami aktywnymi, które okazują się nieocenione w walce z hiperpigmentacją są między innymi wybrane kwasy AHA i BHA w odpowiednim stężeniu, niacynamid oraz nowatorski składnik w walce z przebarwieniami, Melasyl™. Te dwie ostatnie substancje znajdziesz w nowej gamie produktów La Roche-Posay, Mela B3:
- Mela B3 Serum – to skoncentrowane serum, które działa na utrwalone, uciążliwe przebarwienie oraz zapobiega ich nawrotom. Skuteczność kosmetyku została potwierdzona klinicznie, również pod kątem stosowania na różnych odcieniach skóry oraz odmiennych typach przebarwień. Oprócz opatentowanej cząsteczki Melasyl™ kosmetyk ten zawiera 10% niacynamidu, kwas hialuronowy czy palmitynian retinylu;
- Krem Mela B3 SPF30 – korygujący krem na blizny i przebarwienia potrądzikowe. Znajdziesz w nim Melasyl™ oraz 5% niacynamidu. Doskonale rozświetla, nawilża, wspomaga redukowanie nawet najbardziej uciążliwych przebarwień;
- Mela B3 Żel oczyszczający – to mikro-peelingujący żel oczyszczający przeciw przebarwieniom. Dokładnie i skutecznie oczyszcza i odświeża skórę, ale jednocześnie widocznie redukuje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Zawiera Melasyl™, niacynamid i 1% kwasu PHA.
W codziennej pielęgnacji skóry nie powinniśmy zapominać o tak istotnym kroku, jakim jest fotoprotekcja. To właśnie regularne stosowanie kremu z filtrem pozwala zapobiec powstawaniu i utrwalaniu się nowych przebarwień.
Po jaki krem na plamy hiperpigmentacyjne warto sięgnąć?
Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny Fluid SPF 50+ to kosmetyk, który zawiera skuteczny filtr UV, chroniący przed szkodliwymi promieniami UV – Mexoryl 400 (w kosmetyku znajdziesz go pod nazwą:Methoxypropylamino Cyclohexenylidene Ethoxyethylcyanoacetate). Zapewnia on ochronę przed promieniowaniem UVB, UVA oraz ultradługim UVA. Kosmetyk posiada lekką i niewidoczną formułę, odpowiednią do codziennego stosowania i nie pozostawia białych śladów. Oprócz wysokiej fotoochrony koi i odżywia skórę. Zawiera glicerynę o właściwościach łagodzących oraz wodę termalną z La Roche-Posay.
Osoby, które lubią poprzez pielęgnację nadawać swojej skórze delikatnego kolorytu, z pewnością zainteresuje Fluid barwiący Anthelios UVMUNE 400 SPF 50+. Zapewnia bardzo wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB i głębokim uszkodzeniem komórek dzięki opatentowanemu filtrowi Mexoryl 400. Jest bardzo przyjemny w aplikacji. Posiada nietłustą konsystencję, nie klei się i wykazuje odporność na działanie potu lub wody. Zapewnia rozświetlenie i koloryzujące wykończenie. Może być stosowany solo lub jako baza pod makijaż.
Hiperpigmentacja skóry – podsumowanie
Melanina to barwnik, który odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Nie tylko nadaje naszej skórze, włosom oraz oczom określoną barwę, ale co istotne, chroni skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.
Niestety zdarzają się sytuacje, w których prawidłowy proces melanogenezy ulega zaburzeniu i dochodzi do tzw. hiperpigmentacji Do czynników można zaliczyć tutaj wiek, geny, czy zaburzenia hormonalne. Niemniej, wspólnym elementem, który wykazuje bardzo szkodliwy wpływ na skórę i tworzenie się przebarwień, jest promieniowanie UV i zawsze powinniśmy mieć to na uwadze.
Chroniąc swoją skórę każdego dnia przed skutkami promieniowania UV, a także sięgając po skuteczne dermokosmetyki marki La Roche-Posay, jesteś w stanie w zauważalny sposób zmniejszyć widoczność przebarwień.
Bibliografia:
- J. Maciejewska, Hipermelanozy, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171336,hipermelanozy [dostęp: 03.04.2024].
- Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, Kosmetologia Estetyczna 4/2018/vol. 7.
- Materiały prasowe marki.