Wizyta u lekarza - odkryj przyczyny nadmiernej potliwości
Jeżeli doskwiera nam problem nadmiernej potliwości, pierwsze co powinniśmy zrobić, to zwrócić się z tym problemem do specjalisty.
- Nadmierne pocenie może mieć różne przyczyny i wynikać m. in. z infekcji wirusowej czy bakteryjnej, łatwo więc domyślić się, że gdy tylko ją wyleczymy, problem z nadmiernym poceniem nie zniknie.
- Pocenie się może być też skutkiem długotrwałego stresu.
- Problem potęguje także otyłość, przy której każdy większy wysiłek powoduje wzmożoną pracę gruczołów potowych na całym ciele.
- Winowajcą mogą okazać się zmiany hormonalne – zwłaszcza nadczynność tarczycy skutkująca szybszym metabolizmem.
- Nagłe, intensywne pocenie się to również skutek przemian hormonalnych w czasie menopauzy. Uderzenia gorąca oraz zimne poty, mogą pojawiać się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
- Pocenie to typowy objaw w stanie hipoglikemii, czyli niedocukrzenia u osób cierpiących na cukrzycę. Chorzy skarżą się też na nocne poty. Dość intensywnie poci się skóra na głowie oraz pod pachami.
- Nadmierne pocenie to znak, że być może cierpimy na nowotwór: w grę wchodzą nowotwory krwi - chłoniak, białaczka, ziarnica. Wzmożona potliwość występuje również przy nowotworach trzustki i guzach chromochłonnych.
- Jeśli zaś pocenie występuje nagle i towarzyszy mu niezrozumiały lęk, duszność i ucisk w klatce piersiowej, prawdopodobnie mamy do czynienia z zawałem. Wtedy niezwłocznie należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.
- Hiperhydroliza może być także uwarunkowana genetycznie.
- Ostatecznie w grę może wchodzić po prostu zaniedbanie codziennej higieny.
Dopiero rozpoznanie i zwalczenie źródła problemu pomoże nam zmniejszyć ilość dziennie produkowanego potu. Jak zatem pozbyć się tej dolegliwości?
Antyperspiranty na nadmierne pocenie - wybierz skuteczny dezodorant
Nadmierna potliwość to problem, z którym możemy mieć do czynienia w różnych częściach naszego ciała, jednak najczęściej dotyka on skóry pod pachami. Dlatego w tym przypadku nie możemy zapominać o doborze odpowiedniego antyperspirantu. Powinien on ograniczać aktywność gruczołów potowych oraz utrzymać komfort i świeżość pod pachami przez cały dzień.
Działanie antyperspirantów może utrzymywać się aż do 48 godzin. Nie powinno się ich jednak stosować na duże powierzchnie skóry, bo mogłoby to zakłócić system termoregulacji organizmu. Aby skutecznie osuszyć skórę przed użyciem antyperspirantów, najlepiej używać chłonnych i delikatnych dla skóry ręczników ze 100 procentowej bawełny.
Domowe sposoby na nadpotliwość
- Musimy pamiętać o częstej, ale delikatnej depilacji pach oraz o unikaniu kąpieli w gorącej wodzie, która pobudza do pracy gruczoły potowe.
- W tym przypadku warto też przestawić się na lekką i przewiewną odzież z naturalnych materiałów np. lnu, bawełny i jedwabiu.
- Nasza dieta powinna być bogata w świeże owoce i warzywa, zaś uboga w potrawy z dodatkiem cebuli, czosnku, imbiru, chili, kminu, pieprzu czy cynamonu - to przyprawy, które mogą nie tylko zwiększać wydzielanie potu, ale też wzmagać jego przykry zapach. Dieta bogata w mięso także wzmaga intensywność pocenia się. Należy również pić co najmniej 2 litry napojów dziennie. Najlepiej, by była to woda niegazowana.
Leczenie nadmiernego pocenia w gabinecie
Przy bardzo dużym problemie pocenia się możemy również skorzystać ze specjalistycznych metod leczenia nadpotliwości.
- Tabletki na pocenie - zazwyczaj w formie leków cholinergicznych. W znacznym stopniu zmniejszają wydzielanie potu, jednak należy zawsze zapoznać się z ulotką przed zastosowaniem ze względu na możliwe działania niepożądane.
- Jonoforeza - to przepuszczanie prądu elektrycznego o niewielkim natężeniu przez obszar na ciele dotknięty potliwością w celu uszkodzenia gruczołów potowych. Jonoforeza jest praktycznie bezbolesna, a jej pierwsze efekty możemy zobaczyć już po ok. 10 seriach zabiegów.
- Toksyna botulinowa - obstrzykiwanie skóry botoksem to skuteczna metoda walki z potliwością, która całkowicie hamuje wydzielanie potu na 6-8 miesięcy.
- Lipoliza laserowa - polega ona na naświetlaniu wiązką światła laserowego gruczołów potowych, które w wyniku jej działania ulegają przegrzaniu i obumarciu.
- Być może problem z poceniem się ma podłoże psychologiczne? Wtedy winowajcą okazuje się albo stres albo jakieś schorzenie natury psychicznej, o którego istnieniu nie wiedzieliśmy. Dlaczego tak się dzieje? Jest to związane z pobudzeniem układu współczulnego, który odpowiada za mobilizację organizmu do ucieczki czy wysiłku. W takim przypadku dobrze wybrać się do psychologa, który przepracuje z pacjentem jego lęki i zapewne wdroży właściwą terapię.
Ziołolecznictwo przy nadmiernej potliwości
Przy zwalczaniu nadmiernej potliwości bardzo pomocne mogą okazać się techniki z zakresu ziołolecznictwa, wracającego ostatnio do łask. Szczególnie zaleca się codzienne kąpiele w ziołach takich, jak: szałwia, melisa czy kora dębu, a także ich spożywanie w formie naparu. Pamiętajmy jednak, by stosowanie wybranych ziół skonsultować na początku z lekarzem, gdyż ich picie przez dłuższy czas może w jakimś stopniu zaburzać pracę innych organów.