Ostuda – co to jest i jak ją rozpoznać?
Ostuda, melasma – co to takiego? Te dwa określenia dotyczą tak naprawdę tego samego problemu skórnego i mogą być stosowane zamienne. Ostuda to duże przebarwienia głównie w obrębie twarzy, powstałe w wyniku zaburzeń pigmentacji, a dokładniej wzmożonego wytwarzania melaniny i nadmiernej aktywności komórek produkujących barwnik w skórze – melanocytów, a także bezpośredniego wpływu promieni słonecznych na skórę.
Z ostudą najczęściej zmagają się kobiety w ciąży oraz te, które ukończyły 30. rok życia, jednak nie jest to reguła, gdyż melasma może również pojawić się u mężczyzn. Jak ją rozpoznać? To nieregularne, wyraźnie odznaczające się od reszty skóry przebarwienia, które przyjmują brązowy lub lekko szarawy odcień. Ostuda najczęściej występuje na centralnej części twarzy, czyli policzkach, czole i nosie. Może również pojawić się nad górną wargą, a nawet dekolcie.
Melasma – przyczyny
Co jest przyczyną pojawiania się melasmy na twarzy? Okazuje się, że bardzo duży wpływ na jej obecność mogą mieć zaburzenia pracy hormonów, stąd tak często obserwuje się ją w okresie ciąży, ale i menopauzy. Wahania gospodarki hormonalnej sprawiają, że może dojść do aktywacji tyrozynazy (to enzym, który odpowiada za produkcję melaniny). Również przyjmowanie środków antykoncepcyjnych i leków o właściwościach fotouczulających może wpływać na jej obecność na skórze. Do innych przyczyn występowania ostudy można zaliczyć również uwarunkowania genetyczne.
Nie ulega jednak wątpliwości, że czynnikiem, który ma kluczowy wpływ na nasilenie objawów ostudy w każdym z wyżej wymienionych przypadków jest promieniowanie UV.
Ostuda ciążowa – co warto wiedzieć?
Czy ostuda ciążowa różni się czymś od pozostałych przypadków? Jak wiadomo, w okresie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do intensywnych i nagłych zmian hormonalnych. W tym czasie między innymi wzrasta poziom progesteronu, estrogenów i melanotropiny. To z kolei może powodować stymulację procesu melanogenezy, w wyniku czego melanina obecna w naskórku zaczyna umiejscawiać się, gromadzić w sposób nieregularny, czego efektem są przebarwienia.
Oczywiście nie należy zapominać, że w okresie ciąży poza zaburzeniami gospodarki hormonalnej bardzo duży wpływ na powstanie przebarwień ma również ekspozycja na promieniowanie słoneczne.
Jak pielęgnować skórę z ostudą?
Pozbycie się tych nieestetycznych przebarwień ze skóry będzie wymagać sporej dawki cierpliwości, regularności, zaangażowania i przede wszystkim – odpowiedniej pielęgnacji. Elementem, który może zapobiec powstawaniu na twarzy melasmy i innych przebarwień jest skuteczna fotoprotekcja, np. Anthelios UVmune 400 fluid oil control SPF50+. Nie należy zapominać, że krem z odpowiednio wysokim filtrem należy stosować przez cały rok, nie tylko w sytuacji gdy przebywamy na słońcu.
Do swojej rutyny pielęgnacyjnej warto włączyć kosmetyki zawierające substancje, które działają rozjaśniająco na przebarwienia. Nie należy jednak traktować skóry w zbyt agresywny sposób. Silnie złuszczające kwasy mogą uszkodzić barierę ochronną skóry, co nasila stan zapalny i w efekcie może prowadzić do powstawania kolejnych przebarwień. W tym celu warto sięgnąć po składniki o skutecznym, ale łagodnym działaniu.
Można tutaj zaliczyć chociażby kwas azelainowy, kwasy AHA, kwasy PHA czy witaminę C. W walce z przebarwieniami i ostudą doskonale sprawdzi się również niacynamid, wyciąg z lukrecji, LHA oraz Melasyl™. Składniki te znajdziesz w nowej gamie produktów marki La Roche-Posay – Mela B3.
Rutyna pielęgnacyjna dla skóry z melasmą
W kosmetykach La Roche-Posay z gamy Mela B3 znajdziesz nowy, wielokrotnie opatentowany składnik, Melasyl™, któremu grupa L’Oréal poświęciła aż 18 lat badań. Składnik ten stanowi prawdziwą rewolucję w dziedzinie kosmetyków na przebarwienia. Co więcej, to najbardziej kompleksowa formuła o udowodnionym, skutecznym działaniu w przypadku najczęściej występujących zaburzeń pigmentacyjnych na całym świecie, dla wszystkich fototypów, czyli odcieni skóry.Po oczyszczeniu twarzy warto sięgnąć po prawdziwy produkt do zadań specjalnych, jakim jest Skoncentrowane serum przeciw przebarwieniom Mela B3. Aż według 85% osób serum widocznie redukuje uciążliwe przebarwienia już po 2. miesiącach stosowania i skutecznie zapobiega ich nawrotom*. Oprócz tego koi, intensywnie nawilża skórę i wzmacnia jej barierę ochronną. Oprócz cząsteczki Melasyl™ znajdziesz w nim m.in. 10% niacynamid, kwas hialuronowy, kwas LHA czy wyciąg z lukrecji.
*Badanie kliniczne na 73 kobietach, 2 tygodnie przerwy po 8 tygodniach użytkowania.
Kolejny etap rutyny pielęgnacyjnej w walce z przebarwieniami to krem z ochroną przeciwsłoneczną. Krem przeciw przebarwieniom na dzień SPF 30 Mela B3 oprócz składnika Melasyl™ zawiera 5% niacynamid. Nie tylko skutecznie chroni przed słońcem, ale również nawilża, rozświetla i redukuje nawet uporczywe przebarwienia, zapobiegając ich nawrotom.
Melasma – podsumowanie
Ostuda to problem, który dotyka nie tylko kobiety w ciąży. Te stosunkowo duże, wyraźne i łatwo zauważalne przebarwienia mogą dotyczyć znacznej części osób powyżej 30. roku życia i negatywnie wpływać na ich samoocenę. Warto jednak pamiętać, że walka z melasmą nie jest przegrana. Cierpliwość i kosmetyki o ukierunkowanym działaniu, jak produkty z gamy Mela B3, są w stanie przynieść zadowalające rezultaty.
Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Aleksandrę Wójcicką.
Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.
Mgr inż. Aleksandra Wójcicka, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa
Bibliografia:
- Engler-Jastrzębska M., Musiał C., Kamm A., Metody niwelowania hiperpigmentacji skóry w świetle nowych doniesień naukowych, Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2019 / vol. 8.
- https://www.aad.org/public/diseases/a-z/melasma-overview
- Maciejewska J., Ostuda (melasma) - przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170533,ostuda-melasma. [dostęp: 15.02.2024]
- Materiały prasowe marki