Świecąca skóra twarzy
Świecąca skóra jest wynikiem nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, co prowadzi do wydostania się go poprzez pory i powstania lśniącej maski. Mimo że wiele osób sądzi, że jest to problem dotyczący osób w okresie dojrzewania, dotyka on ludzi w każdym wieku, ponieważ jego podłoże jest przede wszystkim genetyczne. Dyskomfort związany z błyszczeniem się skóry odczuwają przede wszystkim osoby, które mają skórę tłustą lub mieszaną.
Świecenie się skóry - przyczyny
Obok uwarunkowań genetycznych problem świecącej skóry może być spowodowany:
- stresem,
- niedoborem witaminy E, A i B2,
- zaburzeniem przemiany materii,
- zaburzeniem gospodarki hormonalnej.
10 rad na pozbycie się błyszczącej skóry twarzy!
1. Raz w tygodniu stosuj maseczki oraz peelingi oczyszczające - na świecenie się skóry idealnie sprawdzi się maseczka z glinki (zielonej lub czerwonej) bądź peeling owsiany.
2. Wybieraj kosmetyki bez alkoholu - jego zawartość przyczynia się do zwiększonej pracy gruczołów łojowych i prowadzi do wysuszonej skóry.
3. Stosuj kremy matujące oraz regulujące wydzielanie sebum, działające przeciwzapalnie, jak np. Effaclar Mat Krem nawilżająco-matujący przeciw błyszczeniu skóry od La Roche-Posay. Krem działa już po pierwszym użyciu, natomiast jego regularne stosowanie sprawi, że skóra będzie wygładzona, miękka, promienna, zmatowiona oraz mniej podatna na błyszczenie się, pory zaś będą mniej widoczne.
4. Wybieraj matujące podkłady i pudry. Osoby, które walczą ze świeceniem się skóry nie powinny stosować kosmetyków rozświetlających. Używaj podkładu mineralnego (sypkiego lub w kamieniu). Produkt gwarantuje odpowiednie krycie, jednocześnie nie powoduje “efektu maski”.
5. Pij napar z szałwii. Taka herbatka ograniczy pocenie się, co sprawi, że twarz będzie się mniej błyszczeć, a skóra zostanie oczyszczona. Naparem z szałwii można też co jakiś czas przemywać twarz.
6. Używaj bibułek matujących, które skutecznie pochłaniają zbyt dużą ilość sebum, a jednocześnie nie szkodzą makijażowi. Możesz wybrać wersję bibułki z pudrem bądź bez niego.
7. Regularnie ćwicz - pobudzenie krążenia krwi sprawi, że szybciej dotrze ona do porów i je odblokuje. Istotne jest to, żeby ćwiczyć regularnie, czyli przynajmniej dwa razy w tygodniu.
8. Przygotuj domowe preparaty - np. domowy tonik cytrynowy, który zmniejszy przetłuszczanie się skóry oraz pomoże w walce z zaskórnikami na twarzy. Mieszanką 100 ml przegotowanej lub mineralnej wody z dodatkiem 2 łyżek soku z cytryny przemywaj twarz dwa razy dziennie. Tonik można przechowywać w lodówce przez 4 dni, a po tym czasie przygotować świeżą porcję.
9. Skorzystaj z zabiegów w gabinecie kosmetycznym - mikrodermabrazja czy peelingi, np. kawitacyjne lub te przy użyciu kwasu glikolowego, migdałowego lub pirogronowego, sprawdzą się zwłaszcza w przypadku pielęgnacji skóry tłustej trądzikowej.
10. Wybieraj kosmetyki dostosowane do Twojego wieku oraz rodzaju skóry. W przypadku problemów ze świeceniem się twarzy, szczególnie odradza się używania produktów do skóry trądzikowej.