Przebarwienia na twarzy – o czym warto pamiętać?
Przebarwienia na twarzy to nic innego jak plamy pigmentacyjne, które powstają w wyniku zaburzenia produkcji melaniny i jej niewłaściwego rozmieszczenia w skórze. Najczęściej dotyczą one kobiet po 30. roku życia, jednak nie jest to reguła, gdyż coraz częściej obserwuje się ich obecność również u nastolatków i osób po 20. roku życia.
Przebarwienia mogą występować na dłoniach, plecach czy dekolcie, jednak to właśnie przebarwienia na twarzy mogą okazać się najbardziej problematyczne. Mają nierównomierny kształt, zabarwienie od jasnego po ciemny brąz, są wyraźnie odgraniczone od reszty skóry i przez to bardzo łatwo zauważalne.
O przebarwieniach zazwyczaj mówi się, że to przede wszystkim problem estetyczny. Skóra na której występują, ma nierównomierny koloryt i brakuje jej blasku. Jednak dla wielu osób widoczne przebarwienia na twarzy to na tyle poważny problem, że wpływa on na ich samopoczucie, codzienne funkcjonowanie czy kontakty z innymi.
Choć pozbycie się przebarwień ze skóry nie jest niemożliwe, przede wszystkim wymaga od nas czasu. Podejmując walkę z przebarwieniami warto uzbroić się w cierpliwość i być dla siebie wyrozumiałym – te zmiany nie znikną ze skóry z dnia na dzień. Niestety, wiele osób od kosmetyków często oczekuje natychmiastowych efektów i nie widząc ich, traci zainteresowanie.
Oprócz czasu i cierpliwości, bardzo ważna jest także systematyczność i posiadanie stałej rutyny pielęgnacyjnej. Zmieniając ciągle kosmetyki nie tylko nie zauważymy większych efektów, lecz także możemy niepotrzebnie podrażnić skórę. Warto także pamiętać o tym, by składniki aktywne na przebarwienia były w pełni dopasowane do potrzeb skóry i odpowiadały jej aktualnej kondycji.
Nie zapominajmy również o fotoprotekcji. To tak naprawdę podstawa, jeśli chodzi o zapobieganie przebarwieniom. Stosując codziennie odpowiedni krem z filtrem, możemy zabezpieczyć naszą skórę nie tylko przed pojawieniem się przebarwień, lecz także przedwczesnym starzeniem.
Co to są składniki aktywne w kosmetykach?
Wiele z nas przed zakupem konkretnego kosmetyku zapoznaje się ze składem produktu. To szczególnie istotne, jeśli nasza skóra jest nadwrażliwa na konkretne substancje albo zwyczajnie ich nie toleruje. W ten sposób minimalizujemy ryzyko wystąpienia podrażnień, a nawet uszkodzenia warstwy ochronnej skóry. Wiele osób przeglądając składy produktów przed zakupem przede wszystkim koncentruje się na składnikach aktywnych w kosmetykach. Co warto o nich wiedzieć?
Składniki aktywne znane także jako substancje czynne to składniki kosmetyku, które stanowią jego bardzo istotny element – odpowiadają za ukierunkowane działanie produktu i mają korzystny wpływ na stan naszej skóry. Od tego, jakie substancje aktywne oraz w jakim stężeniu znalazły się kosmetyku, zależy efekt, jaki ma wywrzeć on na naszej skórze. Stąd możemy wyróżnić chociażby składniki aktywne dla cery z przebarwieniami, składniki aktywne na niedoskonałości czy zmarszczki.
Cera z przebarwieniami i składniki aktywne
Rozważając wybór kosmetyków ze składnikami aktywnymi na przebarwienia warto pamiętać, że nie ma jednego zestawu substancji aktywnych, które sprawdzą się w przypadku każdego rodzaju przebarwień. Stąd, w zależności od tego, z czym mamy do czynienia, nasza skóra może potrzebować innego doboru substancji aktywnych.
Wybierając składniki aktywne dla cery z przebarwieniami, warto także uwzględnić aktualną kondycję naszej skóry. Warto pamiętać, że niektóre ze składników aktywnych, pomimo swojego udowodnionego działania i skuteczności w walce z przebarwieniami mogą zwyczajnie okazać się zbyt silne w działaniu (dotyczy to szczególnie cer wrażliwych i naczyniowych).
Co więcej, w przypadku pielęgnacji skóry z przebarwieniami przyjęło się, że podstawą pielęgnacji powinny być kwasy AHA, BHA w wysokim stężeniu i częste złuszczanie skóry. Okazuje się jednak, że to prosta droga do jeszcze większej liczby przebarwień. Dlaczego?
Częste peelingi i kwasy w wysokich stężeniach mogą doprowadzić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry, czego efektem będzie między innymi utrzymujący się stan zapalny, suchość skóry przez co znacznie zwiększy się ryzyko wystąpienia nowych przebarwień. Stąd w składnikach aktywnych dla cery z przebarwieniami warto szukać substancji, które nie tylko łagodnie złuszczają, ale również wykazują działanie regeneracyjne i odbudowujące naskórek.
Jakie składniki aktywne okażą się szczególnie pomocne w walce z przebarwieniami? Będą to:
- Melasyl™ – innowacyjny składnik aktywny, występujący w gamie Mela B3 La Roche Posay. To nowy, wielokrotnie opatentowany składnik w walce z przebarwieniami;
- niacynamid – wykazuje właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne;
- kwas salicylowy – wykazuje działanie przeciwzapalne i delikatnie złuszczające;
- kwas azelainowy – łagodzi stany zapalne, działa antyoksydacyjnie, rozjaśnia przebarwienia;
- kwas traneksamowy – niweluje widoczność świeżych przebarwień potrądzikowych, minimalizuje unaczynienie skóry;
- kwas kojowy – wspomaga redukcję i powstawanie przebarwień różnego pochodzenia;
- retinol – poprzez działanie złuszczające pomaga redukować różnego rodzaju przebarwienia (ostuda, przebarwienia posłoneczne, potrądzikowe);
- witamina C – znana ze swoich właściwości rozjaśniających, wyrównuje koloryt skóry i dodaje jej blasku;
Składniki aktywne dla cery z przebarwieniami w kosmetykach La Roche-Posay
Nowa gama kosmetyków Mela B3 La Roche-Posay to prawdziwa rewolucja w dermokosmetykach skutecznych w walce z przebarwieniami. Dzięki składnikowi Melasyl™ produkty te skutecznie redukują nawet bardzo uciążliwe przebarwienia, nawilżają i wzmacniają barierę ochronną skóry. Co bardzo ważne, mogą być z powodzeniem stosowane przez osoby ze skórą wrażliwą.
MELASYL
Mela B3 Skoncentrowane serum przeciw przebarwieniom zawiera skuteczne połączenie melasylu oraz 10% niacynamidu. Oprócz tego w jego składzie znajdziesz substancje aktywne, które dodatkowo zadbają o optymalną kondycję Twojej skóry:
- kwas hialuronowy wysokocząsteczkowy – działa silnie nawilżająco i wspiera barierę ochronną skóry;
- retinyl palmitate (pochodna retinolu/witaminy A) – jest znany ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, które pomagają odbudować prawidłową barierę hydrolipidową;
- wyciąg z alg morskich – wykazuje działanie kojące, łagodzące i nawilżające oraz redukujące zmiany pigmentacyjne;
- kwas LHA – pochodna kwasu salicylowego o działaniu łagodnie złuszczającym;
- wyciąg z lukrecji – działa rozjaśniająco i wygładzająco na skórę.
Jakie inne produkty marki La Roche-Posay oraz zawarte w nich substancje aktywne również bardzo dobrze sprawdzą się w redukcji przebarwień?
Mela B3 Krem przeciw przebarwieniom na dzień z SPF 30 zawiera Melasyl™ oraz 5% niacynamidu. Jest przyjemny w użyciu: nie klei się i ma aksamitną formułę. Krem nawilża, dodaje skórze blasku i chroni przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Redukuje przebarwienia, zapobiegając nawrotom.
Mela B3 Mikro-peelingujący żel oczyszczający oprócz melasylu i kojącego niacynamidu zawiera 1% kwasów PHA. Substancja ta delikatnie złuszcza i wspomaga odnowę komórkową skóry. Żel oczyszczający widocznie rozświetla skórę i wyrównuje jej koloryt od pierwszego użycia.
RETINOL
Chcesz pozbyć się przebarwień i jednocześnie zmniejszyć widoczność oznak starzenia się skóry? W tej sytuacji sięgnij po Retinol B3 Serum. To przeciwzmarszczkowe serum z retinolem i witaminą B3, które koryguje głębokie, widoczne zmarszczki, nierówny koloryt czy przebarwienia. Kosmetyk ten koi, nawilża i regeneruje skórę. Ta po jego użyciu natychmiastowo wydaje się gładsza i bardziej rozświetlona.
WITAMINA C
Warto wspomnieć tutaj także o Serum Pure Vitamin C12. Zawiera czystą witaminę C, kwas salicylowy oraz kwas hialuronowy. Dzięki takiemu połączeniu składników aktywnych na przebarwienia przywraca skórze blask i jednolity koloryt, wygładza drobne linie i sprawia, że skóra staje się gładsza i bardziej miękka.
Oprócz serum z witaminą C na przebarwienia doskonałym wyborem okaże się krem do twarzy Pure Vitamin C UV SPF 25. Kosmetyk ten nie tylko ujednolica koloryt skóry, ale również redukuje zmarszczki i zapewnia codzienną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.
Jeśli natomiast zależy Ci na połączeniu skuteczności w zwalczaniu przebarwień i niedoskonałości z natychmiastowym efektem tonującym koloryt skóry, sięgnij po Krem tonujący Effaclar DUO(+) Unifiant. Kosmetyk ten zawiera opatentowany ceramid Procerad™, który przeciwdziała powstawaniu przebarwień, a także Aqua Posae Filiformis, czyli składnik przywracający równowagę mikrobiomu skóry.
Przebarwienia – jak im zapobiec?
Przebarwienia na twarzy to spore wyzwanie pielęgnacyjne. Dlatego, aby zapobiec ich nawrotom w przyszłości i cieszyć się gładką skórą o równomiernym kolorycie, odpowiednie dermokosmetyki ze składnikami aktywnymi na przebarwienia warto włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej na stałe. Nie powinniśmy także zapominać o codziennej ochronie przed słońcem, która również przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia przebarwień w przyszłości.
Bibliografia:
- A. Cichewicz, Zaburzenia barwnikowe, „Medycyna Praktyczna”, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74392,zaburzenia-barwnikowe, [dostęp: 26.02.2024].
- E. Kilian-Pięta, M. Hoppe, Wpływ melanogenezy na powstawanie przebarwień, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-2.pdf [dostęp: 26.02.2024].
- Materiały prasowe marki.