Objawy problemów z tarczycą a terapia u lekarza
Jeżeli podejrzewamy u siebie chorobę Hashimoto lub została ona już u nas stwierdzona, musimy przede wszystkim zdecydować się na jej specjalistyczne leczenie pod kontrolą endokrynologa. Leczenie polega przede wszystkim na regularnym przyjmowaniu odpowiednich leków hormonalnych, które uzupełnią braki hormonów tarczycy i doprowadzą do unormowania stężenia TSH, a tym samym przywrócenia prawidłowego funkcjonowania tarczycy i całego organizmu. Warto zaznaczyć, że podjęcie odpowiedniego leczenia jest w stanie wyeliminować większość uporczywych objawów Hashimoto, natomiast brak jakichkolwiek działań w tym kierunku może spowodować, że problem ze złym samopoczuciem oraz wyglądem naszej skóry będzie się tylko pogłębiał.
Suchość i swędzenie skóry a tarczyca
Dlaczego choroba Hashimoto odbija się nie tylko na naszym samopoczuciu, ale też wyglądzie skóry? Skóra doskonale odzwierciedla stan naszego zdrowia, bowiem jest największym organem całego organizmu, który bierze udział w procesie eliminacji. Co więcej, za zły stan naszej skóry najczęściej odpowiedzialne są właśnie zaburzenia hormonalne, które w przypadku chorej tarczycy mogą objawiać się nie tylko jako swędzenie skóry, suche łokcie, dłonie i kolana, ale też skłonność do wysypek, przedmiesiączkowy obrzęk twarzy czy trądzik.
Sucha skóra przy niedoczynności tarczycy - czym ją pielęgnować?
Przyjmowanie odpowiednich leków to podstawa w leczeniu choroby Hashimoto, jednak równie dużo uwagi należy poświęcić prawidłowej pielęgnacji, która pozwoli nam złagodzić objawy skórne tego schorzenia. W tym przypadku warto przede wszystkim zrezygnować ze stosowania sztucznych i chemicznych produktów do pielęgnacji na rzecz aptecznych preparatów - kosmetyki, które zawierają dużą ilość sztucznych barwników i konserwantów zaburzają fizjologiczną i delikatną równowagę hormonalną skóry poprzez naśladowanie działania hormonów lub blokowanie ich aktywności. Szczególnie szkodliwy dla zdrowia naszej skóry może okazać się związek o nazwie triclosan, który bardzo często występuje mydłach antybakteryjnych.
Jakie zatem kosmetyki powinny znaleźć się w naszej łazience? Przede wszystkim delikatny preparat do oczyszczania skóry bez dodatku alkoholu, mydła i detergentów, które jedynie podrażniają i przesuszają skórę, a także intensywnie nawilżający i regenerujący krem do twarzy lub balsam do ciała z apteki, np. Cicaplast Baume B5 La Roche-Posay. Takie produkty pozwolą nam skutecznie nawilżyć skórę, zredukować jej szorstkość, zmniejszyć skłonności do pękania, wzmocnić warstwę hydrolipidową naskórka, a także utrzymać na jej powierzchni prawidłową równowagę.
Pamiętajmy o tym, by przy chorobie Hashimoto aplikować grubszą warstwę kremu na mocno wysuszone łokcie, dłonie i kolana - to miejsca na naszym ciele, które są praktycznie pozbawione gruczołów łojowych i wymagają od nas na co dzień silniejszej dawki odżywienia i nawilżenia. Jeden lub dwa razy w tygodniu warto też wykonać w tym miejscu delikatnie złuszczający peeling, który usunie martwe komórki naskórka i lepiej przygotuje skórę na przyjęcie aktywnych składników balsamu do ciała.
Hashimoto - sucha skóra a dieta
Przy chorobie Hashimoto warto nie tylko skupić się na przyjmowaniu leków przepisanych przez lekarza i odbudowaniu warstwy hydrolipidowej, ale też przestrzeganiu konkretnych zasad żywienia. To poprawi nie tylko wygląd naszej sylwetki czy samopoczucie, ale przede wszystkim wpłynie bardzo korzystnie na stan skóry. Ze swojej diety warto wykluczyć wszelkie sztuczne składniki, które mogą zaburzać równowagę hormonalną organizmu, jak również gluten, laktozę czy produkty sojowe, które mogą utrudniać wchłanianie przyjmowanych przez nas środków farmakologicznych. Warto natomiast spożywać produkty bogate w selen, np. orzechy brazylijskie, które wpływają na poprawę funkcjonowania układu immunologicznego. Można też zdecydować się na przyjmowanie gotowej suplementacji z dodatkiem tego pierwiastka.