Skóra twarzy – jakie są jej potrzeby?
Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia prawidłowej pielęgnacji twarzy, przyjrzyjmy się pokrótce budowie naszej skóry. Dzięki temu łatwiej będzie nam zrozumieć, jakie pełni ona funkcje i w związku z tym: jakie są jej potrzeby. Oczywiście dobór konkretnych produktów jest uzależniony także od typu cery, niemniej warto rozpocząć od podstaw, by zdać sobie sprawę, jak niezwykłym organem jest skóra.
Budowa skóry człowieka dzieli się na 3 warstwy:
- naskórek – czyli zewnętrzna część skóry, która chroni organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Jest ona największa, a przy tym jako jedyna zawiera melaninę, czyli barwnik, za sprawą którego skóra oraz włosy mają swój indywidualny kolor. Sam naskórek posiada aż 5 różnych warstw: rogową, jasną, ziarnistą, kolczystą oraz podstawną;
- tkanka podskórna – jej głównym zadaniem jest wspieranie procesu termoregulacji, czyli utrzymywania temperatury naszego ciała na właściwym poziomie. Dzieli się na tkankę tłuszczową oraz łączną. Mieszczą się w niej m.in. naczynia krwionośne i nerwowe;
- skóra właściwa – jej grubość wynosi zaledwie 1-3 milimetrów, jednak to w niej mieszczą się gruczoły potowe, naczynia krwionośne, korzenie włosów, a także zakończenia nerwowe, które są odpowiedzialne za odbieranie bodźców z otoczenia, takich jak ból czy temperatura.
Jak zatem widać, skóra to niezwykle istotny narząd. Poza termoregulacją czy produkcją melaniny bierze ona udział w takich procesach, jak regulowanie gospodarki tłuszczowej, witaminowej i wodno-elektrolitowej, produkcja witaminy D3 czy też rozpoznawanie alergenów. Stanowi ona przez to główny organ chroniący nas przed zewnętrzną ingerencją, np. w postaci patogenów, bakterii i innych szkodliwych substancji.
Oczywiście żeby wiedzieć, jak dbać o cerę, należy także poprawnie rozpoznać jej rodzaj. Może to być cera tłusta, mieszana, normalna lub cera sucha. Skóry wrażliwej, ale też reaktywnej, alergenowej, dojrzałej czy naczynkowej nie zaliczamy do oddzielnego typu cery – to odrębne zjawisko, które może wystąpić niezależnie od tego, jaki jest nasz główny rodzaj skóry.
Jak łatwo można się domyślić, pielęgnacja cery, w tym dobór kosmetyków, wybrane składniki aktywne oraz częstotliwość ich stosowania są w głównej mierze uzależnione od rodzaju cery. Przykładowo cera tłusta będzie wymagała uregulowania produkcji sebum, z kolei cera sucha potrzebuje dogłębnego nawilżenia i wzmocnienia.
Niemniej w każdym z tych przypadków powinniśmy zadbać o to, aby gruczoły łojowe pracowały prawidłowo, poziom nawilżenia był optymalny, a skóra pozostawała możliwie jak najbardziej jędrna, gładka i miękka. Właściwie dobrana pielęgnacja twarzy sprawia, że cera posiada jednolity koloryt i jest pełna blasku. Oprócz tego możemy jej zapewnić dodatkowe korzyści, np. opóźniony proces starzenia (w tym wygładzenie zmarszczek) czy zapobieganie występowaniu zmian skórnych w postaci wyprysków zapalnych i niezapalnych.
Podstawowa pielęgnacja twarzy
Niezależnie od tego, czy borykamy się z objawami cery suchej, czy może bliższe są nam problemy przypisywane do cery dojrzałej – zawsze powinniśmy pamiętać o tym, jak istotna jest prawidłowa pielęgnacja twarzy. Kluczową rolę odgrywa tutaj nie tylko wybór odpowiednich kosmetyków, ale też regularność i kolejność poszczególnie wykonywanych zabiegów.
W pielęgnacji twarzy możemy wyróżnić 3 podstawowe etapy: oczyszczanie twarzy, tonizacja oraz nawilżanie. W przypadku pierwszego kroku ważny jest zarówno dokładny demakijaż, jak i późniejsze oczyszczenie skóry przy pomocy delikatnego środka myjącego. Nie zapominajmy przy tym o regularnym złuszczaniu martwego naskórka za sprawą peelingu – w zależności od typu cery możemy go wykonywać 1-2 razy w tygodniu.
Jak zadbać o cerę w świadomy sposób? Pierwszym krokiem będzie bez wątpienia poprawne rozpoznanie jej rodzaju, o czym wspominaliśmy wcześniej. Dzięki temu łatwiej będzie nam określić, jakie składniki odżywcze będą szczególnie przydatne w przypadku konkretnego typu skóry. Oprócz tego prościej będzie wybrać odpowiednie kosmetyki.
Pamiętajmy przy tym, że zarówno skóra problematyczna, jak i chociażby cera normalna wymagają zachowania pewnej ostrożności. Wobec tego nie wprowadzajmy do pielęgnacji twarzy kilku produktów jednocześnie. Zamiast tego stopniowo dokonujmy ewentualnych zmian w rutynie, obserwując, jak skóra reaguje na poszczególne substancje i czy dany kosmetyk rzeczywiście przynosi pożądane efekty.
Poranna pielęgnacja twarzy krok po kroku
Chociaż to właśnie w nocy zachodzi największa część procesów regeneracyjnych w skórze, nie zapominajmy, że nasza cera potrzebuje odrobiny troski także o poranku. Jej właściwe przygotowanie sprawi, że nałożony później makijaż będzie prezentował się rewelacyjnie, a przede wszystkim: skóra będzie gotowa na kolejny dzień, co polega m.in. na ochronie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Jak dbać o cerę rano? W porannej pielęgnacji skóry także nie powinno zabraknąć oczyszczania. Dlaczego jest konieczne? Pamiętajmy o tym, że wydzielanie sebum zachodzi również nocą. Oprócz tego na powierzchni naszej twarzy mogą gromadzić się drobnoustroje czy kurz, które wcześniej zalegają zwykle np. na pościeli. Delikatne oczyszczanie jest zatem niezbędne, aby usunąć nadmiar sebum i wszelkie inne zanieczyszczenia.
Pielęgnacja cery powinna zatem rozpocząć się od żelu, pianki lub innego kosmetyku o właściwościach myjących. Należy go później zmyć przy pomocy letniej wody, a później osuszyć skórę. Jeżeli jesteśmy posiadaczami skóry wrażliwej, trądzikowej lub po prostu reaktywnej, wilgoci warto pozbyć się przy pomocy jednorazowego ręcznika papierowego. Tym samym jeszcze lepiej zadbamy o naturalną równowagę skóry. W żadnym razie nie pocierajmy twarzy! Przyłóżmy delikatnie ręcznik do skóry, pozbywając się w ten sposób wody.
Dbanie o twarz o poranku nie może się oczywiście obejść bez toniku. Jego zadaniem jest przywrócenie skórze właściwego pH, które może zostać nieco zaburzone nawet po najdelikatniejszym oczyszczaniu. W porannej pielęgnacji skóry twarzy wykorzystuje się m.in. toniki rozświetlające, seboregulujące czy po prostu nawilżające.
Kolejnym krokiem jest oczywiście krem nawilżający. Przykładowo może to być produkt z kwasem hialuronowym. Czy to wszystko? Niezupełnie! Jeżeli chcemy odpowiednio dbać o cerę przed wyjściem z domu, nie zapominajmy o nałożeniu ochrony przeciwsłonecznej. Promieniowanie UV to jedna z głównych przyczyn przebarwień, która w dodatku znacząco przyspiesza procesy starzenia się skóry.
Świetnym rozwiązaniem może okazać się Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny Fluid spf50+. Zapewnia bardzo wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Jednocześnie wyróżnia się lekką i nietłustą konsystencją, która w dodatku jest odporna na wodę czy pot. Krem nie pozostawia po sobie klejącej warstwy, a także nie bieli skóry. Poza szerokim spektrum działania przeciwsłonecznego chroni również skórę przed zanieczyszczeniami powietrza oraz konsekwencjami stresu oksydacyjnego.
Wieczorna pielęgnacja skóry twarzy krok po kroku
Wieczorny schemat pielęgnacji twarzy wygląda dość podobnie do porannej rutyny – wykonujemy tutaj niemalże te same kroki, choć zwykle wybieramy nieco inne kosmetyki. Przykładowo o odpowiednie nawilżenie zadba krem z nieco gęstszą, bardziej odżywczą formułą. O poranku stawiamy raczej na krem nawilżający o lekkiej konsystencji, która doskonale sprawdza się pod makijaż.
Jak pielęgnować twarz wieczorem? Pierwszym krokiem jest bez wątpienia dokładny demakijaż. Nawet jeżeli kosmetyki kolorowe stosujemy dość oszczędnie, zdecydowanie warto skorzystać z płynu micelarnego jako pierwszego elementu dwuetapowego oczyszczania twarzy. Oczywiście płyn micelarny może zostać zastąpiony przez inny wybrany kosmetyk, np. olejek do demakijażu czy balsam.
Oczyszczanie twarzy to, zaraz po demakijażu, kolejny istotny krok w wieczornej pielęgnacji. Pomaga w pozbyciu się resztek makijażu, nadmiaru sebum czy zanieczyszczeń, które w ciągu dnia gromadzą się na skórze twarzy. Jaki kosmetyk sprawdzi się dobrze w tej roli? Warto sięgnąć po Żel oczyszczający do twarzy Effaclar. To świetne rozwiązanie w przypadku cery skłonnej do trądziku, ale również wrażliwej. Produkt delikatnie oczyszcza skórę i jednocześnie utrzymuje jej prawidłowe pH. Skutecznie pozbywa się nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Pomaga odblokować pory i pozostawia skórę czystą i odświeżoną. Jego nowa formuła zawiera Phylobiomę. To aktywny składnik, który wspiera równowagę mikrobiomu skóry, zmniejszając namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za nasilenie objawów trądziku.
Dwuetapowe oczyszczanie umożliwia działanie jakiegokolwiek kremu, serum lub innego wybranego produktu nawilżającego. Ma za zadanie zwiększać penetrację składników aktywnych. Nawet najlepszy krem nie zapewni nam oczekiwanego efektu, jeżeli nie zostanie zaaplikowany na wcześniej oczyszczoną, osuszoną skórę.
Podobnie jak w przypadku porannej rutyny, odpowiednia pielęgnacja twarzy na noc powinna zostać uzupełniona o tonik. Dopiero wówczas możemy przejść do kosmetyków o właściwościach nawilżających.
Jak zadbać o skórę wieczorem? Przykładowo cera sucha, wrażliwa lub alergiczna może wymagać ukojenia i silnego nawilżenia. Zapewni je Toleriane Dermallergo Krem. Zawiera on takie składniki, jak woda termalna La Roche-Posay, skwalan, masło shea i neurosensyna. Redukuje zaczerwienienia, zmniejsza dyskomfort, błyskawicznie koi, a przy tym wzmacnia barierę ochronną skóry. Oprócz tego zapewnia aż 48 godzin nawilżenia. To bogaty, odżywczy krem, który znakomicie wpisuje się w potrzeby nadwrażliwej skóry, które ma zaspokajać pielęgnacja twarzy rano i wieczorem.
Jak dbać o twarz po 30. roku życia?
Sporo już sobie powiedzieliśmy na temat tego, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja twarzy. Tym sposobem wiemy już, że dbanie o skórę twarzy powinno uwzględniać jej indywidualne potrzeby i aktualną kondycję.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że poprawna pielęgnacja twarzy jest także uzależniona od naszego wieku. Wraz z upływem lat potrzeby cery ulegają zmianie. Już około 25. roku życia zaczynają przyspieszać procesy starzenia się skóry ze względu na spadek poziomu naturalnego kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. A zatem: jak dbać o skórę twarzy po 25. roku życia?
Istotne jest m.in. regularne złuszczanie. Powinniśmy systematycznie pozbywać się martwych komórek naskórka, które mogą osadzać się na powierzchni twarzy i prowadzić m.in. do zatykania gruczołów łojowych. W tym celu może posłużyć nam np. peeling enzymatyczny, który sprawdza się nawet przy cerze wrażliwej. Jeżeli raz w tygodniu będziemy usuwać martwy naskórek, na dłużej uda nam się zachować gładki wygląd skóry.
Przekroczenie 30. roku życia może być świetnym momentem, by domowa pielęgnacja twarzy została uzupełniona o serum o właściwościach przeciwstarzeniowych. Proponujemy tutaj serum przeciwzmarszczkowe Hyalu B5 od La Roche-Posay. Zawiera kwas hialuronowy oraz witaminę B5. Dzięki skoncentrowaniu składników nie tylko ujędrnia, ale też świetnie nawilża i regeneruje, wspierając prawidłowe funkcjonowanie naturalnej bariery ochronnej skóry.
Oczywiście w okolicach trzydziestki możemy nie dostrzegać jeszcze u siebie żadnych zmarszczek, niemniej warto sprawdzić, jak dbać o cerę w tym czasie. Regularne nawilżanie oraz dokładne oczyszczanie stanowią tutaj podstawę, podobnie jak stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej.
Pielęgnacja twarzy po 40. roku życia
Jak już wspominaliśmy, to, czym pielęgnować twarz, może diametralnie się zmienić wraz z wiekiem. Po przekroczeniu czterdziestki na naszej skórze z pewnością widoczne będą już drobne linie i załamania, czyli, krótko mówiąc, zmarszczki. Zwykle są najbardziej dostrzegalne w obrębie oczu oraz ust, a więc w miejscach, gdzie najsilniej pracuje nasza mimika. Jak dbać o cerę po 40. roku życia, by zapewnić sobie młody wygląd na dłużej?
Zmiany powinny dotyczyć nie tylko codziennej pielęgnacji, ale też nawet makijażu. Warto zrezygnować z mocno kryjących, obciążających podkładów czy korektorów na rzecz tych o lżejszej i np. rozświetlającej formule. Oczywiście niezależnie od tego, jak wygląda nasz makijaż, później powinniśmy go dokładnie usunąć.
Czym myć twarz po 40. roku życia? Sprawdzić mogą się delikatne żele i pianki na bazie takich składników, jak witamina C (rozjaśnia przebarwienia) oraz kwas hialuronowy. Dla cery dojrzałej polecany jest też kwas salicylowy, który dzięki działaniu keratolitycznemu delikatnie usuwa martwy naskórek.
A jak zadbać o twarz po przeprowadzeniu oczyszczania? Wieczorem warto postawić na silnie odżywcze formuły z dodatkiem peptydów, ceramidów, kolagenu czy też niacynamidu. Jeżeli nie wiemy, jak dobrać kosmetyki do twarzy po czterdziestce, możemy kierować się chociażby zaleceniami producentów. Przykładowo wspomniane wcześniej serum Hyalu B5 także będzie doskonale uzupełniało poszczególne zabiegi pielęgnacyjne.
Pielęgnacja twarzy po 50. roku życia
Pielęgnacja skóry po 50. roku życia może być jeszcze bardziej wymagająca. Zmarszczki z reguły pogłębiają się, widoczne są przebarwienia w postaci plam pigmentacyjnych, a skóra może zacząć wiotczeć i się zapadać, zwłaszcza w obrębie policzków, ale też żuchwy.
Jak pielęgnować skórę twarzy w tym czasie? Nadal pamiętajmy o regularnym złuszczaniu martwego naskórka, a przy tym nie zapominajmy o tym, jak istotny jest demakijaż i oczyszczanie. By wiedzieć, jak prawidłowo dbać o cerę, przede wszystkim uważnie ją obserwujmy.
Pielęgnacja twarzy nadal powinna obejmować takie składniki aktywne, jak witamina C, kwas hialuronowy, peptydy, lipidy, ceramidy, niacynamid i kolagen. Pod względem właściwości przeciwstarzeniowych często polecaną substancją jest także retinol.
A jak prawidłowo dbać o twarz od środka? Istotna będzie tutaj zdrowa dieta i odpowiednie nawilżenie od wewnątrz, czyli regularne picie wody. To istotny element codziennej pielęgnacji nie tylko po 50. roku życia – o zdrowych nawykach powinniśmy pamiętać niezależnie od wieku.
Podsumowanie
Jak widać, pielęgnacja cery to dość złożony proces, uzależniony zarówno od indywidualnych potrzeb, jak i rodzaju skóry czy też naszego wieku. Może minąć sporo czasu, zanim nauczymy się, jak prawidłowo pielęgnować twarz.
Niemniej zdecydowanie warto zadbać o systematyczność i właściwą kolejność poszczególnych zabiegów. Czyli najpierw demakijaż i oczyszczanie, później tonizacja, a następnie nawilżanie. Poranną pielęgnację powinniśmy uzupełnić dodatkowo o ochronę przed słońcem. Wybrane substancje aktywne czy też po prostu nowe kosmetyki należy zaś wprowadzać stopniowo. Dzięki temu pielęgnacja twarzy będzie mogła pozostać jak najbardziej świadoma i przede wszystkim – kompleksowa.
Bibliografia:
- Sikorska M., Nowicki R., Wilkowska A., Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, „Alergologia Polska” 2015, t. 2, nr 4.
- Starzenie się skóry. Jak starzeje się twarz?, https://age-less.pl/jak-starzeje-sie-twarz/ [dostęp: 22.11.2022].
- Sybilski A. J., Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2012, t. 8, nr 4.
- Wolski T., Kędzia B., Farmakoterapia skóry. Cz. 1. Budowa i fizjologia skóry, „Postępy Fitoterapii” 2019, t. 20, nr 1.