Niacynamid – właściwości, działanie, polecane kosmetyki

Article Read Duration 10 min. czas czytania

O tym, czy stosowany przez nas kosmetyk sprawdzi się w naszej pielęgnacji i da zauważalne efekty, decyduje kilka czynników. Jednak niezależnie od tego, niektóre składniki aktywne dzięki swoim właściwościom cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i zaufaniem ze strony użytkowników. Jedną z takich substancji jest bez wątpienia witamina B3, wśród sympatyków pielęgnacji znana także jako niacynamid.

To substancja o bardzo szerokim zastosowaniu w kosmetologii, odpowiednia dla każdego typu cery. Co więcej, niacynamid okazuje się być nieoceniony w walce z przebarwieniami. Warto jednak pamiętać, że działanie niacynamidu zależy nie tylko od jego stężenia, ale również całej formuły. Dowiedz się, co to jest niacynamid i po jakie kosmetyki z tym składnikiem warto sięgnąć.

Niacynamid – co to?

Niacynamid – co to jest? Zanim przejdziemy do polecanych kosmetyków z tym składnikiem i jego fantastycznych właściwości, warto dowiedzieć się więcej na temat samej substancji, jej występowania i sposobu pozyskiwania.

Niacynamid to pochodna witaminy B3, inaczej nazywany nikotynamidem. Witamina B3 funkcjonuje pod nazwami takimi jak niacyna i witamina PP.  
Czy niacynamid to kwas? To dość powszechne pytanie wśród osób, które chcą wprowadzić kosmetyki z tym składnikiem do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Jeśli przybliżymy jego budowę chemiczną, tak naprawdę jest to amid kwasu nikotynowego, a nie czysty kwas organiczny.

Niacynamid – co daje naszemu organizmowi witamina B3 i gdzie występuje? Co ciekawe, witamina B3 jest wytwarzana przez nasz organizm. Niestety są to dość niewielkie ilości, dlatego konieczne jest jej regularne dostarczanie wraz z pożywieniem. Niacynamid znajdziemy między innymi w mięsie, nabiale, rybach, produktach pełnoziarnistych i ciemnozielonych warzywach. Witamina B3 odgrywa istotną rolę w procesach metabolicznych, obniża cholesterol i ma korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i pokarmowego.

W jaki sposób pozyskuje się niacynamid w kosmetykach? Obecnie ma to miejsce w warunkach laboratoryjnych, bardzo często w procesach biotechnologicznych, co oczywiście nie wpływa negatywnie na jego skuteczność. To niezwykle powszechny składnik kosmetyków, mający postać białego proszku. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i jest z łatwością wchłaniany przez skórę. Co ciekawe, zauważalne efekty przy stosowaniu produktów z tym składnikiem można uzyskać już przy niskich stężeniach.

Niacynamid – działanie i zastosowanie w kosmetykach

Niacynamid i właściwości tego składnika sprawiają, że obecnie można spotkać go w praktycznie każdym kosmetyku do pielęgnacji twarzy, ale również ciała czy włosów. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że może być z powodzeniem stosowany przez każdy typ skóry, nawet wrażliwą czy problematyczną (o ile oczywiście nie występuje nietolerancja tej substancji). W takim razie, jak działa niacynamid na skórę i jakie są jego właściwości?

  • Wzmacnia barierę hydrolipidową skóry - pomaga w syntezie ceramidów i lipidów, przez co skóra staje się bardziej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
  • Jest silnym antyoksydantem – łagodzi niekorzystny wpływ wolnych rodników na kondycję skóry (stres oksydacyjny) i spowalnia jej starzenie.
  • Wykazuje właściwości regenerujące – pomaga w regeneracji uszkodzeń skóry (zarówno mechanicznych, chemicznych czy wywołanych przez promienie słoneczne).
  • Reguluje nadmierne wydzielanie sebum - przez gruczoły łojowe i zwęża ich ujścia, przez co stają się mniej widoczne.

Młoda kobieta z zadbaną cerą - sprawdź jak stosować niacynamid

Niacynamid na przebarwienia

Witamina B3 – na co pomaga w kwestii przebarwień? Dużym atutem tego składnika aktywnego jest jego udowodnione działanie  łagodzące. Dotyczy to zarówno niedoskonałości w postaci zaskórników i wyprysków, jak i różnego rodzaju zaczerwienień, w tym przebarwień różnego pochodzenia.

Działanie niacynamidu na przebarwieniu polega na hamowaniu syntezy melaniny, czyli barwnika skóry, którego nadmiar i nierównomierne rozmieszczenie w skórze prowadzi właśnie do powstawania przebarwień. Niacynamid zapobiega odkładaniu się tego pigmentu w naskórku, dzięki czemu skóra zyskuje jednolity koloryt. Co więcej, wspomaga rozjaśnianie już istniejących przebarwień. Sprawdzi się w przypadku:

Niacynamid – na co jeszcze pomaga ta substancja? Okazuje się być nieoceniony w przypadku skóry, która zbyt długo była wystawiona na działanie promieni słonecznych. Oprócz tego, dzięki działaniu regenerującemu doskonale sprawdzi się we wspomaganiu procesu gojenia się blizn potrądzikowych.

Niacynamid – dla kogo?

Kto powinien zainteresować się stosowaniem niacynamidu do twarzy? Tak jak wspomnieliśmy, zaletą tego składnika aktywnego jest fakt, że jest bardzo dobrze tolerowany przez różne typy cery, łącznie ze skórą naczynkową czy wrażliwą. Innymi słowy, niacynamid na twarz sprawdzi się w przypadku skóry:

  • z widocznymi przebarwieniami, nierównym kolorytem;
  • z widocznymi oznakami starzenia;
  • poszarzałej, zmęczonej, pozbawionej blasku;
  • poddawanej zabiegom medycyny estetycznej;
  • narażonej na działanie wolnych rodników i stresu oksydacyjnego;
  • suchej, odwodnionej, potrzebującej nawilżenia;
  • z zaburzoną barierą hydrolipidową, z objawami pieczenia, ściągnięcia, zaczerwienienia;
  • trądzikowej, z zaskórnikami, łojotokiem i rozszerzonymi porami.

Ze względu na to, że niacynamid wykazuje działanie kojące i regenerujące, kosmetyki z tą substancją okażą się skutecznym wsparciem w przypadku pielęgnacji najbardziej problematycznych skór, zmagających się z atopią, łuszczycą, trądzikiem różowatym czy bardzo silnym podrażnieniem.

Czy można stosować niacynamid w ciąży? Jak wiadomo, ciąża to okres, w którym stosowanie niektórych składników aktywnych nie jest wskazane. W przypadku niacynamidu nie ma jednak powodów do obaw. Jego działanie nie wpływa negatywnie ani na rozwój płodu, ani na zdrowie matki. Jeśli jednak nie jesteś pewna, czy stosować dany składnik aktywny w pielęgnacji, skonsultuj to ze specjalistą.

Niacynamid – jak stosować?

W jaki sposób stosować kosmetyki z niacynamidem, aby uzyskać jak najlepsze efekty? Chociaż niacynamid to substancja tolerowana nawet przez wrażliwe i wymagające skóry, wprowadzając go do swojej rutyny, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach, by uniknąć ewentualnego podrażnienia i tzw. wysypu po niacynamidzie.

Rozpoczynając swoją przygodę z niacynamidem (szczególnie przy wrażliwej, reaktywnej skórze) warto rozpoczynać od niższych stężeń w kosmetyku, ok. 3-5%. Podobnie jak każda substancja aktywna, zastosowana w zbyt wysokim stężeniu lub dawce niedostosowanej do potrzeb skóry, może prowadzić do podrażnień.

Kiedy stosować niacynamid, rano czy wieczorem? Witamina B3 to składnik, który nie wykazuje działania fotouczulającego, dlatego kosmetyki z tym składnikiem możesz z powodzeniem stosować zarówno w porannej, jak i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej.

Z czym łączyć niacynamid? Bardzo dobre efekty uzyskamy, łącząc w jednej rutynie niacynamid i kwas hialuronowy (witamina B3 wzmocni nawilżające działanie kwasu hialuronowego). Inny, zgrany duet będzie stanowił niacynamid z retinolem.

Z czym nie należy łączyć niacynamidu? Zazwyczaj nie zaleca się łączenia w jednej rutynie niacynamidu z witaminą C (w formie kwasu askorbinowego), a także niektórymi kwasami AHA i BHA. Wynika to z faktu, że substancje te posiadają różne odczyny pH, przez co mogą osłabiać swoje działanie, bądź prowadzić do podrażnień skóry.

 

Serum z niacynamidem

Niacynamid i serum? Tak! To bardzo dobre połączenie, które może korzystnie wpłynąć na kondycję Twojej skóry. Po jakie dobre serum z niacynamidem sięgnąć, jeśli naszym problemem są uporczywe przebarwienia? W ofercie La Roche-Posay znajdziesz następujące produkty:

Serum na przebarwienia Mela B3

  • Mela B3 Serum – to skoncentrowane serum do twarzy z niacynamidem przeciwko przebarwieniom i ich nawrotom. Kosmetyk, który niezwykle skutecznie redukuje przebarwienia, nawet te najbardziej uporczywe. Co więcej, jego skuteczność została potwierdzona klinicznie na wszystkich fototypach skóry oraz różnych rodzajach przebarwień. Oprócz niacynamidu znajdziesz w nim innowacyjny składnik, Melasyl™ o skuteczności potwierdzonej wieloletnimi badaniami;

Serum do cery trądzikowej Effaclar Ultra

  • Effaclar Skoncentrowane Serum – jego formuła została oparta na połączeniu trzech kwasów o wysokiej koncentracji (kwas glikolowy, salicylowy, LHA), a także kojący niacynamid dla jak najlepszej tolerancji. Dzień po dniu, serum oczyszcza pory, zwalcza uporczywe niedoskonałości i przebarwienia potrądzikowe.


Krem z niacynamidem

Ze względu na swoje działanie naprawcze i regenerujące, niacynamid to także skuteczny składnik w przypadku kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Jaki krem z niacynamidem wybrać, jeśli dodatkowo zależy nam na ochronie przeciwsłonecznej?

Krem na przebarwienia na twarzy Mela B3 SPF 30

  • Pierwszym rozwiązaniem, które idealnie sprawdzi się do stosowania jesienią, zimą oraz w dni, kiedy nie planujemy spędzać dużo czasu na zewnątrz, jest produkt z gamy Mela B3, Krem na przebarwienia na twarzy Mela B3 SPF 30. Zapewnia ochronę przeciwko promieniowaniu UVA i UVB na poziomie SPF 30. Oprócz tego nawilża, rozświetla i redukuje nawet najbardziej uporczywe przebarwienia.

Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom Effaclar H Iso-biome

  • Ciekawe połączenie niacynamidu i kremu znajdziemy w kosmetyku Effaclar H Iso-biome. To kojący krem nawilżający przeciw niedoskonałościom. Intensywnie nawilża wrażliwą skórę skłonną do trądziku, redukuje niedoskonałości oraz przebarwienia, a także regularnie stosowany, dzień po dniu zmniejsza zaczerwienienia i łuszczenie się skóry, wspierając równowagę mikrobiomu.

    Balsam do bardzo suchej skóry Lipikar Baume AP+M

  • Kolejnym ciekawym produktem, w którego formule znalazł się kojący i regenerujący niacynamid, masło shea oraz opatentowany kompleks składników aktywnych, przywracających równowagę mikrobiomu skóry jest Lipikar Baume AP+M. To balsam do ciała, który przynosi natychmiastowe ukojenie, zmniejsza uczucie swędzenia i odbudowuje barierę hydrolipidową skóry.


Żel do mycia twarzy z niacynamidem

Kosmetyki z niacynamidem nie ograniczają się jedynie do serum czy kremu do twarzy. Substancję tę znajdziemy również w kosmetykach do oczyszczania twarzy. W ofercie marki La Roche-Posay mamy do wyboru aż 3 produkty:

Żel do mycia twarzy na przebarwienia Mela B3

  • Mela B3 Żel oczyszczający – to mikro-peelingujący żel oczyszczający, który w swojej formule zawiera innowacyjny Melasyl™, niacynamid oraz 1% kwasu PHA. Widocznie rozświetla skórę i wyrównuje jej koloryt już od 1. użycia. Zapewnia łagodny mikro-peeling bez efektu podrażnień;

Lipikar olejek myjący AP+ - packshot | La Roche-Posay

  • Lipikar AP+ Olejek myjący – delikatnie myje i oczyszcza wrażliwą i bardzo suchą skórę twarzy i ciała. Głęboko nawilża, przeciwdziała podrażnieniom i chroni warstwę ochronną przed wysuszeniem;

Krem myjący przeciw niedoskonałościom Effaclar H Iso-Biome

  • Effaclar H Iso-Biome Krem myjący – łagodnie oczyszcza skórę, jednocześnie zapewniając długotrwałe nawilżenie i ukojenie, wspiera równowagę mikrobiomu skóry.

Niacynamid – efekty

Jakich efektów można się spodziewać, stosując kosmetyki z niacynamidem? Oczywiście, warto pamiętać, że za określone działanie kosmetyku nie będzie odpowiadał sam składnik aktywny, ale i cała formuła. Niemniej, wybierając produkty pielęgnacyjne wzbogacone w niacynamid, możemy oczekiwać:

  • wzmocnienia bariery hydrolipidowej skóry;
  • regeneracji uszkodzonej skóry, szybszego gojenia blizn potrądzikowych;
  • ukojenia;
  • redukcji przebarwień różnego pochodzenia;
  • zmniejszenia zaczerwienień;
  • nawilżenia;
  • mniejszej widoczności porów i regulacji nadprodukcji sebum;
  • wypoczętego, świeżego wyglądu skóry.

Niacynamid – podsumowanie

Niektóre substancje aktywne, pomimo skutecznego działania, nie mogą być stosowane przez niektóre skóry, szczególnie bardzo wrażliwe i problematyczne. W przypadku niacynamidu mamy do czynienia z substancją, która jest bardzo dobrze tolerowana przez praktycznie każdy typ cery. Choć w dużej mierze jest on znany ze swoich właściwości regenerujących i kojących, odgrywa niezwykle ważną rolę w walce z przebarwieniami.

Chcesz wiedzieć więcej o pielęgnacji twarzy? Odkryj, czym jest skin streaming >>>

Bibliografia:

  1. P. Rzepa, W.Barszcz, W. Hetman, P. Mielniczuk, W. Dalmata, Nowoczesne połączenia składników aktywnych jako metody walki z oznakami starzenia, https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2020/12/InnTrImModSc-Kyiv-Dec2020.pdf#page=183 [dostęp: 03.04. 2024].
  2. M. Zasada, Substancje biologicznie czynne stosowane w rozjaśnianiu hiperpigmentacji skóry, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-2.pdf [dostęp: 03.04. 2024]
  3. Materiały prasowe marki.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.