Fotoprotekcja, czyli jak zapobiec przebarwieniom posłonecznym

Article Read Duration 6 min. czas czytania

Przebarwienia posłoneczne to temat, który powraca nie tylko w sezonie letnim. Skóra narażona jest na niekorzystne działanie promieniowania UV przez cały rok. Okazuje się jednak, że częsta ekspozycja na słońcu to jeden z tych czynników, który może mieć szczególnie niekorzystny wpływ na wygląd naszej skóry. Tymczasem jesteśmy zapobiec przebarwieniom w kilku prostych krokach! Ten artykuł wyjaśni Ci, czym właściwie jest fotostarzenie, w jaki sposób powstają plamy od słońca i jak powinna wyglądać prawidłowa fotoprotekcja.

Czym jest fotostarzenie skóry?

Przebarwienia na twarzy od słońca to zauważalny problem, który może wystąpić u każdej płci i niezależnie od wieku. Nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do poparzeń słonecznych, a także do przebarwień posłonecznych, co wiąże się z powstaniem dyskomfortu w postaci pieczenia. 


Tak zwane fotostarzenie jest niemal niewyczuwalne, ale też niebezpieczne dla naszej skóry i zachowania zdrowego wyglądu. Długotrwała i regularna ekspozycja na słońce prowadzi przede wszystkim do uszkodzeń tkanki łącznej. Skóra staje się mniej jędrna, a to za sprawą degradacji włókien kolagenowych. Fotostarzenie prowadzi w konsekwencji do powstawania m.in. zmarszczek, bruzd i przebarwień. Skóra została uszkodzona i wygląda na starszą dlatego, że nie została jej zapewniona właściwa ochrona przed promieniowaniem UV.

 

Objawy fotostarzenia

Przebarwienia od słońca mogą być jednym z charakterystycznych objawów fotostarzenia. Co jeszcze jest alarmujące, a co można dostrzec bez pomocy specjalisty? Jest to między innymi utrata jędrności skóry, przesuszenie czy obecność zmarszczek oraz głębokich bruzd. Równie poważnym problemem, co przebarwienia posłoneczne na twarzy, są tak zwane teleangiektazje. To między innymi czerwone pajączki występujące w przypadku uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Przebarwienia na twarzy od słońca

Wspomniane już przebarwienia, które powstają na skutek długiej ekspozycji na promieniowanie, bez wcześniejszej aplikacji właściwej ochrony to po prostu plamy posłoneczne. Kolorem zbliżone są do brązu, a mogą występować zarówno na twarzy, jak i na całym ciele.


Przebarwienia to skutek wydzielania zbyt dużej ilości melaniny. Takie zmiany barwnikowe nierzadko bywają powodem kompleksów, a próba zamaskowania ich przy pomocy kosmetyków kolorowych to tylko chwilowe rozwiązanie. 

Kobieta chroniąca się przed przebarwieniami posłonecznymi.

Fotoprotekcja – co to takiego?

Ochrona skóry przed niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego ma na celu nie tylko sprawić, by skóra jak najdłużej wyglądała zdrowo i promiennie. To również krok w stronę poprawy zdrowia oraz zapobieganie występowaniu znacznie poważniejszych problemów, takich jak chociażby nowotwory skóry. 

 

Zamiast myśleć o tym, jak wybielić przebarwienia posłoneczne, lepiej po prostu zapobiegać! Wystarczy wdrożenie w codzienne życie kilku bardzo prostych kroków zapewniających piękny i zdrowy wygląd skóry. Oto one.

  • Należy unikać przebywania na słońcu w godzinach szczytu. To właśnie między godziną 10:00 a 16:00 promieniowanie UV jest najbardziej intensywne.
  • W miarę możliwości, warto zakrywać skórę przed ekspozycją na słońce. W tym celu doskonale sprawdzają się ubrania wykonane z przewiewnych materiałów, takich jak bawełna, wiskoza czy len. Skórę głowy idealnie ochronią chustki czy kapelusze. Ochrona dla skóry wokół oczu to między innymi okulary z filtrem UV.
  • Dokładne czytanie ulotek stosowanych preparatów jest niezwykle ważne. Niektóre leki czy kosmetyki mogą mieć działanie fotouczulające. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie jak najskuteczniejszej ochrony przed słońcem.
  • Kremy z filtrem należy stosować przez cały rok. Chociaż w sezonie letnim najłatwiej o poparzenia skóry, to nie ma wątpliwości co do tego, że ochrona przed promieniowaniem UV niezbędna jest każdego dnia, również zimą.

Jednym z najważniejszych punktów fotoprotekcji jest ten, który mówi o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych. Warto wiedzieć, że tego rodzaju produkty zaleca się aplikować przynajmniej 15 minut przed wyjściem z domu, a niekiedy nawet i wcześniej. Konieczna bywa też ich reaplikacja – wiele zależy od tego, ile trwa ekspozycja na promieniowanie UV. Należy także zwrócić uwagę na to, czy stosowane kosmetyki są odporne na wodę. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy nie stronimy od pływania lub gdy skóra intensywnie się poci. Jeżeli chodzi o kremy do twarzy, bardzo dobrze sprawdzają się nietłuste formuły, które można aplikować przed nałożeniem makijażu. 

Przebarwienia posłoneczne – jak się ich pozbyć?

Jaki kwas na przebarwienia posłoneczne będzie najlepszy? A może lepiej skorzystać zabiegów wykorzystujących działanie lasera? Takie wizyty u specjalisty mogą być niestety kosztowne, chociaż w niektórych przypadkach przynoszą najlepsze rezultaty. Okazuje się natomiast, że nie zawsze są konieczne. Bardzo często plamy posłoneczne są możliwe do rozjaśnienia bądź usunięcia nawet w domowym zaciszu. Pomocny jest w tym przypadku dobór właściwych kosmetyków. Te powinny zawierać w składzie silnie działające składniki aktywne. Doskonałym przykładem jest m.in. niacynamid, który znakomicie łagodzi też stany zapalne.

 

Codzienna pielęgnacja może przywrócić skórze zdrowy i promienny wygląd. Ważna jest natomiast systematyczność oraz cierpliwość. Do codziennej rutyny zaleca się wprowadzić sera lub kremy na przebarwienia. Regularne wykonywanie złuszczania także ma znaczenie, ale zabieg ten nie powinien być wykonywany zbyt często. Dlaczego? Zbyt częste peelingowanie skóry nie daje jej wystarczająco czasu na regenerację i może zaostrzyć występujące już stany zapalne.

Odpowiednie kosmetyki na przebarwienia 

Bez właściwej pielęgnacji, skóra nie jest w stanie odpowiednio uchronić się przed promieniowaniem UV, z którym styczność ma niemal każdego dnia. Jednak zapobieganie powstawaniu plam posłonecznych to nie wszystko. Niekiedy niezbędne są również produkty rozjaśniające i regenerujące, które przyspieszą proces niwelowania obecnych już przebarwień. Właśnie w tym celu powstała seria dermokosmetyków MELA B3. W produktach znalazła się m.in. przełomowa cząsteczka Melasyl™. Jej zadaniem jest przechwytywanie nadmiaru prekursorów melaniny.

MELA B3 SERUM na przebarwienia posłoneczne

Do codziennej rutyny warto dodać serum do twarzy na przebarwienia. Będzie to zarówno kosmetyk nawilżający, jak i ten, którego zadaniem jest ujednolicenie kolorytu. Dlatego też w asortymencie La Roche-Posay nie mogło zabraknąć takiego produktu jak MELA B3 SERUM. Oto kosmetyk odpowiedni dla skóry wrażliwej i niekomedogenny. Został przetestowany pod kontrolą medyczną. Serum jest hipoalergiczne i posiada delikatny, przyjemny zapach. Przeprowadzany podczas badania klinicznego test konsumencki  wykazał, że 73 kobiety po 4 i 8 tygodniach używania produktu wskazały, że widocznie rozświetla, poprawia koloryt skóry, a także odmładza już po 1. miesiącu stosowania.

Doskonałe efekty osiągniemy łącząc serum Mela B3 z jednym z produktów z gamy Anthelios, zapewniającym skuteczną ochronę przed słońcem, a w efekcie również przed przebarwieniami.

Kosmetyki Anthelios UVmune oferują najskuteczniejszą ochronę z opatentowanym filtrem MEXORYL 400, który chroni przed najbardziej szkodliwymi promieniami UVA (DO 400 nm) oraz przed głębokim uszkodzeniem komórek. Zapewnia szerokie spektrum działania przed promieniami UVA i UVB.

Fotoprotekcja przeciw przebarwieniom posłonecznym - użyj Anthelios UVmune 400 Oil control fluid SPF50+

Jeśli Twoja skóra jest tłusta, mieszana lub wykazuje skłonności do powstawania niedoskonałości, wybierz Anthelios UVmune 400 Oil Control Fluid SPF 50+. Zapewnia 12-godzinne, matowe wykończenie, a także posiada lekką, nietłustą konsystencję o niewidocznym wykończeniu.

Równie dobrym wyborem dla wszystkich rodzajów skóry okaże się Anthelios UVmune 400 Niewidoczny Fluid SPF 50+. Ten kosmetyk również charakteryzuje się lekką i nietłustą konsystencją o niewidocznym wykończeniu. Nie pozostawia białych śladów i może być stosowany pod makijaż.

Jeśli z kolei zależy ci na kremie z filtrem, który nada Twojej skórze lekkiego kolorytu, sięgnij po Anthelios UVmune 400 Fluid Barwiący SPF 50+. Konsystencja produktu jest lekka, nietłusta i nieklejąca. Zapewnia rozświetlające i koloryzujące wykończenie. 
 
Mela B3 spf30 od La Roche-Posay
 
Najlepsza ochrona przed słońcem to bez wątpienia stosowanie każdego dnia kremów z filtrem. Dzięki temu unikanie powstawania przebarwień staje się niezwykle proste! Marka La Roche-Posay posiada w swoim asortymencie produkt, który idealnie sprawdzi się w tej roli. MELA B3 Krem przeciw przebarwieniom na dzień z SPF 30 zaleca się stosować rano, chwilę przed aplikacją kosmetyków kolorowych. To idealne uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Krem wyróżnia aksamitna formuła, która nie klei się i łatwo rozprowadza na twarzy. Skuteczność produktu została przetestowana na wszystkich fototypach skóry. Co można znaleźć w składzie? To między innymi wspomniany już, innowacyjny składnik Melasyl™, ale również niacynamid, który wykazuje działanie nawilżające oraz łagodzące. Krem pomaga redukować nawet uporczywe przebarwienia oraz zapobiega ich nawrotom. To doskonała ochrona dla naszej skóry przed promieniowaniem w okresie jesienno-zimowym lub w te dni, gdy nie przebywamy na słońcu.

dr Agnieszka Bańka-Wrona

“Podstawą zapobiegania powstawania przebarwień oraz terapii tych, które są już na skórze jest prawidłowa fotoprotekcja. To właśnie promienie słoneczne pobudzają melanocyty do produkcji melaniny, przyczyniając się w ten sposób do tworzenia na skórze ciemnych plam. Krem z filtrem przeciwsłonecznym skutecznie zapobiega pobudzeniu komórek skóry do tworzenia przebarwień. Warto wspomóc to działanie dodatkowo stosując w porannej pielęgnacji produkty zapobiegające powstawaniu przebarwień w innych mechanizmach – usuwając ze skóry prekursory melaniny i hamujące działanie enzymu, który nadzoruje ten proces. W ten sposób, działając na wszystkie etapy procesu – działamy najskuteczniej.”

 
dr Agnieszka Bańka-Wrona

Przebarwienia na twarzy od słońca – podsumowanie

Nieestetyczne plamy o brązowym zabarwieniu, które pojawiają się na skórze to nic innego jak przebarwienia. Te mogą być skutkiem zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie UV. Przebywanie na słońcu ma swoje zalety, ale również wady. Jedną z nich jest tak zwane fotostarzenie. Odpowiedzią na nie – ale również na występowanie przebarwień – jest fotoprotekcja oraz właściwie dobrana pielęgnacja skóry. 

Te dwa kroki wystarczą, aby skóra wyglądała zdrowo i promiennie niezależnie od pory roku. W przypadku fotoprotekcji mówimy m.in. o zakrywaniu skóry, unikaniu ekspozycji na słońce w godzinach szczytu czy zwracaniu uwagi na produkty fotouczulające. Drugim, równie istotnym krokiem jest wprowadzenie do codziennej pielęgnacji produktów z filtrami UV. 

Jeżeli jednak na twarzy lub ciele pojawią się przebarwienia posłoneczne, ratunkiem mogą okazać się kosmetyki zawierające silnie działające składniki aktywne. Ich zadaniem jest rozjaśnianie i regeneracja skóry. Doskonałą propozycją są dermokosmetyki La Roche-Posay. Seria MELA B3 posiada w składzie między innymi innowacyjną, przełomową cząsteczkę Melasyl™. Odpowiada ona za przechwytywanie nadmiaru prekursorów melaniny. Przy ich regularnym stosowaniu efekty mogą okazać się zaskakujące!

Bibliografia:

  1. Galas N., „Leczenie przebarwień. Przegląd metod”, Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Kosmetologia Estetyczna 3/2015/vol. 4, Poznań 2015.
  2. Kołodziejczyk A., Kosmetologia tom 1, Warszawa 2019.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.