Łuszcząca się skóra na twarzy – dlaczego nasz naskórek się łuszczy?
Łuszczenie się skóry na twarzy i łuszcząca się skóra na dłoniach nie są przeważnie najgroźniejszą przypadłością, jaką możemy sobie wyobrazić, z całą pewnością jednak może się ona przyczynić do problemów z pewnością siebie, samooceną oraz w znaczący sposób wpłynąć na nasz ogólny komfort. Z tego powodu łuszcząca skóra nie powinna być przez nas lekceważona. Jej pojawienie się na naszym ciele przeważnie wynika z niedostatecznego nawilżenia naszego naskórka, choć podłoże tego problemu może być przeróżne.
Łuszczenie skóry głowy, schodząca skóra czy sucha skóra w uszach to jedne z objawów niewłaściwego nawilżenia naszego naskórka. Może do niego dojść na skutek przerwania się bariery hydrolipidowej w jakimś miejscu na naszym ciele. Wynika to z faktu, że jest to naturalna warstwa ochronna naszej skóry, której jednym z zadań jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w głębi naszej skóry. Jeśli w którymś z miejsc w jej strukturze nastąpi ubytek, nasza skóra może zacząć się przesuszać i nadmiernie łuszczyć.
Czasami za ubytki w warstwie hydrolipidowej odpowiadają raczej prozaiczne rzeczy, takie jak warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie uv czy zanieczyszczenia w powietrzu. Schodząca skóra z twarzy może się pojawić także wtedy, kiedy użyjemy nieodpowiednich dla nas kosmetyków lub wykorzystamy niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne. W takich sytuacjach nie mamy się czym przejmować i powinniśmy po prostu udoskonalić naszą rutynę pielęgnacji skóry i wybrać pożądane kosmetyki. Czasami jednak łuszczenie skóry twarzy może być wywołane znacznie poważniejszymi problemami, takimi jak chociażby atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Jak rozpoznać, z jakim konkretnie problemem skórnym mamy do czynienia?
Łuszczenie się skóry – kiedy może wskazywać na problemy z jakąś chorobą skórną?
Łuszcząca się skóra na nosie lub łuszcząca się skóra na brwiach mogą wskazywać na niewłaściwą pielęgnację skóry, ale także na różne choroby. Jedną z nich jest łuszczyca, której najbardziej znanym objawem jest właśnie złuszczanie się naskórka, jednakże atopowe zapalenie skóry czy inne jednostki chorobowe są w stanie sprawić nam bardzo podobne problemy. Jak więc możemy rozpoznać, czy schodząca skóra twarzy to jedynie przejściowy problem, czy poważniejszy kłopot?
Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, dająca niezwykle charakterystyczne objawy. Do tej pory w środowisku lekarskim nie ma pełnej zgody co do tego, co wywołuje łuszczycę. Jako jej najbardziej prawdopodobne powody wymienia się zwykle anomalie genowe lub niewłaściwą reakcję immunologiczną skóry, podobnie jak przy atopii. W początkowych fazach łuszczycy chory może zaobserwować na swoim ciele ciemne grudki, najczęściej koloru czerwonego lub brunatnego, zajmujące niewielką powierzchnię. Z czasem zmian skórnych przybywa i pojawia się także złuszczanie. Łuszcząca skóra na twarzy i sucha skóra wokół nosa mogą być więc objawami łuszczycy.
Mogą, ale absolutnie nie muszą. Łuszczyca jest najczęściej przenoszona dziedzicznie i stanowi to jedno z kryteriów jej rozpoznania. Jeśli więc w naszej rodzinie nie było przypadków tej choroby, możemy raczej być spokojni. Ponadto łuszczyca jest chorobą, której występowanie ma miejsce w bardzo usystematyzowany sposób – jeśli schodząca skóra z nosa i łuszczenie skóry na twarzy zaatakowało Cię nagle, bez żadnych wcześniejszych objawów, typu czerwone wykwity na skórze lub zmatowiała płytka paznokcia, raczej również nie masz powodów do obaw.
Podobnie sytuacja ma się z atopią, która również może być odpowiedzialna za łuszczenie się skóry. Tak samo jak łuszczyca, jest ona niezwykle charakterystyczną chorobą i zazwyczaj także występuje u osób o genetycznych predyspozycjach. Atopię zazwyczaj rozpoznaje się w wieku niemowlęcym lub dziecięcym, więc jeśli łuszczenie skóry i sucha skóra na brodzie towarzyszą Ci dopiero od jakiegoś czasu, atopia jest dość mało prawdopodobna.
Pamiętajmy jednak o tym, że w rozpoznaniu chorób skóry, podobnie jak w innych diagnozach, niezbędne może być zdanie doświadczonego lekarza. Choroby skóry rozpoznaje i pomaga zwalczyć dermatolog i to właśnie do niego powinniśmy się udać wtedy, kiedy podejrzewamy u siebie jakąś jednostkę chorobową.
Łuszcząca się skóra na twarzy – co może ją spowodować?
Wiemy już, że schodząca skóra z nosa czy łuszcząca się skóra za uszami mogą być wywołane przez rozmaite choroby skórne. Jednakże ich podstawową przyczyną jest zazwyczaj przerwanie warstwy hydrolipidowej naszej skóry i co za tym idzie, wysuszenie naszego naskórka. Bez odpowiedniej ilości nawilżenia nasz naskórek będzie szybciej obumierał oraz się łuszczył. Jakie czynniki mogą spowodować to, że łuszczenie się skóry się nasili? Są to przede wszystkim:
- niezdrowa dieta, pozbawiona koniecznych substancji odżywczych i witamin;
- zanieczyszczenie obecne w powietrzu, takie jak kurz lub smog;
- zbyt wysoka temperatura i intensywne światło słoneczne;
- zbyt niska temperatura i mrozy;
- używanie niewłaściwych kosmetyków;
- stosowanie nieodpowiednich dla nas zabiegów pielęgnacyjnych.
Jak widać, lista czynników, które mogą przyspieszyć łuszczenie się naszej skóry, jest dosyć długa. Odpowiedzmy sobie więc na pytanie, jak powinniśmy dbać o nasz naskórek, aby nie mogły mu dodatkowo zaszkodzić zjawiska, z jakimi możemy mieć do czynienia na co dzień.
Łuszczenie skóry – jak sobie z tym poradzić?
Zacznijmy od faktu, że za łuszczenie się skóry bardzo często odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne, które były wymienione akapit wcześniej. W celu zredukowania suchości i wynikającej z niej efektu schodzącej skóry, warto jest pomyśleć o wyeliminowaniu ze swojego życia czynników, które za to odpowiadają. Oczywiście jest to łatwiejsze w przypadku diety i dobrania właściwych kosmetyków, ponieważ trudno jest nam unikać zmiennych temperatur. To ostatnie w naszych warunkach pogodowych może być wręcz niemożliwe, gdyż prędzej czy później będziemy musieli narazić się na kontakt z mrozem lub upałem. Warto więc zniwelować ich działanie poprzez zakrywanie najbardziej wrażliwych fragmentów naskórka podczas wysokich i niskich temperatur.
Warto w tym celu sięgnąć po lekki krem nawilżający Toleriane Sensitive. Ten prebiotyczny krem intensywnie nawilży naszą skórę, pomagając jej w odbudowie naturalnej warstwy ochronnej. Co więcej, jest to produkt przeznaczony dla skóry wrażliwej. W związku z tym nie musimy obawiać się o to, że wywoła on na naszej skórze podrażnienia lub reakcje alergiczne.
Jednym z niezawodnych sposobów na skuteczną eliminację problemu łuszczącej się skóry jest jej odpowiednia, codzienna pielęgnacja. Warunkiem prawidłowej troski jest zadbanie o odbudowę lub wzmocnienie bariery ochronnej skóry. Warstwa hydrolipidowa, znajdująca się na naskórku, odpowiada bowiem za zatrzymanie wody w skórze oraz wykorzystanie jej do procesów zachodzących w jej strukturach. W momencie, gdy warstwa ta jest uszkodzona, nie spełnia swojej funkcji, na skutek czego woda mimowolnie paruje, a skóra się łuszczy. Odbudowanie lub regeneracja tej bariery ochronnej sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu wody w skórze oraz gwarantuje miękkość skóry. W tym celu należy przede wszystkim używać odpowiednich kosmetyków, które pomogą nam wyeliminować fakt, że skóra schodzi z twarzy.
Sucha skóra na twarzy łuszczy się. Jakich kosmetyków możemy użyć?
Jedna z podstaw, która pomoże nam za każdym razem, kiedy pojawi się u nas sucha, łuszcząca się skóra na całym ciele, to regularne, samodzielne złuszczanie naskórka. Przydatny do tego zadania będzie oczywiście peeling, z tym zastrzeżeniem, że łuszcząca i przesuszona skóra może być delikatniejsza niż ta, której nic nie dolega, warto więc wybrać taki preparat, który będzie dla niej odpowiednio delikatny. Dzięki tej pielęgnacyjnej czynności skóra będzie gładka i miękka, a odstające suche skórki zostaną wyeliminowane. Pamiętajmy, że przy twarzy, która wykazuje skłonność do łuszczenia, najlepiej sprawdzą się delikatne peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste.
Peeling jest niezwykle istotny, jeśli zależy nam na pozbyciu się z ciała martwego naskórka, jednakże przed zabiegami nawilżającymi powinniśmy jeszcze dokładniej oczyścić naszą skórę. Świetne w tym celu mogą okazać się płyn micelarny Toleriane do skóry reaktywnej od La Roche-Posay. Jego zadaniem jest pozbycie się z naszej skóry resztek makijażu i zanieczyszczeń środowiskowych, takich jak cząstki smogu lub kurzu.
Jeśli Twoja skóra jest bardziej wrażliwa, możesz pomyśleć o kosmetyku Toleriane łagodna emulsja oczyszczająca. On także nada się do oczyszczenia skóry z zanieczyszczeń, dodatkowo jest przetestowany pod kątem atopii, dzięki czemu mamy pewność, że skóra nie zareaguje na niego gwałtownie. Jego łagodny skład i bogata formuła będą odpowiednie dla nawet najwrażliwszej skóry.
Zawsze pamiętajmy o konieczności oczyszczenia twarzy za pomocą dedykowanych do tego produktów, niezależnie od tego, które z nich wybierzemy. Jest to niezbędne, by krem nawilżający dla łuszczącej się skóry mógł zadziałać tak, jak powinien.
Łuszcząca się skóra na twarzy – jaki krem?
Dobry krem nawilżający powinien łączyć w sobie cechy kosmetyku hydrofilowego oraz hydrofobowego. Co to oznacza? Kosmetyki hydrofilowe łączą się z cząsteczkami wody, natomiast kosmetyki hydrofobowe są w stanie wytworzyć warstwę, która ochroni skórę przed utratą nawilżenia, działając jak bariera hydrolipidowa. Dzięki temu z jednej strony będzie nawilżać skórę, zapobiegając łuszczeniu się skóry na twarzy i suchym skórkom, a z drugiej sprawi, że dostarczana woda i inne cenne składniki pozostaną w skórze bez prawdopodobieństwa mimowolnego parowania. Niezbędne jest, by krem nawilżający był dedykowany albo dla skóry suchej, albo dla tej ze skłonnością do łuszczenia się. W innym wypadku może okazać się zbyt mocny i wywołać u nas podrażnienia.