Dieta na trądzik, czyli co jeść, aby wspomóc redukcję niedoskonałości?

Article Read Duration 9 min. czas czytania

Zmaganie się z trądzikiem nie należy do najłatwiejszych – zarówno w okresie dorastania, jak i w wieku dorosłym. Niedoskonałości pojawiające się na twarzy mogą być przyczyną kompleksów i obniżonej pewności siebie, wobec czego zwykle podejmujemy odpowiednie kroki, aby zmniejszyć ich widoczność. Warto pamiętać, że w walce z trądzikiem pomaga nam nie tylko właściwie dopasowana pielęgnacja. Duże znaczenie ma również styl życia i codzienne nawyki, w tym te związane z odżywianiem. To, co każdego dnia ląduje na naszym talerzu, może mieć ogromny wpływ na kondycję skóry. Jak zatem powinna wyglądać dieta przy trądziku? Co jeść, a czego raczej unikać?

Dieta a trądzik – dlaczego tak ważna jest dieta przy trądziku?

W przypadku, kiedy stan i wygląd naszej skóry ulega pogorszeniu, w pierwszej kolejności zwracamy się najczęściej w stronę pielęgnacji. Zastanawiamy się, jakie produkty należałoby dodać do rutyny, aby rzeczywiście sprawić, że skóra odzyska zdrowy blask i będzie dobrze nawilżona, gładka i pozbawiona niedoskonałości.

Tymczasem warto pamiętać, że istotne dla naszej skóry składniki odżywcze pochodzą nie tylko z kosmetyków, ale głównie z żywności. Prawidłowo zbilansowana dieta to cenne źródło witamin i minerałów, które są niezbędne naszej skórze, aby była odpowiednio nawodniona, elastyczna i napięta. Co więcej, nawyki żywieniowe mogą okazać się również kluczowe w procesie leczenia chorób skóry, takich jak chociażby trądzik zaskórnikowy1.

Związek diety i trądziku młodzieńczego oraz trądziku dorosłych wciąż jest przedmiotem wielu badań, jednak coraz częściej wskazuje się na istotną zależność między nawykami żywieniowymi a kondycją skóry. Mimo że trudno jest jednoznacznie wskazać dietę jako przyczynę zmian trądzikowych, to odnotowano już wiele przypadków, kiedy to właśnie spożywanie w nadmiarze określonych produktów przyczyniało się do zaognienia objawów trądziku2.

Dieta na trądzik - kobieta o zdrowo wyglądającej cerze dzięki odpowiedniej diecie

Dzieje się tak, ponieważ wraz z żywnością możemy dostarczać do organizmu nie tylko cenne składniki odżywcze, ale również szkodliwe substancje, które pośrednio mogą powodować wzmożoną pracę gruczołów łojowych oraz produkcję nadmiernej ilości sebum. Silnie przetłuszczająca się skóra – szczególnie gdy jesteśmy narażeni także na inne zanieczyszczenia – może natomiast skutkować zatkaniem się ujść gruczołów, co z czasem może przerodzić się w stan zapalny. To właśnie duża ilość sebum bywa częstym czynnikiem sprzyjającym występowaniu trądziku u mężczyzn i kobiet.

Dieta na trądzik opiera się w dużej mierze na ograniczeniu lub wyeliminowaniu składników prozapalnych, które mogą pośrednio przyczyniać się do dalszego rozwoju niedoskonałości. Co więcej, wskazówki dotyczące antytrądzikowego jadłospisu sprawdzają się nie tylko u osób, które zmagają się z tym problemem. To uniwersalne zalecenia, które mogą przyczynić się zarówno do poprawy stanu i wyglądu naszej skóry, jak i wywrzeć pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Co jest istotne oprócz diety trądzikowej?

Chcąc poradzić sobie z niedoskonałościami, warto pamiętać, że należy do tego podejść kompleksowo. Dieta antytrądzikowa może nie wystarczyć, kiedy zechcemy lepiej zadbać o swoje zdrowie i jednocześnie ograniczyć czynniki zaostrzające powstawanie wyprysków. Wiele innych codziennych nawyków również oddziałuje na naszą skórę, z czego możemy nawet nie zdawać sobie sprawy.

Częste sięganie po używki, niedobór snu, narażenie na stres – wszystko to może pośrednio przyczynić się do rozwoju kolejnych niedoskonałości i utrudnić ich gojenie się. Palenie papierosów, brak potrzebnego odpoczynku czy chroniczny stres osłabiają cały organizm i mogą zaburzyć pracę ważnych narządów oraz znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie.

W kwestii skóry nie powinniśmy też zapominać o jeszcze jednej ważnej kwestii: pielęgnacji. Nieodpowiednio dopasowane do potrzeb skóry kosmetyki mogą spowolnić proces regeneracji, a nawet powodować rozwijanie się kolejnych stanów zapalnych czy krostek. Przykładowo przy skórze tłustej (która jest szczególnie podatna na trądzik) nie sprawdzają się zazwyczaj kremy i inne produkty o gęstych, tłustych, olejowych formułach. Mogą one nadmiernie skórę obciążać i jeszcze bardziej wzmagać produkcję sebum.

Właśnie dlatego dobrze jest zwracać uwagę na stosowane na co dzień kosmetyki, również te przeznaczone do ciała. Istotna jest także ich prawidłowa aplikacja. Przykładowo trądzik na plecach może być częściowo związany z niedostatecznym oczyszczaniem skóry w tym obszarze lub niedokładnemu zmywaniu szamponu czy odżywek z włosów. 

Dieta a trądzik - infografika

Czego unikać w diecie antytrądzikowej?

Chcąc skomponować dla siebie dietę trądzikową, w pierwszej kolejności zdecydowanie warto wykluczyć te pokarmy, które, spożywane w nadmiarze, mogą działać szkodliwie. Mowa tutaj przede wszystkim o żywności wysokoprzetworzonej, do której zaliczamy m.in. fast foody, ale też gazowane słodkie napoje. W procesie obróbki do produktów tego typu dodawane są bardzo duże ilości soli, cukru, konserwantów, emulgatorów czy barwników, są natomiast ubogie pod kątem substancji odżywczych.

Dlaczego to takie ważne? Sól oraz cukier w nadmiarze pobudzają pracę gruczołów łojowych, przez co mogą wzmagać przetłuszczanie i tym samym stwarzać idealne warunki do namnażania się bakterii wywołujących trądzik. Jedzenie z dużą ilością tych przypraw może zresztą obciążyć także narządy wewnętrzne.

Na podobnej zasadzie może działać spożywanie w nadmiarze ostrych przypraw. U niektórych osób mogą one zaostrzać stany zapalne, ponieważ powodują zwiększoną potliwość. Jeśli jednak nie zauważymy u siebie takich objawów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadal wybierać pikantne potrawy.

Wysokoprzetworzonej żywności lepiej unikać w diecie przy trądziku również ze względu na jej wysoki indeks glikemiczny. Przyczynia się do zwiększenia poziomu insuliny, która stymuluje powstawanie kwasów tłuszczowych, co z kolei zwiększa produkcję łoju oraz skutkuje rozrostem komórek gruczołów łojowych.

Często możemy spotkać się z przekonaniem, że czekolada oraz słodycze na bazie czekolady również zaostrzają trądzik. Nie ma natomiast naukowego potwierdzenia tej tezy – samo kakao jest bogate w cenne przeciwutleniacze. Pamiętajmy jednak, że wiele czekoladowych produktów zawiera duże ilości cukru i to właśnie on może odpowiadać za skojarzenie, że czekolada negatywnie wpływa na skórę3.

Powyższe wskazówki mogą być pomocne również dla osób chcących wprowadzić u siebie dietę przy trądziku różowatym. Choć jego przebieg jest inny od trądziku pospolitego, także i w diecie na trądzik różowaty warto ograniczać fast foody, alkohol czy produkty zawierające duże ilości soli i cukru.

Dowiedz się więcej, jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym >>>

Nabiał a trądzik

Bardzo często w kontekście diety na trądzik pojawia się stwierdzenie, że również spożywanie nabiału jest niekorzystne dla osób zmagających się z niedoskonałościami. Czy rzeczywiście tak jest?

Jak się okazuje, produkty mleczne – szczególnie te na bazie mleka krowiego – przyczyniają się do zwiększenia poziomu hormonu zwanego IGF-1, czyli insulinopodobnego czynnika wzrostu. Ten zaś oddziałuje na produkcję sebum, przez co przetłuszczanie się skóry może ulec zaostrzeniu, co sprawia, że przebieg trądziku może być intensywniejszy4.

Podobnie jak w przypadku innych zaleceń, także i tutaj warto uważnie obserwować swoją skórę. Nie u każdej osoby borykającej się ze zmianami trądzikowymi spożywanie nabiału będzie powodowało namnażanie się kolejnych niedoskonałości. W razie potrzeby możemy rozważyć ograniczenie produktów mlecznych w diecie. Korzystniejsze mogą się też okazać produkty niezawierające laktozy.

Przykładowy posiłek w diecie na trądzik

Dieta na trądzik – jadłospis. Co warto jeść?

Wiemy już, co najlepiej ograniczyć, kiedy chcemy przejść na dietę trądzikową. Czego natomiast zdecydowanie nie powinno zabraknąć na naszych talerzach? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na cenne składniki odżywcze, które mogą wspomóc naszą walkę z niedoskonałościami i przyczynić się do poprawy kondycji skóry:
  • witamina A – pomaga w wyrównaniu kolorytu skóry poprzez rozjaśnianie przebarwień, sprawia też, że jest ona gładsza i elastyczniejsza;
  • witaminy z grupy B, szczególnie witamina B3 – wspomagają regenerację, a ich niedobór może zaburzać proces złuszczania się naskórka oraz produkcję sebum;
  • witamina C – jako silny antyoksydant wzmacnia skórę, chroniąc ją przed czynnikami zewnętrznymi, a do tego uszczelnia naczynka krwionośne, zapobiegając zaczerwienieniom;
  • witamina E – zwana często witaminą młodości, ponieważ przyczynia się do spowolnienia procesów starzenia, wspiera też regenerację naskórka;
  • cynk – składnik znany z właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych, dzięki czemu redukuje niedoskonałości, a przy tym reguluje wydzielanie sebum;
  • żelazo – niedobór żelaza w organizmie osłabia funkcjonowanie układu odpornościowego, co może utrudnić proces gojenia się stanów zapalnych na skórze.
Co zatem koniecznie powinno się znaleźć w diecie przy trądziku
  • Duże ilości owoców i warzyw – są one bogatym źródłem witamin i minerałów. Przykładowo w marchwi, dyni czy papryce nie brakuje witaminy A, z kolei brukselka, truskawki i mango są pełne witaminy C.
  • Produkty pełnoziarniste: pieczywo, kasze, makarony. Posiłki możemy zresztą uzupełniać poprzez dodawanie do nich różnych nasion i orzechów, w tym pestek dyni, nasion słonecznika czy migdałów. Produkty zbożowe są bogate w błonnik, a ten pomaga organizmowi oczyszczać się z toksyn i wspiera regenerację skóry. Dodatkowo należy podkreślić, że właśnie pełnoziarniste składniki wykazują się zazwyczaj niskim indeksem glikemicznym.
  • Chude mięso oraz ryby. W rybach znajdziemy wartościowe kwasy tłuszczowe omega, ale też witaminy z grupy B oraz cynk. Z kolei mięso stanowi najlepsze źródło żelaza. Nie oznacza to jednak, że osoby na diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej są skazane na suplementację żelaza – bogate w ten składnik są także soja, soczewica.
Pamiętajmy też, że dobrze skomponowany talerz to nie wszystko. Podstawą każdej diety – trądzik nie jest tutaj wyznacznikiem – powinno być również regularne picie wody. Jest to niezbędne dla funkcjonowania całego naszego organizmu, a ponadto ma ogromny wpływ na kondycję skóry. Dorosły człowiek powinien wypijać codziennie minimum 1.5 litry wody5, choć jest to w dużej mierze uzależnione od masy ciała i indywidualnych potrzeb. Przykładowo osoby pracujące fizyczne lub uprawiające sport powinny przyjmować więcej płynów.

Kobieta o cerze skłonnej do trądziku

Jak zadbać o skórę skłonną do trądziku?

Jak wspominaliśmy wyżej, odżywianie się to nie jedyny punkt, który możemy zmienić w swoich codziennych nawykach, kiedy chcemy jak najlepiej zadbać o skórę. Jedną z podstawowych kwestii jest także pielęgnacja, która również powinna być odpowiednio zbalansowana, tak by dostarczała skórze niezbędnych składników.

Przy skórze skłonnej do trądziku ogromne znaczenie ma m.in. dokładne oczyszczanie, ale także nawilżanie. W żadnym wypadku, nawet przy silnie przetłuszczającej się skórze, nie powinniśmy rezygnować z używania produktów nawilżających. Nawilżenie jest tak samo potrzebne przy skórze tłustej i mieszanej, ponieważ jego niedostateczny poziom może wręcz zwiększyć produkcję sebum. Kluczem jest natomiast zastosowanie lekkich, szybko wchłaniających się formuł, które nie obciążają skóry.

Pomijać nie należy też ochrony przeciwsłonecznej. Niegdyś często powielany był mit, że słońce przyspiesza gojenie się wyprysków. W rzeczywistości promieniowanie UV jest dla naszej skóry bardzo szkodliwe – może ją uszkadzać, podrażniać oraz przyczyniać się do przyspieszenia procesu starzenia. W dodatku słońce sprawia, że warstwa rogowa naskórka staje się grubsza, co niestety sprzyja rozwojowi stanów zapalnych.

Oprócz tego, kiedy komponujemy swoją rutynę pielęgnacyjną, dobrze jest uwzględnić to, czy borykamy się z trądzikiem młodzieńczym, czy może z trądzikiem dorosłych (powyżej 25. roku życia). Jest to istotne, ponieważ potrzeby skóry mogą się różnić w zależności od wieku – u osób dorosłych mogą pojawić się już pierwsze zmarszczki i drobne linie. Dobrze zatem wybierać kosmetyki, które działają kompleksowo.

 

Krok 1: Oczyszczanie

Żel oczyszczający do twarzy Effaclar La Roche-Posay (rano i wieczorem)

Oczyszczanie skóry bez względu na wiek możemy wykonać przy pomocy żelu oczyszczającego Effaclar od La Roche-Posay. Produkt zawiera Phylobiomę, czyli aktywny składnik wspierający równowagę mikrobiomu skóry. Żel skutecznie, ale i delikatnie oczyszcza, pomaga w odblokowaniu porów, redukuje nadmiar sebum i utrzymuje prawidłowe pH skóry. Po jego użyciu skóra jest czysta i odświeżona.

 

Krok 2: Krem i/lub serum

Krem-żel przeciw niedoskonałościom Effaclar A.Z. La Roche-Posay (rano i wieczorem, dla skóry z objawami trądziku dorosłych)

Osobom powyżej 25. roku życia rekomendujemy żel-krem Effaclar A.Z. – produkt o przełomowym, podwójnym działaniu na objawy trądziku dorosłych oraz oznaki starzenia się skóry. Jego główne składniki aktywne to kwas azelainowy, kwas salicylowy oraz kwas hialuronowy. Produkt redukuje nawracające wypryski już w 7 dni6, a do tego poprawia jędrność skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek. Ponadto zmniejsza przebarwienia potrądzikowe. Możesz stosować go w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. 

 

Skoncentrowane serum przeciw niedoskonałościom Effaclar La Roche-Posay  (wieczorem, dla skóry z objawami trądziku dorosłych)

Jeśli potrzebujesz dodatkowego działania peelingującego do pielęgnacji skóry z objawami trądziku dorosłych wybierz Skoncentrowane serum Effaclar. Serum zawiera kwas glikolowy, salicylowy oraz LHA, intensywnie wygładza skórę bez uczucia dyskomfortu. Widocznie redukuje krostki i zaskórniki, działa także przeciw przebarwieniom. Serum stosuj w wieczornej pielęgnacji 1-2 razy w tygodniu. Nie stosuj w jednej rutynie pielęgnacyjnej skoncentrowanego serum i Effaclar A.Z. Żel-Krem.

Rutyna pielęgnacyjna na objawy trądziku dorosłych - infografika

Krem o potrójnym działaniu Effaclar Duo+M La Roche-Posay (rano i wieczorem, dla skóry z objawami trądziku młodzieńczego)

U nastolatków borykających się z trądzikiem młodzieńczym sprawdzi się Effaclar Duo+M, krem o potrójnym działaniu przeciw zaskórnikom i wypryskom, przebarwieniom trądzikowym, nawrotom niedoskonałości. Tutaj też nie zabrakło składnika aktywnego - Phylobiomy. Produkt koryguje uporczywe niedoskonałości, a przy tym zapewnia 24-godzinne nawilżenie7. Widoczne efekty po 8H.8

 

Rutyna pielęgnacyjna na objawy trądziku młodzieńczego - infografika

 

Krok 3: Ochrona przeciwsłoneczna (rano)

Filtr przeciwsłoneczny Oil Control Fluid SPF 50+ Anthelios UV Mune 400 La Roche-Posay (na dzień)

Niezależnie od wieku warto pamiętać, aby w porannej rutynie pielęgnacyjnej nie zabrakło ochrony przeciwsłonecznej. Osobom ze skórą tłustą i mieszaną polecamy Anthelios UVMune 400 Fluid SPF50+. Zawiera skuteczny filtr UV przed najbardziej szkodliwymi promieniami UV9. Posiada lekką, nietłustą konsystencję i zapewnia 12-godzinny efekt zmatowionej skóry10. Można go stosować już od 12. roku życia.

 

Masz skórę skłonną do trądziku i zastanawiasz się, jak prawidłowo o nią dbać? SPOTSCAN+ to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które analizuje stan skóry i dobiera spersonalizowaną rutynę pielęgnacyjną, łącząc technologię z dermatologiczną wiedzą La Roche-Posay. Sprawdź, co będzie najlepsze dla Twojej skóry!

 

Spotscan+ dla skóry skłonnej do trądziku od La Roche-Posay

Dieta, trądzik – podsumowanie

Zmiany trądzikowe widoczne na skórze można zredukować, pamiętając o zdrowych codziennych nawykach. Jednym z nich jest bez wątpienia zbilansowana dieta. Choć produkty spożywcze same w sobie nie zastąpią profesjonalnej pomocy w przypadku uporczywego trądziku, ich właściwy dobór może wspomóc naszą walkę z niedoskonałościami. W połączeniu z odpowiednią pielęgnacją znacznie łatwiej można zredukować stany zapalne i inne objawy trądziku na twarzy.

 

Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Aleksandrę Wójcicką.

Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.

 

Mgr inż. Aleksandra Wójcicka, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa

1Skibska A., Perlikowska R., Wpływ zbilansowanej diety na stan skóry. Część II, „Food Forum: czasopismo specjalistyczne o zdrowym odżywianiu” 2021, nr 5.
2Osowski S., Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 8, nr 6.
3Tamże.
4Narewska A., Dieta a trądzik – jak jeść, aby zmniejszyć dolegliwości?, primate.diet/blog/dieta-podczas-leczenia-tradziku-najwazniejsze-informacje [dostęp: 11.03.2025].
5Pij więcej wody, pacjent.gov.pl/aktualnosc/pij-wiecej-wody/ [dostęp: 16.03.2025].
6Badanie kliniczne z testem konsumenckim, 81 osób.
7Badanie aparaturowe.
8Badanie konsumenckie, 54 osoby.
9Wysoki zakres długości fal UVA [380-400nm].
10Test konsumencki, 130 osób ze skórą mieszaną i tłustą, 28 dni.

Bibliografia:

  1. Narewska A., Dieta a trądzik – jak jeść, aby zmniejszyć dolegliwości?, primate.diet/blog/dieta-podczas-leczenia-tradziku-najwazniejsze-informacje [dostęp: 11.03.2025].
  2. Osowski S., Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 8, nr 6.
  3. Polega I., Pastusiak K., Wpływ czynników żywieniowych na patogenezę trądziku pospolitego – aktualne spojrzenie, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2024, t. 15, nr 3-4.
  4. Skibska A., Perlikowska R., Wpływ zbilansowanej diety na stan skóry. Część II, „Food Forum: czasopismo specjalistyczne o zdrowym odżywianiu” 2021, nr 5.
  5. pacjent.gov.pl/aktualnosc/dieta-w-leczeniu-tradziku [dostęp: 11.03.2025].

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.