Jak wybrać kosmetyki dla dzieci w zależności od wieku?

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Pielęgnacja skóry małego dziecka może okazać się niemałym wyzwaniem dla niedoświadczonych rodziców. Ze względu na to, że skóra noworodków i niemowląt jest bardzo delikatna i wrażliwa na różnego rodzaju podrażnienia, wymaga odpowiedniej, dopasowanej do jej potrzeb pielęgnacji. Dotyczy to również ochrony przeciwsłonecznej, która jest kluczowa, by zabezpieczyć delikatną skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Zastanawiasz się, jakie są najlepsze kosmetyki dla niemowląt oraz co powinna zawierać lista kosmetyków dla noworodka? Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie kosmetyki w zależności od wieku dziecka.

Pielęgnacja skóry dziecka – o czym warto pamiętać? 

Dlaczego specjalistyczna pielęgnacja skóry w przypadku dzieci i niemowląt jest tak istotna? Wielu rodziców szukając kosmetyków dla niemowlaka bądź kremu dla noworodka zapomina o tym, że skóra małych dzieci różni się od skóry dorosłych. Co więcej, potrzeby skóry dziecka zmieniają się wraz z wiekiem, stąd kilkumiesięczne niemowlę będzie potrzebować innych kosmetyków do pielęgnacji niż 3-letnie dziecko.


Skóra dziecka nie jest w pełni rozwinięta (przyjmuje się, że skóra dzieci dopiero po 3 roku życia jest zbliżona do skóry dorosłej osoby), przez co jest w znacznym stopniu narażona na podrażnienia, przesuszenie czy szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Właściwie dobrana pielęgnacja do potrzeb skóry dziecka to podstawa jej kondycji  i zachowanej równowagi mikrobiomu. Wszystko to sprawia, że podstawą pielęgnacji skóry małego dziecka powinno być delikatne oczyszczanie i zapewnienie właściwego poziomu nawilżenia przy pomocy odpowiednich kosmetyków.

 

La Roche-Posay bezpieczne dla niemowląt

Kosmetyki dla dzieci – czego unikać?

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że emolienty dla noworodka po kąpieli, balsam nawilżający dla niemowląt czy kosmetyki dla dzieci do twarzy powstały nie bez przyczyny. Takie produkty pielęgnacyjne posiadają odpowiedni dobór składników, które są bezpieczne dla skóry maluszka i utrzymują ją w dobrej kondycji. 


Czego w takim razie należy unikać w kosmetykach dla dzieci i niemowląt? Przede wszystkim kompozycji zapachowych, olejków eterycznych, które mogą zawierać alergeny. Oprócz tego w składach produktów myjących należy unikać silnych substancji myjących, które mogą przyczynić się do występowania nadmiernej suchości skóry. Ponadto w kosmetykach dla dzieci i niemowląt należy wystrzegać się substancji konserwujących o nasilonym potencjale drażniącym. Kosmetyki przeznaczone dla dzieci i niemowląt nie powinny również zawierać związków z grupy hydroksykwasów, które mogą wykazywać działanie złuszczające.

Jakie kosmetyki dla noworodka?

Co powinna zawierać wyprawka kosmetyczna dla noworodka? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu przyszłych rodziców, którzy odliczają dni do narodzin swojego maleństwa. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji noworodka powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby tak delikatnej skóry i dostosowanie kosmetyku do wieku dziecka. 


Przede wszystkim bardzo ważne jest dostosowanie kosmetyku do wieku dziecka. Produkty do mycia i pielęgnacji noworodków powinny posiadać wyraźne oznaczenie i informację o tym, że są przeznaczone do stosowania od 1. dnia życia. Skład takich kosmetyków powinien być prosty i krótki, a także opierać się na dobrze przebadanych substancjach o udowodnionym działaniu pielęgnującym. Bardzo ważne jest, aby płyny do kąpieli i balsamy dla noworodka posiadały wartość pH zbliżoną do obojętnego. Jest to dość istotne, ponieważ skóra dziecka zaraz po urodzeniu posiada odczyn wyższy niż skóry dorosłej osoby, na pograniczu obojętnego i lekko zasadowego. Dopiero po około 2 tygodniach staje się on lekko kwaśny.


W takim razie co powinna zawierać wyprawka dla noworodka? Kosmetyki jakie warto skompletować to:

  • maść na odparzenia;
  • łagodna emulsja do kąpieli;
  • krem ochronny do twarzy;
  • balsam po kąpieli.

Dziecko po kąpieli smarowane emolientem dla niemowląt - sprawdź La Roche-Posay

Najlepsze kosmetyki dla niemowląt

Po jakie emolienty dla niemowląt warto sięgnąć? Skóra niemowlęcia w dalszym ciągu jest bardzo delikatna i wrażliwa. Warto pamiętać, że skóra w okresie niemowlęcym  produkuje niewielką ilość sebum, przez co znacznie łatwiej ulega przesuszeniu, które może prowadzić do podrażnień. W tym czasie skóra narażona jest na zwiększoną przepuszczalność czynników wywołujących uczulenia i infekcje.


Jako emolient do kąpieli dla niemowląt świetnie sprawdzi się Lipikar Syndet AP+, ultradelikatny krem myjący do ciała z odżywczym masłem shea. Można używać go do mycia głowy niemowląt, jak i pielęgnacji ciemieniuchy


Jaki balsam dla niemowląt od 1. dnia życia? W przypadku niemowląt również sprawdzą się kosmetyki od 1. dnia życia, szczególnie jeśli bobas posiada bardzo wrażliwą skórę w roli balsamu dla noworodka świetnie sprawdzi się Lipikar Baume AP+M (lub w wersji Light), który może być stosowany od pierwszego dnia życia. Zapobiega swędzeniu i nawracającej suchości, przynosząc skórze niezbędne ukojenie. Oprócz tego odżywia skórę i odbudowuje jej barierę ochronną. 


Jaki krem do twarzy niemowlaka wybrać? Dla dzieci od 3. miesiąca życia polecamy CICAPLAST Baume B5+, kojący balsam o właściwościach regenerujących, odpowiedni zarówno do ciała, jak i twarzy. Produkt natychmiast koi i odżywia suchą oraz zaczerwienioną skórę.

 

Kosmetyki dla niemowląt La Roche-Posay

Jakie dermokosmetyki dla dzieci wybrać?

Kiedy dziecko zamyka już etap niemowlęcy, potrzeby jego skóry również mogą ulec zmianie. Oczywiście warto pamiętać, że jego naskórek w dalszym ciągu jest bardziej delikatny i wrażliwszy niż skóra osób dorosłych. Stąd w pielęgnacji w dalszym ciągu warto wybierać łagodne dermokosmetyki do mycia ciała oraz delikatne balsamy, które zapobiegną utracie nawilżenia w skórze. Pamiętajmy, że kosmetyki dla małych dzieci również powinny być pozbawione substancji zapachowych oraz mocnych detergentów, które mogą przyczynić się do naruszenia warstwy hydrolipidowej skóry.

Kosmetyki do kąpieli dla dzieci i niemowląt – jakie wybrać?

Kąpiel to bardzo ważny element tworzenia więzi ze swoim maluszkiem. To także idealny moment na wyciszenie bobasa przed snem. Oczywiście w przypadku większych dzieci kąpiel to niesamowita frajda, szczególnie jeśli wanna jest pełna piany. Pamiętajmy jednak, że kosmetyki wytwarzające dużą ilość piany nie zawsze okazują się być dobrym wyborem dla najmłodszych. Niewłaściwie dobrane kosmetyki do kąpieli mogą przesuszyć i podrażnić skórę.

 

Odpowiednim emolientem dla dzieci do kąpieli będzie wspomniany już Lipikar Syndet AP+, który może być stosowany od 1. dnia życia. Kolejnym godnym uwagi emolientem do kąpieli dla dzieci i niemowląt jest Lipikar Cleansing Oil AP+. To odżywczy olejek myjący przeciwko podrażnieniom i swędzeniu skóry. Nie szczypie w oczy, głęboko nawilża i chroni barierę ochronną skóry. Może być stosowany od 3. miesiąca życia.

 

Emolient do kąpieli dla niemowląt i dzieci Lipikar La Roche-Posay

 

Po jakie inne kosmetyki dla dzieci do kąpieli od La Roche-Posay warto sięgnąć? Idealnym wyborem dla całej rodziny okaże się Lipikar Gel Lavant, delikatny żel pod prysznic. Koi i chroni wrażliwą skórę i sprawia, że staje się odżywiona.

Kosmetyki do skóry atopowej dla dzieci i niemowląt

Pielęgnacja skóry atopowej to bardzo duże wyzwanie dla każdego rodzica. Skóra dziecka z AZS wymaga od nas wyjątkowego traktowania, a także skutecznego doboru kosmetyków pielęgnacyjnych. W jej przypadku bardzo ważne jest wzmacnianie uszkodzonej warstwy hydrolipidowej skóry, a także właściwie zabezpieczenie przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi w tym przed wiatrem, temperaturą czy promieniowaniem słonecznym.W przypadku skóry atopowej należy bezwzględnie unikać kosmetyków perfumowanych, a także zawierających silne detergenty. Takie składniki mogą nasilić objawy i spowodować jeszcze większy dyskomfort.

 

Po jakie emolienty dla dzieci z AZS do kąpieli warto sięgnąć? Polecamy Lipikar Syndet AP+, ultradelikatny, bezzapachowy krem myjący do ciała do skóry skłonnej do atopii. Już od momentu kąpieli koi i łagodzi skrajną suchość skóry, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie.  Odpowiednim emolientem do skóry atopowej dla dzieci po kąpieli okaże się Lipikar Baume AP+M. To idealny balsam do przesuszonej i swędzącej skóry dziecka. Zapewnia natychmiastowe ukojenie skórze skłonnej do atopii.

Jaki krem na mróz dla niemowląt i dzieci?

Jak już wspomnieliśmy, skóra małych dzieci i niemowląt jest bardzo delikatna i podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Należy tutaj zaliczyć silny wiatr, jak i działanie niskich temperatur. Wychodząc z maluchem na zewnątrz w trakcie chłodnych dni musimy odpowiednio zadbać o zabezpieczenie jego delikatnej skórę przed podrażnieniem. W tym celu świetnie sprawdzą się kremy ochronne. Jaki krem na mróz dla niemowląt i dzieci będzie odpowiedni?

 

Krem na mróz dla dzieci i niemowląt La Roche-Posay Toleriane Sensitive Rich

 

Świetnym wyborem okaże się Toleriane Sensitive Riche, kojąco-ochronny krem nawilżający do skóry suchej i wrażliwej. Ten krem dla dzieci do twarzy koi, chroni i zapewnia optymalne nawilżenie, jednocześnie wzmacniając naturalne funkcje ochronne skóry. Nie zawiera substancji zapachowych, łagodzi nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i pieczenia. 


Natomiast w roli kremu do twarzy dla niemowląt doskonale sprawdzi się Toleriane Sensitive, lekki krem nawilżający, który może być stosowany już od 3. miesiąca życia. Zawarte w nim ceramidy doskonale regenerują i chronią barierę skórną, a gliceryna zapewnia długotrwałe nawilżenie.

 

Ochrona skóry dziecka przed słońcem

Lato i piękna, słoneczna pogoda to doskonały czas, by dzieci mogły aktywnie spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu. Jednak jako rodzice powinniśmy pamiętać, że fotoprotekcja skóry naszego dziecka jest w tym czasie absolutna podstawą. Dlaczego ochrona skóry dziecka przed słońcem jest tak ważna?


Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, skóra małych dzieci jest delikatniejsza i cieńsza niż skóra dorosłych. To sprawia, że działanie promieni UV jest w ich przypadku bardziej dotkliwe, a długotrwała ekspozycja skóry na słońce może skończyć się bolesnymi poparzeniami. Stąd krem ochronny z odpowiednio wysokim filtrem powinien stanowić podstawę, jeśli Twoje dziecko będzie przebywać na dworze w słoneczny dzień.


W tym miejscu należy podkreślić, że zarówno noworodki, jak i niemowlęta w wieku poniżej 6 miesięcy nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jako rodzice powinniśmy zadbać o odpowiednią odzież ochronną i nakrycie głowy, zabezpieczające malucha przed promieniami UV. Jeżeli z jakiegoś powodu całkowite unikanie słońca jest możliwe, wtedy należy zastosować produkt z filtrem przeciwsłonecznym nawet na niewielkich, odkrytych obszarach skóry. Natomiast starsze dzieci powinny unikać zabaw w pełnym słońcu, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze, a więc w godzinach 11-16. W przypadku starszych dzieci również pamiętamy o odpowiedniej odzieży, nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych, chroniących przed promieniowaniem UV. Kremy z filtrem o szerokim spektrum ochrony (UVA i UVB) aplikujemy na 15-30 minut przed wyjściem i reaplikujemy co 2 godziny.

 

O reaplikacji kremu z filtrem należy pamiętać także po każdej aktywności fizycznej dziecka, niezależnie od tego, czy jest to zabawa w wodzie czy na plaży. Woda, pot czy wycieranie skóry ręcznikiem obniżają skuteczność działania fotoochrony, co może prowadzić do negatywnych skutków, jak rumień i oparzenia słoneczne, fotostarzenie czy powstawanie znamion barwnikowych.

 

Wybierając krem z filtrem dla swojego dziecka, warto sprawdzić, czy oprócz ochrony przed promieniami UVB oferuje także ochronę przed działaniem promieniowania UVA. Promienie UVA dzielą się na promienie o krótkiej fali oraz na promienie o długiej fali, które docierają aż do skóry wrażliwej. Warto pamiętać, że promieniowanie UVA nie zmienia się w zależności od pory dnia, roku czy temperatury. Oznacza to, że nasza skóra przez cały rok jest narażona na ich szkodliwe działanie.

 

Krem przeciwsłoneczny dla niemowląt - Mleczko SPF50 Anthelios Dermo-Pediatrics La Roche-Posay

Ze względu na to, że skóra niemowląt jest bardzo delikatna i wrażliwa, potrzebuje odpowiedniego kremu z filtrem, dopasowanego do jej potrzeb. Polecamy Anthelios Dermo-Pediatrics Mleczko SPF 50+. To kosmetyk odpowiedni dla skóry wrażliwej, delikatnej i skłonnej do atopii. Jest hipoalergiczny, bezzapachowy i może być stosowany od 6. miesiąca życia. Zapewnia wysokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Formuła kosmetyku została wzbogacona w wodę termalną z La Roche-Posay oraz masło shea. Woda termalna posiada właściwości kojące i łagodzące. Jest skuteczna w walce z wolnymi rodnikami, które mogą powstawać na skutek promieniowania UVA/UVB. Z kolei masło shea wykazuje działanie nawilżające i kojące, a także wzmacnia barierę ochronną skóry.

Jako rodzice zawsze powinniśmy zapewniać swoim dzieciom jak najlepszą i najskuteczniejszą ochronę przeciwsłoneczną, dopasowaną do potrzeb ich skóry. Produkty o takim poziomie ochrony znajdziesz w gamie kosmetyków dla najmłodszych, Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics. Formuła każdego z produktów została wzbogacona w Mexoryl 400. To najskuteczniejszy filtr, chroniący przed najbardziej szkodliwymi promieniami UV: UVA/UVB oraz ultradługimi UVA, pomiędzy 380 a 400 nm.

W przypadku tej gamy wykorzystano innowacyjną technologię Netlock, dzięki której zaaplikowane kosmetyki nie migrują do oczu, zapobiegając uczuciu szczypania. Każdy z kosmetyków posiada przyjemną dla delikatnej skóry dziecka konsystencję, jest bardzo odporny na wodę, pot czy piasek. Formuły każdego z produktów zostały wzbogacone witaminą E oraz masłem shea. Witamina E wykazuje właściwości antyoksydacyjne, pomocne w walce z wolnymi rodnikami, natomiast masło shea odżywia i nawilża skórę.

Nawilżające mleczko SPF50+ dla dzieci Anthelios Dermo-Pediatrics La Roche-Posay

Starszym dzieciom polecamy Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Nawilżające mleczko SPF 50+. Posiada przyjemną i komfortową konsystencję, odpowiednią do wrażliwej skóry dzieci, również ze skłonnością do atopii, a także skóry reaktywnej na słońce. Aplikuj go obficie i ponawiaj reaplikację co 2 godziny, szczególnie po pływaniu, spoceniu się czy użyciu ręcznika.

 Niewidoczny Spray SPF 50+ Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics

Jeżeli w codziennej pielęgnacji Twojego dziecka bardziej komfortowa okazuje się forma sprayu, sięgnij po Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Niewidoczny Spray spf 50+. Zapewnia bardzo szybką i wygodną aplikację, wspiera mechanizmy ochronne skóry, zapewniając wysoką ochronę, a także chroni przed uszkodzeniem komórek przez promieniowanie UVA. Jak go nakładać? Spray najpierw aplikuj bezpośrednio na dłonie, a następnie na twarz. Nie pryskaj sprayem bezpośrednio na twarz. Unikaj kontaktu z oczami.

Niewidoczny Fluid SPF 50+ Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics

Wielu rodziców w przypadku swoich dzieci często mierzy się niechęcią pociechy do stosowania kosmetyków fotoochronnych. Przyczyn może być wiele, jednak dość często wpływ na taką sytuację ma formuła produktu. Oprócz tego fakt, że wiele kremów z filtrem po aplikacji pozostaje wyczuwalnych na skórze. To z kolei może być źródłem dyskomfortu. Jeśli chcesz tego uniknąć i jednocześnie zależy Ci na jak najlepszej ochronie skóry dziecka przed słońcem, wybierz Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Niewidoczny fluid SPF 50+. Posiada nietłustą, lekką konsystencję i transparentne wykończenie. Nie pozostawia białych śladów.

Kosmetyki dla dzieci – podsumowanie

Skóra niemowląt i małych dzieci wymaga od rodziców szczególnej uwagi. Ze względu na swoją delikatność potrzebuje pielęgnacji, która zapewni jej niezbędne nawilżenie i zapobiegnie przesuszaniu. Wybierając kosmetyki dla dzieci i niemowląt, powinniśmy zwracać szczególną uwagę, na to, od jakiego miesiąca mogą być stosowane. Wybierając kosmetyki dopasowane do wieku dziecka, zapewnimy skórze maluszka komfort i ukojenie, którego potrzebuje.

 Bibliografia:

  1. Czarnecka-Operacz M., Pielęgnacja skóry małego dziecka, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52304,pielegnacja-skory-i-kapiele-malego-dziecka [dostęp: 03.08.2023]
  2. Ruszkowska L. Pielęgnacja skóry u dziecka zdrowego oraz w wybranych dermatozach, Dermatologia Dziecięca 2013
  3. Świerczyńska-Krępa M.: Atopowe zapalenie skóry. Medycyna Praktyczna.
    https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory  [dostęp: 03.08.2023]

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.