Jak powinna wyglądać prawidłowa ochrona przeciwsłoneczna?
Nie ulega wątpliwości, że promienie słoneczne pełnią w naszym życiu istotne funkcje. Można tutaj wymienić chociażby stymulację syntezy witaminy D3 czy poprawę samopoczucia. Niestety negatywnego wpływu promieni słonecznych na skórę nie można wykluczyć. Nadmierna ekspozycja na słońce i brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej mogą powodować oparzenia, trudne do usunięcia przebarwienia, a nawet stać się przyczyną powstania nowotworów skóry. Nie należy zapominać również o tym, że skóra wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych znacznie szybciej ulega procesom starzenia co prowadzi m.in. do zmniejszenia jędrności skóry.Czy w takim razie oznacza to, że powinniśmy całkowicie unikać słońca? Nic bardziej mylnego. Ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o swoją skórę, by zapobiec niechcianym poparzeniom czy fotostarzeniu. W tym pomoże nam krem do twarzy z filtrem SPF 50+. Oczywiście bardzo ważne jest, aby latem, podczas bardzo słonecznych dni, którym dodatkowo towarzyszy wysoka temperatura, unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. Jednak nie zapominajmy, że promieniowanie słoneczne oddziałuje na naszą skórę przez cały rok. Co to oznacza?
Przeglądając ofertę różnych kremów z filtrem SPF50+, z pewnością natknąłeś się na różnego rodzaju oznaczenia na produktach typu UVA, UVB, HEV, IR. To nic innego jak różne rodzaje promieniowania, które są niekorzystne dla naszej skóry:
- UVA – jest przyczyną fotostarzenia. Posiada zdolność wnikania do głębszych warstw skóry, gdzie powoduje m.in. uszkodzenia struktur DNA, a także degradację kolagenu. Jego natężenie jest stałe niezależnie od pory roku;
- UVB – wywołuje zmiany głównie na poziomie naskórka. Stanowi najczęściej przyczynę poparzeń i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów skóry w przyszłości. Jego natężenie w Polsce jest najsilniejsze latem;
- HEV – twz. blue light. To światło niebieskie emitowane nie tylko przez słońce, ale również ekrany telefonów czy monitory. Tak jak promieniowanie UVA i UVB wpływa na powstawanie wolnych rodników powodując uszkodzenia skóry.
- IR – promieniowanie podczerwone, może wnikać w głąb skóry. Odpowiada za degradację kolagenu, może nasilać rumień i prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych, stąd jest szczególnie niebezpieczne dla osób z cerą naczynkową.
Być może spotkałeś się z określeniem ultradługie promienie UV. Co to oznacza? Ten termin odnosi się do promieniowania UVA, które dzieli się na promieniowanie o krótkiej fali (320-340 nm) i promieniowanie o długiej fali (340-400 nm), z czego promieniowanie z zakresu długości fal od 380 do 400 nm określane jest mianem ultradługim. Promieniowanie ultradługie jest najbardziej szkodliwe dla skóry, gdyż powoduje uszkodzenia DNA i poważne uszkodzenia skóry.
Pamiętaj, że podstawą skutecznej ochrony przeciwsłonecznej jest odpowiedni krem z filtrem przeciwsłonecznym, dobrany do konkretnych potrzeb naszej cery. W kolejnych akapitach zaprezentujemy różne rodzaje kremów z filtrem SPF 50+.
Jaką ochronę daje filtr przeciwsłoneczny SPF 50?
SPF 20, SPF 30, SPF 50… co tak naprawdę oznaczają te liczby i dlaczego powinniśmy zwracać na nie uwagę, wybierając krem z filtrem zarówno do twarzy, jak i ciała? SPF to skrót od Sun Protection Factor, który informuje nas o stopniu ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB. SPF określa ilość promieniowania UV (energii słonecznej) niezbędnej do wywołania oparzenia słonecznego na skórze chronionej, czyli pokrytej kremem z filtrem przeciwsłonecznym w stosunku do ilości energii słonecznej niezbędnej do wywołania rumienia na skórze niechronionej. Im większa wartość SPF, tym większa ochrona przed oparzeniami słonecznymi. Współczynnik SPF związany jest bezpośrednio z ilością ekspozycji na słońce. Należy wziąć pod uwagę, że godzina i czas zażywania kąpieli słonecznych, a także zachmurzenie i położenie geograficzne wpływają na ilość przyjmowanego promieniowania UV. Z tego względu należy odpowiednio dostosować wartość SPF produktu ochrony przeciwsłonecznej oraz ilość ponownych aplikacji, dostosowując je do wymienionych czynników. Szacuje się, że jedna godzina kąpieli słonecznej o 9:00 rano, odpowiada 15 minutom nasłoneczniania o godzinie 13:00. Pozostałymi czynnikami, które wpływają na ilość pochłanianej energii słonecznej są: rodzaj karnacji, ilość stosowanego kremu przeciwsłonecznego, częstotliwość reaplikacji.Kremy do twarzy SPF 50+ oferują najwyższy stopień ochrony. Takie kosmetyki mogą pochłaniać nawet 98% promieniowania UV. Warto jednak pamiętać, że żaden kosmetyk nie chroni w 100% przed promieniowaniem, stąd tak istotna jest regularna reaplikacja produktu oraz dodatkowa ochrona w postaci kapelusza, okularów i odpowiedniej odzieży. Wybierając krem SPF 50+ do twarzy, najlepiej sięgać po kosmetyki, które na opakowaniu zawierają oznaczenie UVA w kółeczku. W ten sposób zyskujemy pewność, że kosmetyk chroni nas również przed promieniowaniem UVA, a wysokość ochrony wynosi co najmniej ⅓ wartości SPF. Innym oznaczeniem świadczącym o ochronie przed promieniami UVA jest wskaźnik PPD (Persistent Pigment Darkening). Dla kogo krem z SPF 50+ będzie odpowiednim wyborem? To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, szczególnie tych o delikatnej i wymagającej skórze. Krem przeciwsłoneczny 50+ powinny stosować dzieci, a także osoby posiadające cerę problematyczną i zmagające się z trądzikiem. Ponadto krem z filtrem 50+ do twarzy to doskonała ochrona przed fotostarzeniem skóry. Dlatego też powinien sięgnąć po niego każdy, kto jak najdłużej chce cieszyć się młodzieńczym wyglądem skóry.
Produkty z filtrem SPF 50+ dla dzieci
Wybierając kosmetyki o działaniu fotoochronnym dla dziecka, zawsze sięgaj po produkty, których formuła zawiera filtr przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania. Idealnym przykładem jest tutaj Mexoryl 400. To innowacyjny i opatentowany filtr UV, który chroni przed najbardziej szkodliwymi promieniami słonecznymi UVA/UVB oraz ultradługimi UVA. Znajdziesz go w produktach Anthelios UVMUNE Dermo-Pediatrics:
• Niewidoczny Fluid SPF 50+ Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics – jest niezwykle odporny na działanie piasku, wody, czy potu. Nie pozostawia białych śladów, posiada lekką, nietłustą konsystencję i oferuje transparentne wykończenie.
• Niewidoczny spray SPF 50+ Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics – idealny do szybkiej i wygodnej aplikacji. Posiada przyjemną konsystencję. Skutecznie wspiera mechanizmy obronne skóry, chroni przed uszkodzeniem komórek skóry powodowane przez promieniowanie UVA i UVB. Spray aplikuj najpierw na dłonie, a następnie na twarz. Unikaj bezpośredniego kontaktu z oczami;
• Nawilżające mleczko SPF 50+ Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics – przyjemna i komfortowa dla najmłodszych konsystencja. Mleczko jest odporne na działanie wody, potu czy piasku. Oferuje długotrwałą ochronę przed promieniami UVA/UVB oraz ultradługimi UVA;
W każdym z wymienionych produktów z Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics wykorzystano innowacyjną, opatentowaną technologię Netlock. Dzięki niej produkty nie przedostają się w okolice oczu i tym samym zapobiegają nieprzyjemnemu uczuciu szczypania. W formułach każdego z tych produktów znajdziesz także witaminę E o właściwościach antyoksydacyjnych oraz masło shea, które odżywia i nawilża skórę.
Produkty z filtrem SPF 50+ dla dorosłych
Skóra osób dorosłych z reguły nie jest tak delikatna jak niemowląt i małych dzieci. Mimo to również potrzebuje odpowiedniej ochrony. Z reguły zależy nam na tym, aby aplikowany krem z filtrem SPF 50+ do twarzy dobrze się wchłaniał, nie rolował ani nie zostawiał na skórze białych śladów. Dla wielu osób istotne jest, by dobrze komponował się z makijażem. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby Twój krem SPF 50+ spełniał Twoje potrzeby, sięgnij po dermokosmetyki z gamy Anthelios UVMUNE 400.
Jeśli Twoja skóra twarzy jest tłusta lub mieszana i zależy Ci na matowym wykończeniu, sięgnij po Anthelios UVMUNE 400 Oil Control Fluid SPF 50+ lub Anthelios UVMUNE 400 Oil Control Żel-Krem SPF 50+. Obydwa produkty oprócz bardzo wysokiej ochrony przeciwko promieniowaniu UVA i UVB zapewniają matowy wygląd o 12-godzinnej trwałości*. Te lekkie kremy SPF 50+ są niekomedogenne, dodatkowo posiadają nietłustą konsystencję o niewidocznym wykończeniu. Nie zawierają substancji zapachowych, dlatego będą odpowiednie również dla cery wrażliwej.
*test konsumencki 130 osób, 28 dni.
Natomiast jeśli Twoja twarzy skóra oprócz wysokiej ochrony potrzebuje codziennego nawilżenia, warto wybrać Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny Fluid SPF 50+ lub Anthelios UVMUNE 400 Krem Nawilżający SPF 50+. Produkty posiadają lekką, nietłustą konsystencję i świetnie sprawdzą się pod makijaż.
Makijaż z filtrem SPF 50+
Czy jeśli noszę makijaż, muszę aplikować krem z filtrem? To bardzo częste pytanie można znaleźć na różnych forach i stronach poświęconych pielęgnacji. Stosowanie kremu do twarzy SPF 50+ jest istotne również wtedy, kiedy na co dzień się malujemy, ponieważ podkład i krem BB nie zapewnią tak wysokiej ochrony jak krem z filtrem SPF 50+.
Jak w takim razie stosować krem SPF 50+ pod makijaż? Po oczyszczeniu skóry wystarczy nałożyć krem z filtrem SPF 50+, poczekać, aż dobrze się wchłonie i na to nałożyć podkład. W takiej sytuacji SPF zadziała niczym baza pod makijaż z filtrem SPF. Można też pominąć ten etap i zastosować produkt 2 w 1, czyli fluid koloryzujący, np. Anthelios UVMUNE 400 Fluid Barwiący SPF 50+. Ten fluid SPF 50+ doskonale wyrównuje koloryt skóry i może stanowić zastępstwo podkładu.
W przypadku makijażu dla wielu osób dość problematyczna może okazać się reaplikacja kremu z filtrem SPF 50+. W końcu jak nałożyć kolejną warstwę produktu i nie zniszczyć sobie makijażu? W tym celu świetnie sprawdzą się filtry z SPF 50 w formie mgiełki, np. Anthelios Niewidoczna Mgiełka SPF 50. Podobnie jak pozostałe produkty z gamy zapewnia szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Posiada bardzo lekką formułę, szybko się wchłania i zapewnia matowe wykończenie.
Krem SPF 50+ do cery problematycznej
Jaki krem z filtrem do twarzy SPF 50+ wybrać w przypadku cery problematycznej? Wszystkie posiadaczki skór problematycznych z pewnością zgodzą się, że w ich przypadku znalezienie odpowiedniego kremu z filtrem może stanowić wyzwanie. Takie skóry bardzo często są reaktywne bądź też posiadają konkretne wymagania co do substancji aktywnych zawartych w kremie z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50+ do twarzy. W zależności od potrzeb skóry rekomendujemy kolejne produkty z gamy Anthelios:
- Anthelios Oil Correct SPF 50+ – to lekki krem do twarzy SPF 50+ o kremowo-żelowej konsystencji. Oprócz wysokiej ochrony przeciwsłonecznej koryguje niedoskonałości, zmniejsza widoczność porów (dzięki składnikom aktywnym: kwas salicylowy, niacynamid, cynk) i zapewnia 12-godzinne, matowe wykończenie;
- Anthelios Age Correct SPF 50 – lekki krem przeciwzmarszczkowy SPF 50. Pomaga chronić skórę i zapobiegać oznakom starzenia spowodowanym codzienną ekspozycją na słońce. Zapewnia długotrwałe, 24-godzinne nawilżenie i skutecznie redukuje zmarszczki oraz przebarwienia;
Jak aplikować produkty z filtrem SPF 50+?
Prawidłowa aplikacja kremu z filtrem jest kluczowa, jeśli zależy nam na jak najlepszej ochronie przeciwsłonecznej. Oczywiście pamiętajmy, że krem z filtrem SPF 50+ do twarzy stosujemy nie tylko latem, ale również w pozostałych miesiącach. W ten sposób będziemy chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym oraz jego szkodliwym wpływem na skórę przez cały rok.
Kremy z filtrem stosujemy jako ostatni krok pielęgnacyjny. Jeśli nasza skóra tego potrzebuje, przed jego aplikacją możemy nałożyć serum z witaminą C lub krem nawilżający. Jeśli natomiast jest w dobrej kondycji, sam krem z filtrem może okazać się wystarczający.
Jaka ilość kremu z filtrem będzie odpowiednia, by zapewnić skórze właściwą ochronę przed promieniowaniem? Jak wiadomo, krem z SPF 50+ to produkt, który nakładamy w większej ilości niż inne kosmetyki np. serum. Zalecana ilość to około 1-1,25 ml produktu aplikowanego na twarz. Nie każdy dysponuje jednak narzędziami, które pozwolą przeliczyć odpowiednią ilość aplikowanego produktu. Dobrze sprawdzi się metoda na dwa palce. W tym przypadku ilość aplikowanego produktu odmierzamy na palcach wskazującym i środkowym, a następnie nanosimy na skórę twarzy.
Jak często należy reaplikować krem z filtrem? Zalecany czas to co 2-3 godziny. Oczywiście należy uwzględnić przy tym panujące warunki, to czy intensywnie się pocimy, pływamy itp. W takich sytuacjach krem z filtrem może wymagać częstszej reaplikacji.
Podsumowanie
Tekst został zweryfikowany przez mgr Kingę Bożek.
Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.
Mgr Kinga Bożek, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa
Bibliografia:
1. Joanna Narbutt, Hanna Wolska, Andrzej Kaszuba, Andrzej Langner, Aleksandra Lesiak, Joanna Maj, Waldemar Placek, Adam Reich, Lidia Rudnicka, Barbara Zegarska, Photoprotection. Recommendations of the Polish Dermatological Society. Part 1: Ultraviolet radiation and sunscreens, Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2018
2. Dr n. med. Kamila Padlewska, https://www.wiadomoscidermatologiczne.pl/artykul/ochrona-skory-przed-negatywnymi-skutkami-promieniowania-slonecznego [dostęp: 27.07.2023].
3. https://www.fda.gov/about-fda/center-drug-evaluation-and-research-cder/sun-protection-factor-spf.
4. Bernstein EF, Sarkas HW, Boland P. Iron oxides in novel skin care formulations attenuate blue light for enhanced protection against skin damage. Journal of Cosmetic Dermatology. 2020;00:1–6.
5. Pei-Wen Wang 1, Yu-Chiang Hung 2, Tung-Yi Lin 3, Jia-You Fang 4, Pei-Ming Yang 5,6, Mu-Hong Chen 7,8 and Tai-Long Pan, Comparison of the Biological Impact of UVA and UVB upon the Skin with Functional Proteomics and Immunohistochemistry, Antioxidants 2019, 8, 569.
6. Françoise Bernerd, Thierry Passeron, Isabelle Castiel, Claire Marionnet. The Damaging Effects of Long UVA (UVA1) Rays: A Major Challenge to Preserve Skin Health and Integrity. International Journal of Molecular Sciences. 2022 Aug; 23(15): 8243.