Skóra dziecka – to musisz o niej wiedzieć
Podstawową przyczyną późniejszych problemów związanych z suchą skórą na twarzy dziecka jest brak wiedzy dotyczącej prawidłowej pielęgnacji. Niestety, wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z różnic w budowie skóry i wybiera kosmetyki, które ze względu na obecność niektórych składników mogą wywołać podrażnienia.
Zrozumienie potrzeb suchej skóry malucha to pierwszy krok ku temu, by zapewnić mu komfort. Skóra to bardzo rozległy organ, który w naszym organizmie pełni przeróżne funkcje. Chroni wrażliwe narządy wewnętrzne, zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi czy szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jak wiatr, mróz, promieniowanie UV oraz zanieczyszczenia.
Warto pamiętać, że skóra u dzieci jest znacznie cieńsza niż u dorosłych, przez co szkodliwe działanie czynników zewnętrznych jest bardziej odczuwalne i ma wpływ na jej kondycję. Dzieci mają zarówno cieńszą warstwę skóry właściwej, jak i cieńszą warstwę rogową. Dodatkowo produkcja lipidów skóry oraz naturalnego czynnika nawilżającego jest znacznie niższa niż u dorosłych.
Przyjmuje się, że skóra dziecka rozwija się najszybciej do około 3. roku życia. To istotne, by szczególnie w tym momencie przestrzegać wszelkich zaleceń związanych z jej pielęgnacją. Między innymi dlatego na opakowaniach niektórych kosmetyków możesz znaleźć informację „produkt odpowiedni dla dzieci powyżej 3. roku życia”. Oznacza to, że składniki zawarte w takim kosmetyku mogłyby wykazywać zbyt intensywne działanie i np. doprowadzić do podrażnienia lub alergii skórnej.
To samo dotyczy ekspozycji skóry dziecka na działanie promieni słonecznych. Jej budowa sprawia, że jest wyjątkowo podatna na oparzenia słoneczne. Z tego względu noworodki i niemowlęta w wieku poniżej 6 miesięcy powinny bezwzględnie unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. W przypadku niemowląt i dzieci kluczowe jest stosowanie fotoochrony i jej reaplikacja. Ważna jest również odzież, która dodatkowo zabezpieczy przed promieniami UV i uczuleniem u dziecka na słońce.
Sucha skóra u dziecka – przyczyny
Co może mieć wpływ na suchą skórę głowy u dziecka lub suche policzki u niemowlaka? Do ważnych czynników zaliczamy:
- przegrzewanie dziecka, ubieranie go nieadekwatnie do pogody – wielu rodziców w obawie o przeziębienie ubiera malucha w kilka dodatkowych warstw, kiedy nie zawsze jest to konieczne. Należy pamiętać, że skóra niemowląt nie ma jeszcze dobrze rozwiniętej funkcji termoregulacji. Stąd ich organizm nie poradzi sobie tak szybko ze schłodzeniem jak organizm osoby dorosłej;
- zbyt częste mycie dziecka – może pozbawiać ją kluczowych lipidów i prowadzić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej. Skóra z uszkodzoną warstwą ochronną staje się znacznie bardziej reaktywna i podatna na infekcje bakteryjne czy grzybicze. Na suchą skórę u 3-latka i starszych dzieci może wpływać również zbyt wysoka temperatura wody podczas kąpieli;
- niskie temperatury na zewnątrz, klimatyzacja, niska wilgotność powietrza – suche powietrze pochodzące z ogrzewania lub klimatyzacji może pozbawiać skórę nawilżenia, przyspieszając ucieczkę wody z naskórka;
- promieniowanie UV – promienie UVA i UVB nie tylko powodują oparzenia i zwiększają ryzyko nowotworów skóry. Uszkadzają też barierę ochronną skóry, co sprzyja przesuszeniom;
- pranie dziecięcych ubranek w silnych detergentach – pozostałości po proszkach, płynach do płukania mogą osiadać w tkaninach i prowadzić do podrażnień i przesuszenia skóry;
- skłonności genetyczne do suchej skóry – zdarza się, że skłonność do suchej skóry twarzy i ciała u dziecka jest dziedziczna, co sprzyja rozwijaniu się takich problemów skórnych jak AZS czy egzema;
- alergie kontaktowe i pokarmowe – organizm dziecka reaguje znacznie gwałtowniej na alergeny pokarmowe lub wziewne, czego skutkiem bardzo często jest podrażnienie i np. sucha, czerwona skóra wokół ust u dziecka;
- niewłaściwa pielęgnacja, niedopasowana do potrzeb skóry – nadmiernie zasadowy odczyn niektórych kosmetyków, np. klasycznych mydeł, jest mocno zasadowy, co zaburza naturalne pH skóry, powodując przesuszenie i podrażnienie.
Sucha skóra u dziecka zimą
Sucha skóra u dziecka na twarzy to problem, który dość często uwidacznia się wraz z nadejściem pierwszych mrozów. Objawem mogą być suche policzki u dziecka, a także sucha skóra na głowie u dziecka.
Dlaczego zima sprzyja przesuszaniu skóry najmłodszych? Ujemne temperatury działają niekorzystnie na delikatną skórę, która nie posiada jeszcze odpowiedniej warstwy ochronnej, by chronić się przed mrozem. To sprawia, że policzki wystawione na działanie mrozu stają się czerwone i przesuszone. Zdarza się, że zaczynają się łuszczyć. Z kolei sucha skóra na dłoniach u dziecka zimą to bardzo częsty problem starszych dzieci, które notorycznie zapominają rękawiczek i wystawiają dłonie na bezpośrednie działanie mrozu.
Podsumowując, wpływ na suchą skórę dziecka zimą mają:
- duże wahania temperatur w pomieszczeniach i na zewnątrz;
- brak odzieży ochronnej, która dodatkowo zabezpiecza przed mrozem;
- niezabezpieczanie skóry dziecka przy pomocy kremów ochronnych przed wyjściem na dwór.
Sucha skóra dziecka – objawy
Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z suchą skórą u dziecka i brakiem nawilżenia? Uwagę powinny zwrócić następujące objawy:
- skóra traci naturalną gładkość, staje się szorstka, matowa, pod palcami mogą być wyczuwalne nierówności;
- miejscowe zaczerwienienie, któremu często towarzyszą malutkie czerwone grudki na skórze;
- swędzenie i drapanie skóry.
Co w sytuacji, gdy problemem jest sucha skóra wokół ust u dziecka i zaczerwienienie? Możliwe, że jest to podrażnienie spowodowane niedokładnym wypłukaniem pasty do zębów lub częstym oblizywaniem okolic czerwieni wargowej podczas przebywania na zewnątrz. Ślina ma właściwości wysuszające - wbrew pozorom nie nawilża naszej skóry, a błony śluzowe wewnątrz. Mocne podrażnienie okolic ust jest najczęściej zauważalne u ząbkujących dzieci, u których występuje nadprodukcja śliny. Należy jednak obserwować zmianę, gdyż może to być objaw infekcji bakteryjnej lub wirusowej.
Przesuszona skóra głowy u dziecka może również przyjmować postać ciemieniuchy. To bardzo łagodna forma łojotokowego zapalenia skóry głowy u najmłodszych. Z reguły ustępuje samoistnie po pewnym czasie i nie wymaga konsultacji ze specjalistą.
Sucha skóra na łokciach i kolanach u dziecka sucha – czy to AZS?
Warto pamiętać, że sucha skóra u dziecka na nogach czy twarzy to stan, który jeśli już wystąpi, nie powinien utrzymywać się długo. Jeśli objawy nie ustępują lub zaczynają się nasilać, istnieje prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry lub skórą skłonną do atopii. To właśnie dlatego nie powinno się bagatelizować niepokojących symptomów.
Podstawowym objawem AZS jest bardzo silna suchość skóry, co często wynika z nieprawidłowości w jej budowie i uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego. W przypadku skóry z AZS możemy zaobserwować:
- bardzo intensywnie zaczerwienioną skórę;
- silne swędzenie suchej skóry prowadzące do nieustannego drapania, bardzo często do krwi;
- grudki, krostki lub pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które pojawiają się w zmienionych chorobowo miejscach.
Co więcej, w przypadku AZS dzieci odczuwają silny dyskomfort, czego efektem jest rozdrażnienie i problemy ze snem.
Jeśli dojdzie do rozpoznania AZS, istotna jest także lokalizacja zmian oraz wiek, w którym występują. Naszą uwagę powinna zwrócić:
- sucha skóra pod oczami u dziecka;
- sucha skóra na powiekach u dziecka;
- sucha skóra pod pachami u dziecka;
- sucha skóra na łokciach u dziecka.
Sucha, szorstka skóra u dziecka – porady pielęgnacyjne
Skutki przesuszenia skóry u małego dziecka mogą mieć znaczący wpływ na jej kondycję w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, by w jak największym stopniu zapobiegać objawom suchej skóry zarówno u maluchów, jak i u starszych dzieci.
Sucha skóra dziecka a domowe sposoby, czy to ma sens? Nie polecamy kosmetyków DIY w kontekście pielęgnacji skóry, w tym tak delikatnej, jaką posiada dziecko. Domowym sposobem, jaki możemy zarekomendować we wsparciu suchej skóry malucha, jest dbanie o jego nawodnienie i dietę. Jadłospis powinien być dostosowany do wieku i indywidualnego zapotrzebowania organizmu. Trzeba tutaj podkreślić znaczenie budowania zdrowych nawyków, nie tylko tych żywieniowych, ale i pielęgnacyjnych, jak:
- nawilżanie skóry po kąpieli;
- zabezpieczanie skóry kremem ochronnym przed spacerem lub zabawą na śniegu;
- stosowanie ochrony przeciwsłonecznej.
Dzieci obserwują swoich rodziców, dlatego jak najlepsze dbanie o kondycję skóry malucha od jak najmłodszych lat będzie mieć realny wpływ na jego nawyki pielęgnacyjne w przyszłości.
W przypadku ochrony przed słońcem podstawę powinny stanowić kremy z filtrem SPF 50+, oferujące pełne spektrum ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Ich formuła i konsystencja również powinna być dopasowana do wieku i potrzeb skóry dziecka. Znajdziesz je w gamie dermokosmetyków do ochrony przeciwsłonecznej Anthelios UVMUNE Dermo-Pediatrics.
W przypadku małych dzieci bardzo ważna jest właściwa temperatura wody w trakcie kąpieli i jej częstotliwość. O ile nie wymaga tego szczególna sytuacja, 3 kąpiele w tygodniu będą wystarczające. W międzyczasie można dbać o higienę dziecka, stosując tzw. “mycie na sucho”. Pamiętaj także, by po kąpieli skóry dziecka nie pocierać intensywnie ręcznikiem. Zamiast tego osuszaj ją miękkim ręcznikiem, delikatnie go do niej przykładając.
Zwróć także uwagę na detergenty, w jakich pierzesz ubrania dziecka. Perfumowane płyny do płukania bardzo często zawierają intensywną kompozycję zapachową, która może podrażniać delikatną skórę. Zamiast tego wybierz łagodne proszki i płyny do prania dopasowane do potrzeb skóry najmłodszych. W
pielęgnacji suchej skóry dziecka oraz w zapobieganiu przesuszeniu bardzo ważną rolę odgrywają emolienty. W dermokosmetykach wykorzystuje się je w celu przywrócenia i zatrzymania w skórze nawilżenia i poprawy elastyczności skóry. Emolienty skutecznie łagodzą swędzenie i wzmacniają warstwę ochronną naskórka.
Pielęgnacja suchej skóry dziecka
Sucha skóra dziecka – czym smarować? Zanim przejdziemy do nawilżania skóry po kąpieli, warto pamiętać, że nawilżanie skóry dziecka powinno mieć miejsce już na etapie mycia. Stąd zwykłe żele pod prysznic nie zdadzą egzaminu, gdyż pozbawiają skórę dziecka jeszcze nie w pełni wykształconej warstwy ochronnej.
Zamiast tego warto sięgnąć po oczyszczające i nawilżające skórę dermokosmetyki z gamy Lipikar:
Lipikar Syndet AP+ – ultradelikatny krem myjący już od pierwszych dni życia. To bardzo dobry wybór w przypadku skóry suchej, wrażliwej, podrażnionej i z tendencją do swędzenia oraz atopowym zapaleniem skóry czy ciemieniuchą. Jego formuła uzupełnia brakujące lipidy w skórze, koi i łagodzi skrajną suchość skóry już od momentu kąpieli;
Lipikar Cleansing Oil AP+ – delikatnie oczyszcza skórę, wzmacnia jej barierę ochronną, nawilża oraz pomaga skórze odzyskać komfort i działa przeciw podrażnieniom. Jego formuła oprócz niacynamidu i masła shea zawiera Aqua Posae Filiformis. To opatentowany składnik aktywny działający na czynniki odpowiedzialne za wyjątkowo suchą skórę oraz równoważący mikrobiom.
Obydwa kosmetyki dla niemowląt dostępne są w wygodnej opcji refill umożliwiającej ponowne napełnienie opakowania.
Co wybrać do nawilżenia i ukojenia suchej skóry dziecka do kąpieli? Pomocne okażą się:
Lipikar Baume AP+M – odżywczy balsam do ciała przeciw swędzeniu i nawracającej suchości, przynoszący natychmiastowe ukojenie. Łagodzi uczucie dyskomfortu, zapobiega swędzeniu skóry wywołanemu przez przesuszenie oraz nadmiernemu łuszczeniu. Posiada bogatą, odżywczą i komfortową dla skóry konsystencję;
Lipikar Baume Light AP+M – skutecznie przeciwdziała skrajnej suchości skóry, podrażnieniom oraz ich nawrotom. Odżywia skórę i przywraca funkcje bariery ochronnej skóry, zapewniając długotrwałe uczucie komfortu. Posiada taką samą skuteczność jak Lipikar Baume AP+M, z tą różnicą, że posiada lekką, szybko wchłaniającą się konsystencję, zapewniającą uczucie chłodzenia;
Lipikar Light Urea 10% – nawilżające mleczko do ciała z 10% mocznikiem o natychmiastowym działaniu. Przynosi skórze ukojenie i zapobiega szorstkości i nadmiernemu łuszczeniu. Zmiękcza i bardzo delikatnie złuszcza naskórek.
Jeśli skóra dziecka jest bardzo mocno podrażniona, dodatkowym pielęgnacyjnym wsparciem okaże się Cicaplast Baume B5+. To kojący balsam o silnie regenerującym działaniu. Ten dermokosmetyk to wsparcie skóry przy podrażnieniach, pieluszkowym zapaleniu skóry czy spierzchniętej, łuszczącej się skórze w wyniku działania słońca czy wiatru. W jego formule znalazł się Tribioma. To innowacyjny i opatentowany składnik, a jednocześnie unikatowy kompleks prebiotyczny wspierający równowagę mikrobiomu.
Sucha skóra u dziecka – podsumowanie
Skóra niemowląt i małych dzieci posiada wyjątkowe potrzeby. Jest cienka i bardzo delikatna. Stąd wyjątkowo szybko uwidaczniają się na niej objawy podrażnienia czy przesuszenia. By przywrócić skórze dziecka komfort, kluczowe jest nie tylko unikanie czynników drażniących, ale również dbanie o odpowiednią pielęgnację. W tym celu bardzo dobrym wyborem okażą się dermokosmetyki La Roche-Posay. To produkty oparte o emolienty, jak i nowoczesne składniki, których zadaniem jest przywrócenie równowagi mikrobiomu i odbudowa uszkodzonej warstwy hydrolipidowej.
Bibliografia:
- M. Serafin, D. Rosińska-Borkowska, Problem suchej skóry i jej pielęgnacji u dzieci, https://www.czytelniamedyczna.pl/2266,problem-suchej-sklry-i-jej-pielgnacji-u-dzieci.html [dostęp 16.12.2024]
- K. Yamamoto, Environmental aspects of skin diseases in children: management of common problems, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0738081X03000464 [dostęp 16.12.2024]
- Jenerowicz D., Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci i niemowląt: przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci [dostęp: 16.12.2024].