Olejek arganowy - kosmetyczny cud z Maroka
Olej arganowy, nazywany też płynnym złotem Maroka lub eliksirem młodości, to produkt, który może nas zaskoczyć ogromną ilością swoich prozdrowotnych i upiększających właściwości. Dzięki nim znalazł on szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też w medycynie i kosmetyce, skutecznie redukując wybrane niedoskonałości skórne i zmniejszając ryzyko wielu chorób.
Olejek arganowy jest z jednej strony najbardziej pożądanym, z drugiej najtrudniej dostępnym olejem na świecie. Pozyskuje się go bowiem z drzewa arganowego, które występuje wyłącznie w południowo-zachodniej części Maroka. Na jego ograniczoną dostępność oraz dość wysoką cenę wpływa również niezwykle pracochłonny i ręczny sposób jego wytwarzania.
Wyróżniamy dwa rodzaje oleju arganowego: spożywczy i kosmetyczny. Olejek arganowy, który wykorzystuje w kuchni, jest wytwarzany z prażonych nasion drzewa arganowego, dzięki czemu charakteryzuje się ciemnozłotym kolorem, a także oryginalnym i lekko orzechowym smakiem oraz zapachem. Natomiast olejek arganowy, który wykorzystuje się w kosmetyce tłoczy się z nieprażonych nasion, przez co jest on znacznie jaśniejszy i posiada delikatnie kwaśny zapach.
Olejek arganowy - efekty, właściwości i działanie
Olejek arganowy to produkt, który posiada wprost niezliczoną ilość korzystnych dla zdrowia i urody właściwości. Badania nad olejem z drzewa arganowego oraz możliwościami jego zastosowania trwają nieprzerwanie cały czas. Z tego powodu prowadzonych jest na świecie wiele projektów, których celem jest wspomaganie i rozwój rezerwatów UNESCO, w których znajdują się drzewa arganowe. Jednak już dziś można wymienić przynajmniej kilkadziesiąt jego unikalnych cech i pozytywnych właściwości wykorzystywanych na szeroką skalę w kosmetyce i medycynie. A to przede wszystkim ze względu na to, że olejek arganowy jest bogatym źródłem witaminy E, steroli czy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Medycyna - prozdrowotne właściwości olejku arganowego:
* hamuje rozwój miażdżycy,
* zmniejsza ryzyko zachorowalności na nowotwory,
* zwalcza wolne rodniki,
* wspomaga leczenie bezpłodności u mężczyzn,
* zapobiega niedokrwistości,
* pozytywnie wpływa na jakość mięśni,
* łagodzi bóle stawów,
* działa przeciwzapalnie,
* przeciwdziała chorobie Alzheimera i Parkinsona,
* obniża poziom złego cholesterolu,
* zmniejsza ciśnienie,
* korzystnie wpływa na krążenie krwi,
* wzmacnia układ odpornościowy,
* zmniejsza ryzyko chorób serca,
* pozytywnie wpływa na układ nerwowy,
* przeciwdziała rozwojowi infekcji grzybiczych i bakteryjnych.
Kosmetyka - upiększające i pielęgnacyjne właściwości olejku arganowego:
* opóźnia proces starzenia się skóry,
* redukuje zmarszczki,
* poprawia elastyczność i napięcie skóry,
* łagodzi objawy podrażnień skórnych, poparzeń, otarć i alergii,
* zmniejsza stan zapalny na skórze,
* głęboko nawilża i odżywia skórę,
* pomaga w leczeniu łuszczycy skóry, egzemy, ospy wietrznej,
* pomaga pozbyć się uporczywego cellulitu,
* redukuje blizny i przebarwienia,
* poprawia koloryt skóry,
* chroni skórę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych,
* regeneruje włosy po zabiegach fryzjerskich,
* wzmacnia włosy, zapobiegając ich wypadaniu,
* korzystnie wpływa na kondycję skóry głowy,
* zmiękcza, nawilża i nadaje włosom połysku,
* łagodzi objawy trądziku,
* chroni skórę przed przesuszeniem i pękaniem,
* wzmacnia i chroni paznokcie,
* przyspiesza gojenie się skóry.
Olejek arganowy - zastosowanie. Jak stosować płynne złoto Maroka?
Tak duża ilość korzystnych dla zdrowia i urody właściwości przynosi jednocześnie szerokie spektrum możliwości zastosowania olejku arganowego. Płynne złoto Maroka możemy traktować jako kosmetyk, lek lub po prostu dodatek do przygotowywanych przez nas potraw.
Olejek arganowy to produkt, który sprawdzi się doskonale przy codziennej pielęgnacji skóry i włosów praktycznie każdej z nas. Szczególną uwagę powinny zwrócić na niego panie, które na co dzień mają do czynienia z przesuszoną i odwodnioną skórą twarzy, a także suchymi, zniszczonymi i skłonnymi do wypadania włosami, np. w wyniku ich regularnego rozjaśniania. Będzie to też doskonały “kosmetyk” dla tych osób, które zmagają się z poważniejszymi problemami natury dermatologicznej, np. alergiami, podrażnieniami, przebarwieniami, bliznami, trądzikiem, łuszczycą czy cellulitem. To też najlepszy i najbardziej naturalny sposób złagodzenie oznak starzenia się skóry. Jego cudowne właściwości z pewnością docenią zarówno panie ze skórą dojrzałą, jak i młodsze kobiety, które chcą zapobiec szybkiemu pojawianiu się zmarszczek i utracie jędrności skóry. Jak najlepiej stosować olejek arganowy podczas codziennej pielęgnacji? Możemy zdecydować się na zakup gotowego kosmetyku z jego dodatkiem lub mieszanką kilku olejów, jak również wykorzystać jego czystą postać i samodzielnie dodawać go do ulubionych kosmetyków, np. kremów, szamponów, odżywek, maseczek.
Olejek arganowy możemy też z powodzeniem potraktować go jako “płyn leczniczy” do zastosowania wewnętrznego lub zewnętrznego. Wykonując masaż przy pomocy tego olejku, możemy złagodzić nieznośny ból stawów lub stan zapalny, spożywając go zaś codziennie bezpośrednio w niewielkiej ilości uchronić się przed miażdżycą, chorobami serca czy skokami ciśnienia. Olej arganowy wykazuje też bardzo pozytywne działanie przy przewlekłych chorobach typu: Alzheimer, Parkinson, cukrzyca czy stwardnienie rozsiane.
W kuchni na bazie oleju arganowego można przygotować m.in. pyszne sosy i marynaty - ze względu na swój unikalny smak, olej nada potrawom nieco orientalnej nuty. Możemy go wykorzystać również jako dodatek do sałatek, a także dań z mięsem lub rybami. Zaleca się, aby olejek z drzewa arganowego dodawać do potraw bezpośrednio, by nie stracił on swoich wyjątkowych właściwości. Nie jest jednak wskazane smażenie na tego typu oleju, w ten sposób możemy go pozbawić jego cennych wartości odżywczych.
Olejek arganowy do twarzy i pod oczy - jak go wykorzystać?
Drogocenne substancje odżywcze zawarte w olejku arganowym sprawiają, że jest to produkt, którego działanie zadowoli każdą z nas. Dzięki niemu nie tylko zapewnimy swojej skórze codzienną dawkę nawilżenia i odżywienia, ale też pozbędziemy się nieestetycznych niedoskonałości na twarzy. Olejek arganowy możemy wykorzystać na kilka różnych sposobów podczas codziennej pielęgnacji.
Olejek arganowy może z powodzeniem stanowić kosmetyk sam w sobie lub dodatek do naszych ulubionych kosmetyków. Ten rodzaj oleju bardzo dobrze sprawdzi się np. jako serum na noc do skóry suchej, odwodnionej, wrażliwej czy podrażnionej, dzięki któremu skóra odzyska odpowiednie nawilżenie, blask i zdrowy wygląd. Jak najbardziej warto łączyć go też ze stosowanym na co dzień kremem do twarzy lub pod oczy z filtrem - olej arganowy wzmocni barierę ochronną skóry i pozwoli jeszcze lepiej chronić się przed słońcem, wiatrem czy mrozem.
Olejek arganowy możemy jak najbardziej wykorzystać przy metodzie OCM, to znaczy oczyszczania twarzy olejami. Mieszając go w odpowiednich proporcjach z innymi olejami lub środkami oczyszczającymi, będziemy w stanie skutecznie usunąć tłuszcz, brud, kurz czy resztki makijażu z twarzy i okolic oczu, a przy tym pozostawić skórę odpowiednio nawilżoną i odżywioną.
Olejek arganowy będzie też świetnie spełniał się w roli maseczki do twarzy, która przygotuje skórę na przyjęcie pozostałych kosmetyków pielęgnacyjnych. Czystą postać olejku lub maskę z jego dodatkiem warto w szczególności nakładać na twarz wieczorem przed aplikacją regeneracyjnego i przeciwzmarszczkowego kremu na noc. Łącząc olejek arganowy np. z miodem, spotęgujemy jego odżywcze działanie.
Olejek arganowy to doskonały pomysł nie tylko na nawilżenie, odżywienie czy oczyszczenie skóry wrażliwej, ale też jej złuszczenie. Mieszając olej arganowy np. z solą Epsom, otrzymamy wyjątkowy peeling o działaniu antytrądzikowym, antyłojotokowym i przeciwbakteryjnym.
Olej arganowy do włosów: jak stosować?
Olejek arganowy posiada też bardzo dobre opinie przy zastosowaniu na włosy: wzmacnia cebulki, zapobiega wypadaniu włosów, regeneruje ich rozdwojone końcówki, nawilża skórę głowy, przywraca włosom połysk i blask. Dzięki właściwościom antyutleniającym wzmacnia włosy i odbudowuje ich strukturę, chroniąc je przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych np. słońcem, wiatrem, mrozem.
Olejek arganowy jest odpowiedni dla każdego rodzaju włosów, ale szczególną uwagę powinny na niego zwrócić osoby, które mają do czynienia z suchymi i zniszczonymi końcami. Przy skłonnościach włosów do przetłuszczania, konieczne może być połączenie olejku z wybranym produktem o właściwościach ograniczających nadmierną produkcję łoju. Pomocne może się też okazać w tym przypadku spłukanie włosów wodą z octem jabłkowym - takie działanie pozwoli odżywić włosy, a jednocześnie zachować ich prawidłową równowagę kwasowo-zasadową.
Jak najlepiej stosować olejek arganowy na włosy?
Maska do włosów. W tym przypadku możemy zdecydować się na dwa różne sposoby aplikacji olejku arganowego:
1) Kilka kropel olejku wetrzeć dokładnie w skórę głowy i końcówki włosów. Założyć na włosy czepek kąpielowy i dodatkowo owinąć głowę ręcznikiem. Po około 30 min umyć włosy szamponem i spłukać.
lub też
2) Kilka kropel olejku arganowego wetrzeć w skórę głowy i włosy. Nałożyć czepek kąpielowy oraz ręcznik i pozostawić maskę na włosach na noc. Rano włosy umyć szamponem i spłukać.
Stosowanie maski do włosów z olejkiem arganowym 1 lub 2 razy w tygodniu pozwoli dokładnie nawilżyć i odżywić włosy, a także zapobiec rozdwajającym się końcówkom. Zakładanie czepka kąpielowego i ręcznika na głowę podczas aplikacji maski pozwoli natomiast wytworzyć cieplejszą temperaturę, dzięki której aktywne składniki olejku będą lepiej wchłaniać się we włosy.
Serum do włosów. Stosowanie olejku arganowego jako serum, przywróci włosom blask, odpowiednie nawilżenie i uodporni je na działanie czynników zewnętrznych. Sprawi też, że włosy będą łatwiejsze w rozczesywaniu. W tym celu odrobinę olejku należy nałożyć na świeżo umyte włosy. Olejek należy rozprowadzić na końcówkach i na długości włosów - lepiej unikać ich aplikacji u nasady, by ich niepotrzebnie nie obciążać.
Szampon do włosów z olejkiem arganowym. Czystą postać olejku arganowego możemy też dodać do stosowanego przez siebie na co dzień szamponu do włosów. Olejek zmniejszy negatywne oddziaływanie detergentów na włosy, uzyskają one zaś dodatkowy efekt ochrony i rewitalizacji podczas mycia.
Olejek arganowy na rzęsy i paznokcie
Niezwykłe właściwości olejku arganowego możemy wykorzystać nie tylko przy codziennej pielęgnacji twarzy czy włosów, ale też rzęs. Olejek z drzewa arganowego pozwoli wzmocnić, nawilżyć i odżywić osłabione rzęsy, a także zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu. W połączeniu z olejkiem rycynowym może też stanowić doskonały sposób na pobudzenie rzęs do wzrostu.
Olejek arganowy na rzęsy możemy zastosować na dwa różne sposoby:
* czystą postać olejku arganowego lub mieszankę różnych olejów możemy aplikować bezpośrednio na rzęsy, np. przy pomocy oczyszczonej szczoteczki po zużytym tuszu do rzęs; zabieg ten najlepiej powtarzać codziennie po wykonanym demakijażu oczu;
* olejek arganowy możemy też dodać do stosowanego na co dzień produktu do oczyszczania skóry w okolicy oczu np. mleczka oczyszczającego; pamiętajmy jednak o tym, by dobrze wymieszać ze sobą obydwa kosmetyki.
Decydując się na zakup i stosowanie olejku arganowego, jak najbardziej warto wykorzystać go również przy pielęgnacji rąk i paznokci, które są na co dzień wystawione na bardzo niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, bakterii czy detergentów. Olejek pomoże uporać się z problemem suchych i zaczerwienionych rąk. Regularne stosowanie olejku arganowego sprawi, że paznokcie staną się twarde, błyszczące i mocne. Olejek pomoże też zwalczyć problem zadzierających skórek czy przebarwień na płytce paznokcia. W tym celu olejek arganowy warto codziennie wmasowywać w paznokcie i pozostawiać go na nich przez około 30 min.
Stosowanie olejku w połączeniu z kremem do rąk lub traktowanie go jako swoistej maseczki na ręce pozwoli nam ochronić je przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych - mrozem i silnym wiatrem w zimę oraz intensywnym słońcem w lato. Olejek ten pomoże nam też zredukować nieestetyczne przebarwienia na dłoniach, będące wynikiem działania promieniowania słonecznego czy zaburzeń hormonalnych. W takim przypadku warto zafundować dłoniom 2 razy w tygodniu specjalną kąpiel, zanurzając je na około 5 min w oleju z ciepłą wodą w proporcji 1:1.