Czym jest kwas salicylowy?
Aktualnie kwas salicylowy znajdziemy w wielu kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała. Jednak czy wiesz, czym tak naprawdę jest ta substancja i skąd wzięła się jej popularność?Kwas salicylowy to substancja, która od wielu lat obecna jest w kosmetologii. Zalicza się go do grupy betahydroksykwasów i jednocześnie jest on jej jedynym przedstawicielem tej grupy kwasów w kosmetologii, jak i dermatologii a także farmacji (ciekawostka: wykorzystuje się go do wytwarzania kwasu acetylosalicylowego, zwanego potocznie aspiryną, a także środków antyseptycznych czy dezynfekujących).
Co równie ciekawe, kwas salicylowy to substancja naturalnie występująca w przyrodzie. Pozyskuje się go z kory wierzby i topoli, liści brzozy, a także drzewa różanego, malin czy kwiatów rumianku.
Kwas salicylowy jest składnikiem o lipofilowym charakterze. Oznacza to, że słabo rozpuszcza się w wodzie, natomiast bardzo dobrze w tłuszczach. To właśnie sprawia, że z łatwością przenika przez warstwę łojową skóry.
Kwas salicylowy – właściwości i działanie na skórę
Kwas salicylowy to substancja, która w kosmetologii występuje w różnych stężeniach. W przypadku kosmetyków do pielęgnacji domowej znajdziemy go w stężeniu 1-2%. Wyższe stężenia, rzędu powyżej 10% czy 20% występują w profesjonalnych peelingach z kwasem salicylowym oraz środkach o bardzo silnym działaniu złuszczającym. Te z kolei mogą być stosowane jedynie przez lekarza lub kosmetologa.
Pora dowiedzieć się więcej o właściwościach, jakie posiada kwas salicylowy. Działanie na skórę tej substancji aktywnej dotyczy przede wszystkim skutecznej walki z szeroko pojętymi niedoskonałościami. To jednak zdecydowanie nie wszystko, co ta substancja ma do zaoferowania problematycznym skórom:
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie;
- reguluje wydzielanie sebum;
- usuwa zaskórniki, odblokowuje i oczyszcza pory;
- dzięki właściwościom keratolitycznym wspiera prawidłowe złuszczanie naskórka;
- rozjaśnia przebarwienia;
- wspomaga odnowę komórkową skóry, co wpływa na poprawę jej kolorytu;
- dzięki charakterowi lipofilowemu cząsteczki, składnik posiada zdolność przenikania do głębszych warstw naskórka;
- w przeciwieństwie do niektórych substancji aktywnych kwas salicylowy nie jest fotouczulający, dzięki czemu z powodzeniem można używać go przez cały rok.
Kwas salicylowy – dla kogo?
Kwas salicylowy na trądzik? Jak już wspomnieliśmy, kwas salicylowy to substancja, która jest obecna w kosmetologii od wielu lat i została bardzo dobrze przebadana. To prawda, że właściwości i działanie kwasu salicylowego wykorzystuje się w łagodzeniu objawów takich jak wypryski i utrzymujący się przy tym stan zapalny. To jednak nie jedyna sytuacja, w której ten składnik poradzi sobie doskonale.
- Kwas salicylowy w kosmetykach sprawdzi się doskonale w walce z tzw. wągrami, czyli zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi.
- Wspomaga łagodzenie objawów na skórze wywołanych przez łuszczycę.
- Redukuje drobne zmarszczki – dobrze sprawdzi się w walce z pierwszymi oznakami starzenia;
- Zapobiega wrastaniu włosków w skórę po depilacji i goleniu.
Kwas salicylowy na przebarwienia i jego działanie
Kwas salicylowy to nie tylko substancja, która skutecznie zmniejsza widoczność niedoskonałości takich jak wypryski czy zaskórniki. Równie dobrze sprawdza się w rozjaśnianiu blizn i przebarwień potrądzikowych, posłonecznych czy ostudy.
Ze względu na swoje działanie keratolityczne, skutecznie zmniejsza widoczność przebarwień, które często stanowią niechcianą pamiątkę po wypryskach. Co więcej, rozjaśnienie przebarwień przez kwas salicylowy jest możliwe również ze względu na to, że skutecznie reguluje on odnowę komórkową skóry. To sprawia, że poprawie ulega jej struktura, a koloryt jest bardziej ujednolicony.
Kosmetyki z kwasem salicylowym
Jak stosować kwas salicylowy na twarz? Wybierając kosmetyki pamiętajmy, aby zawsze były one w pełni dopasowane do potrzeb naszej skóry. Tylko w ten sposób będziemy mogli cieszyć się zauważalnymi efektami. Dlatego też w pielęgnacji przeciw przebarwieniom warto sięgać po produkty, które dzięki swojej formule i odpowiednio dobranym składnikom działają regenerująco i odbudowująco na naskórek. W ten sposób nie dopuścimy do rozwoju stanu zapalnego, a w efekcie – kolejnych przebarwień. W ofercie marki La Roche-Posay, znajdziesz produkty, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się tego problemu.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na serum z kwasem salicylowym, Skoncentrowane serum przeciw przebarwieniom Mela B3. To kosmetyk, który skutecznie redukuje zmiany potrądzikowe i uciążliwe przebarwienia, a także zapobiega ich nawrotom. Serum Mela B3 zawiera wielokrotnie opatentowany składnik Melasyl™, 10% niacynamidu o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych oraz LHA, czyli pochodną kwasu salicylowego, o działaniu delikatnie złuszczającym. Dzięki tak dobranym składnikom, serum Mela B3 doskonale radzi sobie z przebarwieniami na wszystkich fototypach i może być stosowane również przez osoby z wrażliwą skórą.
Swoją rutynę pielęgnacyjną przeciwko przebarwieniom warto wzbogacić w peeling-żel z kwasem salicylowym do mycia twarzy. Bardzo dobrym wyborem okaże się Effaclar Micro-Peeling Żel oczyszczający. To kosmetyk, który intensywnie oczyszcza z zanieczyszczeń, redukuje nadmiar sebum i odblokowuje pory, pozostawiając skórę odświeżoną i wygładzoną. Dzięki obecności kwasu salicylowego, jego pochodnej LHA i cynku pomaga trwale zredukować niedoskonałości, w tym przebarwienia potrądzikowe.
W rutynie pielęgnacyjnej przeciwko niedoskonałościom i przebarwieniom warto wybrać także serum z kwasem salicylowym – Effaclar Skoncentrowane Serum. To produkt, który skutecznie oczyszcza pory, redukuje krosty i zaskórniki i zwalcza uporczywe przebarwienia. Dzięki zawartości trzech kwasów: glikolowego, salicylowego i LHA intensywnie wygładza powierzchnię skóry bez uczucia dyskomfortu i wspomaga odnowę naskórka.
Kwas salicylowy – podsumowanie
Nie bez powodu kwas salicylowy to substancja, która od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a także zaufaniem ze strony profesjonalistów, jak i zwykłych użytkowników. To składnik o wielowymiarowym działaniu, który dzięki swoim właściwościom pomaga skutecznie pozbyć się takich niedoskonałości, jak zaskórniki, rozszerzone pory czy przebarwienia o różnym pochodzeniu.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, Wydawnictwo PZWL, s. 514-526.
- Moczulewska M., Mańkowska A., Zastosowanie kwasu salicylowego w terapii skóry trądzikowej, http://wydawnictwo.wseit.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/Zastosowanie-kwasu-salicylowego-w-terapii-skóry-trÄ dzikowej.pdf [dostęp: 26.02.2024]
- Materiały prasowe marki