Podrażnienia skóry – jak je zniwelować?

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Życie w stresie, brak czasu na odpowiednią pielęgnację, skłonność do alergii czy uszkodzenia mechaniczne – każdy z tych czynników sprzyja podrażnieniom skóry i może nasilać stan zapalny. Zapalenie skóry to źródło dużego dyskomfortu zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Jak sobie z nim radzić? Jakie czynniki mogą wywoływać podrażnioną skórę twarzy i ciała? Czy stan zapalny na skórze to zawsze objaw poważnego problemu? Jak pielęgnować podrażnioną skórę, by przynieść jej ukojenie? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te pytania, znajdziesz je w poniższym artykule.

Czym jest stan zapalny skóry?

Choć tego nie widzimy, nasza skóra każdego dnia wystawiona jest na dużą liczbę czynników, które mogą naruszać jej barierę hydrolipidową. W wyniku ich częstego lub stałego działania może rozwinąć się stan zapalny skóry. Czym on jest? Zapalenie skóry nie jest jednostką chorobową samą w sobie, ale stanem, jaki może towarzyszyć skórze przy jej podrażnieniu lub rozpoczęciu rozwijania się dermatozy skórnej. Co więcej, może dotyczyć zarówno dorosłych jak i dzieci. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że częściej pojawi się u osób z wrażliwą i problematyczną skórą.

Jakie mogą być przyczyny przewlekłego stanu zapalnego skóry? Zmiany na skórze mogą być wywołane przez niektóre dermatozy:

  • atopowe zapalenie skóry – bardzo silne, uporczywe swędzenie skóry prowadzące do drapania, obrzęk, zaczerwienienie, bardzo sucha, a nawet łuszcząca się skóra;
  • trądzik – czerwone i zapalne zmiany skórne w postaci bolesnych w dotyku grudek lub krost wypełnionych ropą;
  • trądzik różowaty – rumień w okolicy policzków, nosa i brody, który z czasem może ulec utrwaleniu, rozszerzone naczynka (teleangiektazje), uczucie szczypania i rozgrzania skóry, w późniejszym stadium grudki przypominające trądzik pospolity;
  • łuszczycę – zmiany skórne w postaci grudek o czerwonobrunatnym zabarwieniu i złuszczającej się powierzchni, którym często towarzyszy swędzenie. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczną lokalizację zmian: łokcie, kolana, owłosiona skóra głowy;
  • łojotokowe zapalenie skóry – zaczerwienienie, silne swędzenie i nadmierne łuszczenie się skóry. Zmiany występują najczęściej w miejscach o dużej ilości gruczołów łojowych (np. skóra głowy).

Stan zapalny skóry bardzo często pojawia się w przypadku reakcji alergicznych, jak kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia, zwane potocznie wypryskiem kontaktowym. Jego częstym przykładem jest tzw. egzema na dłoniach. Może mieć również miejsce w przypadku infekcji bakteryjnej lub wirusowej skóry (np. podrażnienie wokół ust wywołane opryszczką).

Jeżeli obserwujesz u siebie wyżej wymienione objawy, w takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z dermatologiem.

Podrażnienie skóry – kiedy może wystąpić?

W jakich sytuacjach możemy mieć do czynienia z podrażnieniem skóry? Najczęściej są to jednorazowe i krótkotrwałe sytuacje, do których możemy zaliczyć:

  • drobne otarcia i mikrouszkodzenia skóry wywołane urazami mechanicznymi;
  • podrażnienie wywołane odparzeniami i pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt;
  • podrażnienia okolic intymnych spowodowane otarciami;
  • podrażnioną skórę po goleniu nóg;
  • podrażnienie skóry po zabiegu tatuażu;
  • zabiegi medycyny estetycznej – laser, peelingi chemiczne, krioterapia, dermabrazja mogą sprawić, że po ich wykonaniu skórze będzie towarzyszyło tymczasowe podrażnienie i stan zapalny.

Kobieta z podrażnieniami skóry

Podrażniona skóra – jak ją rozpoznać?

Objawy, jakie towarzyszą podrażnieniu skóry, są stosunkowo łatwe do rozpoznania. Do najczęstszych symptomów możemy zaliczyć:

  • miejscowe zaczerwienienie skóry;
  • uczucie swędzenia, potrzebę drapania skóry,
  • nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, napięcia skóry;
  • pieczenie i kłucie skóry;
  • suchość i szorstkość skóry;
  • miejscowe łuszczenie skóry;
  • zmiany skórne w postaci grudek, krost czy pęcherzyków (mogą wystąpić w wyniku drapania swędzącej skóry).

Warto pamiętać, że powyższe objawy wskazują przede wszystkim na samo podrażnienie skóry, które z czasem może doprowadzić do powstania stanu zapalnego. By poznać ich przyczynę, niezbędne jest obserwowanie skóry oraz tego, czy po upływie czasu i wyeliminowaniu czynnika drażniącego objawy ustępują, czy wręcz przeciwnie, utrzymują się i nasilają. Jeśli widzisz, że podrażnienie skóry nie mija, konieczna może okazać się konsultacja z dermatologiem.

Co nasila podrażnienia skóry?

Podrażniona skóra na twarzy i ciele nie zawsze jest wynikiem konkretnej dermatozy. Istotne jest również to, w jaki sposób dbamy o swoją skórę na co dzień i jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy. Nawet nasza dieta może przyczyniać się do nasilania stanów zapalnych. Do czynników nasilających podrażnienie skóry możemy zaliczyć:

  • stres, brak odpowiedniej ilości snu;
  • dietę ubogą w substancje odżywcze, niezbędne dla dobrej kondycji skóry (tłuszcze roślinne, kwasy omega 3-6-9, składniki mineralne);
  • działanie niskiej temperatury – zimą bardzo często mamy do czynienia z podrażnieniami skóry na dłoniach;
  • promieniowanie UV – podrażnienie skóry od słońca może prowadzić do poważnych zmian w jej strukturze i wyglądzie, czego przykładem są przebarwienia na skórze;
  • odzież wykonaną ze sztucznych materiałów, które podrażniają skórę;
  • noszenie biżuterii wykonanej z niektórych stopów metali (częstym objawem jest podrażniona skóra na szyi w miejscu noszenia łańcuszka lub naszyjnika).

Czynnikiem, który bardzo często nasila, a nawet wywołuje podrażnienia skóry jest także… nasza pielęgnacja, czego przykładem może być zaczerwieniona i podrażniona skóra twarzy po peelingu mechanicznym. Ciągłe mycie twarzy mocno oczyszczającymi produktami może pozbawiać skórę cennej warstwy ochronnej.

Bardzo częstą przyczyną suchej i podrażnionej skóry twarzy jest nieumiejętne stosowanie kosmetyków, których formuły zawierają składniki o silnym działaniu. Bardzo dobrym przykładem jest podrażnienie skóry po retinolu. Jeśli nie przygotujemy odpowiednio skóry, a także będziemy stosować ten składnik zbyt często i w zbyt wysokim stężeniu – nasza skóra zareaguje podrażnieniem. To samo dotyczy podrażnionej skóry po kwasach. W przypadku niektórych typów skóry, na przykład wrażliwa, naczyniowa czy z aktywnym trądzikiem, nie powinno stosować się kwasów AHA i BHA w wysokim stężeniu.

Bardzo podrażniona skóra twarzy może wynikać także z braku odpowiedniego nawilżenia.

Swędzenie i stan zapalny na skórze

Podrażniona skóra twarzy i ciała – jak jej zapobiegać?

Świadomość tego, co może wywołać podrażnienie i w efekcie stan zapalny skóry, jest kluczowa i może okazać się bardzo pomocna w przyszłości. Czego unikać, by w jak największym stopniu zminimalizować podrażnienia skóry?

Przede wszystkim nie należy bagatelizować objawów, szczególnie w przypadku skóry najmłodszych. Utrzymujące się podrażnienia na skórze dziecka mogą wskazywać na rozwijający się stan zapalny, stanowić nie tylko źródło dyskomfortu, ale z czasem doprowadzić nawet do atopii i innych problemów. Co więcej, nieustępujące podrażnienia również mogą być sygnałem schorzenia, takiego jak AZS czy łuszczyca.

Aby nie podrażniać skóry dziecka, warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonane są jego ubranka. Zamiast sztucznych warto sięgnąć po naturalne surowce, które są komfortowe również dla problematycznej skóry, jak bawełna czy len. Jeśli jesteś rodzicem niemowlaka, musisz pamiętać o częstej zmianie pieluszki i zabezpieczaniu skóry przed otarciami wywołanymi pieluszką. W tym celu sprawdzi się krem okluzyjny lub typowy krem na podrażnienia z wysoką zawartością emolientów.

W przypadku podrażnionej skóry bardzo ważne jest, by na co dzień unikać czynników, które mogą go nasilać podrażnienia. To niezwykle istotne również w kontekście pracy. Jeśli wykonujesz zawód, w którym jesteś narażona na kontakt z substancjami mogącymi drażnić skórę, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu dłoni oraz innych części ciała. Ochrona dłoni jest istotna również w przypadku domowych porządków i korzystania ze środków czyszczących.

Podrażniona skóra na twarzy i ciele – jak o nią dbać?

Podrażniona skóra twarzy – co robić? Jak dbać o podrażnioną skórę na ciele? Podstawą jest delikatna i nakierowana na regenerację pielęgnacja. Unikaj w niej stosowania kosmetyków, których formuły mogą dodatkowo przesuszać skórę. Dotyczy to zarówno skóry dłoni i ciała, jak i twarzy. Postaw na delikatne emulsje, pianki lub olejki myjące.

W momencie, gdy pojawia się podrażnienie i Twoja skóra potrzebuje ukojenia, wyłącz na jakiś czas ze swojej rutyny składniki aktywne, które mogą dodatkowo nasilać objawy, jak retinol czy kwasy. Mocne peelingi i złuszczanie skóry w takiej sytuacji również nie są dobrym pomysłem. Zamiast tego sięgnij po dermokosmetyki, których formuły silnie nawilżą i ukoją podrażnioną skórę.

Pamiętaj o codziennej fotoochronie. Stosowanie kremu z odpowiednio wysokim filtrem jest niezbędne nie tylko latem, ale przez cały rok. Dotyczy to przede wszystkim osób ze skórą atopową, AZS, łuszczycą, trądzikiem czy trądzikiem różowatym. Promienie słoneczne mogą w takiej sytuacji nasilać objawy (w tym stan zapalny) i prowadzić do utrwalenia się zmian, czego przykładem są przebarwienia potrądzikowe.

Pamiętaj, że o swoją skórę powinnaś dbać nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Jeśli podrażnienia skóry pojawiają się u Ciebie dosyć często, być może warto ograniczyć produkty, które mogą je nasilać.

Stan zapalny na skórze rąk

Co stosować na podrażnioną skórę twarzy i ciała?

Kiedy mamy do czynienia z podrażnieniem skóry, bardzo często dochodzi do zaburzenia równowagi mikrobiomu. W przypadku lekkich podrażnień wywołanych przez otarcia, odparzenia, wysuszenie skóry, po zabiegach tatuażu lub medycyny estetycznej, w codziennej pielęgnacji warto więc sięgać po dermokosmetyki, które nie tylko ukoją podrażnioną skórę, ale również przywrócą równowagę i wzmocnią jej mikrobiom. Doskonałym wsparciem skóry w takiej sytuacji okażą się dermokosmetyki Cicaplast.

Intensywnie regenerujące serum do twarzy Cicaplast B5 Serum

Cicaplast B5 Serum to ultranawilżające i regenerujące serum stworzone do codziennej pielęgnacji skóry odwodnionej, suchej i podrażnionej, a także skłonnej do zaczerwienień.  To produkt, który nie tylko nawilża i koi skórę. Jego innowacyjna tekstura bandaża chroni skórę przed codziennymi agresorami, jak zanieczyszczenia, trudne warunki pogodowe czy ekspozycja na promieniowanie UV.

Formuła Cicaplast B5 Serum została wzbogacona w 10% witaminę B5 (pantenol), którego działanie wspomaga barierę skórną, przywracając produkcję lipidów bariery fizycznej oraz wspomaga gojenie. W składzie znalazł się także innowacyjny składnik Aqua Posae Filiformis. Wspiera równowagę mikrobiomu i działa na czynniki odpowiedzialne za wyjątkowo suchą skórę.

Silnie regenerujący balsam do twarzy i ciała Cicaplast Baume B5+

Jaki krem na podrażnienia i zaczerwienienia wybrać? Polecamy Cicaplast Baume B5+. To dermokosmetyk, który można stosować na wiele sposobów. Sprawdzi się jako krem na podrażnioną skórę nóg i dłoni, podrażnienia wokół ust u dziecka, odparzenia od pieluszki u niemowląt czy jako krem na podrażnienia skóry twarzy wywołane niewłaściwą pielęgnacją. Ukoi skórę podrażnioną przez silny wiatr czy ujemne temperatury. Cicaplast Baume B5+ jest nieoceniony jako pielęgnacja skóry po depilacji, zabiegach medycyny estetycznej, tatuażach czy w trakcie rekonwalescencji blizn po zdjęciu szwów.

Tak zaawansowane działanie to wynik innowacyjnej formuły, w której znalazła się Tribioma. To kompleks prebiotyczny składający się 3 rodzajów substancji aktywnych. Dzięki temu kosmetyk wspomaga ochronę immunologiczną i mikrobiom skóry, a także ogranicza namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów, mogących nasilać stan zapalny skóry.

Podrażnienia skóry – podsumowanie

Podrażnienie skóry może wystąpić u każdego z nas. W niektórych sytuacjach zniknie po wyeliminowaniu czynnika drażniącego. Zdarza się jednak, że może stanowić oznakę poważnego problemu skórnego i doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Niezależnie od tego, jaka jest jego przyczyna, stan zapalny powoduje silny dyskomfort skóry. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja z dermatologiem. Aby zminimalizować podrażnienia skóry, konieczne jest nie tylko unikanie czynników drażniących. Równie istotną rolę odgrywa pielęgnacja, której zadaniem jest ukojenie, nawilżenie i wzmocnienie podrażnionej skóry.

Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.

Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.

 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny

Bibliografia:

  1. Murray P., i in., Mikrobiologia, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018, s. 192–207.
  2. Sanke S., Which Oil Is Best in Winter for the Hair and Skin?, https://www.emedihealth.com/skin-beauty/oils-use-hair-skin-winter [dostęp: 16.12.2024]
  3. dr n. med. Świerszczyńska-Krępa M., Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych: przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory, [dostęp: 16.12.2024].

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.