Witamina C i najważniejsze informacje
Witamina C, na co pomaga? Witamina C to składnik odżywczy niezbędny dla zapewnienia dobrego stanu zdrowia. Ta substancja odgrywa istotną rolę we wzmacnianiu układu odpornościowego, poprawie stanu skóry i zmniejszaniu prawdopodobieństwa wystąpienia chorób przewlekłych. Jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga blokować wolne rodniki. Mogą one uszkadzać komórki i powodować różne problemy związane ze skórą, takie jak fotostarzenie, poszarzały koloryt, utrata jędrności czy powstawanie przebarwień. Korzyści wynikające ze stosowania produktów z witaminą C na skórę są wręcz nieocenione.
Działanie witaminy C na skórę
Jak działa witamina C na twarz? Witamina C ma potężny wpływ na zdrowie skóry dzięki swoim wielorakim właściwościom. Głównym zadaniem kwasu askorbinowego w skórze jest działanie przeciwutleniające oraz stymulacja produkcji kolagenu, białka niezbędnego do utrzymania jędrności skóry. Ze względu na swoją funkcję przeciwutleniającą witamina ta chroni przed uszkodzeniami powodowanymi przez czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia, promienie UV i stres. Może również rozjaśniać i wyrównywać koloryt skóry, zmniejszając tym samym widoczność ciemnych plam i przebarwień. Ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne, które zmniejszają zaczerwienienia, rumień i stany zapalne, dzięki czemu jest odpowiednim wyborem dla skóry wrażliwej, a nawet naczynkowej czy z trądzikiem różowatym.
Witamina C na twarz i zalety jej stosowania
Jedną z największych zalet witaminy C jest zdolność do wzmacniania skuteczności ochrony przeciwsłonecznej. Witamina C jest silnym antyoksydantem i może pomóc chronić skórę przed promieniami UV i wolnymi rodnikami, dzięki czemu jest niezbędna dla każdego, kto spędza dużo czasu na świeżym powietrzu. Witamina C na przebarwienia również sprawdzi się doskonale. Jej silne właściwości przeciwutleniające mogą pomóc w ochronie i zmniejszeniu pojawiania się ciemnych plam i zaczerwienień. Należy zauważyć, że jeśli witamina C jest stosowana na co dzień, zawsze powinien towarzyszyć jej filtr przeciwsłoneczny, aby jeszcze skuteczniej chronić skórę przed fotostarzeniem.
Witamina C w kosmetykach – rodzaje
Jeśli chodzi o rodzaje witaminy C w produktach do pielęgnacji, mamy do wyboru kilka opcji. Każdy z nich posiada swoje unikalne właściwości i zalety dla konkretnego typu skóry.
• Kwas askorbinowy – innymi słowy czysta witamina C bez innych składników i dodatków. Składnik ten charakteryzuje się wysoką biodostępnością, co oznacza, że jest łatwo wchłaniany i wykorzystywany przez organizm. Wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, które mogą pomóc chronić komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki i pomóc w stymulowaniu produkcji kolagenu w skórze. Zmniejsza to widoczność zmarszczek i drobnych linii, poprawia jędrność skóry i zmniejsza przebarwienia. Kwas askorbinowy jest rozpuszczalny w wodzie i bardzo wrażliwy na światło oraz działanie temperatury.
• Witamina Cg – znana także jako glukozyd askorbylu, pochodzi z czystej witaminy C, ale została zmodyfikowana w celu poprawy jej stabilności. „G” oznacza „glukozyd”, wskazując, że został on przyłączony do cząsteczki glukozy. Ta witamina C jest mniej drażniąca dla skóry, dzięki czemu jest doskonałym wyborem dla osób o wrażliwej cerze. Ponadto wykazano, że witamina Cg ma więcej właściwości nawilżających i przeciwzapalnych.
• 3-0 Ethyl Ascorbic Acid – wysoce stabilna forma witaminy C, rozpuszczalna zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach. Nie wywołuje efektu drażniącego i doskonale stymuluje produkcję kolagenu.
• Tetrahexyldecyl Ascorbate – Tetraizopalmitynian askorbylu to również wysoce stabilna forma witaminy C. Cechuje ją duża trwałość oraz intensywne efekty działania już przy zastosowaniu niskich stężeń. Stanowi składnik serum o olejowej konsystencji.
Witamina C w kosmetyce – dla kogo?
Witamina C oraz jej pochodne są odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry i pomagają zmniejszać oznaki starzenia oraz chronić skórę przed szkodliwym wpływem środowiska. Kto w takim razie powinien włączyć ją do swojej rutyny pielęgnacyjnej?
• Wraz z wiekiem nasza skóra traci elastyczność i mogą pojawiać się pierwsze zmarszczki, a skóra staje się szorstka i matowa. Ten składnik odżywczy pomaga rozjaśnić cerę i wygładzić powierzchnię skóry, co przekłada się na znacznie zdrowszy wygląd. Stąd będzie idealna w przypadku osób, u których pojawiły się już pierwsze zmarszczki, jak i tych, które chcą działać zapobiegawczo i opóźnić oznaki starzenia.
• Jeśli posiadasz ciemne plamy lub przebarwienia na skórze, krem lub serum z witaminą C mogą zmniejszyć ich widoczność, czego efektem będzie bardziej promienna cera o ujednoliconym kolorycie.
• Jak już wspomnieliśmy, witamina C wykazuje działanie przeciwzapalne, które może pomóc zmniejszyć stan zapalny spowodowany trądzikiem zwykłym, różowatym lub innymi schorzeniami.
Witamina C i jej pochodne to doskonały wybór przy skórze zmęczonej, poszarzałej, pozbawionej blasku, z widocznymi oznakami starzenia, wystawionej na działanie promieni słonecznych, zanieczyszczonej, ze stanami zapalnymi, ale również naczyniowej i wrażliwej.
Witamina C do twarzy – jak stosować?
Ze względu na to, że witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, warto stosować ją zarówno w porannej, jak i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej, o każdej porze roku. To mit, że witaminy C nie powinniśmy stosować latem, wręcz przeciwnie! Witamina C doskonale chroni w ciągu dnia przed stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami. Dlatego warto stosować ją pod krem z filtrem również latem. Poniżej znajdziesz przykładową rutynę poranną i wieczorną z użyciem witaminy C.
Poranna rutyna pielęgnacyjna z witaminą C:
1. Oczyść skórę letnią wodą i łagodnym środkiem oczyszczającym dopasowanym do potrzeb Twojej skóry. Spłucz i dokładnie osusz ręcznikiem bez pocierania o skórę;
2. Zaaplikuj niewielką ilość serum z witaminą C i delikatnie wklep w skórę twarzy. Pozwól, aby dobrze się wchłonęło;
3. Jeśli Twoja skóra tego potrzebuje, nałóż krem nawilżający zawierający składniki, które zatrzymają nawilżenie w skórze, jak kwas hialuronowy czy gliceryna;
4. Zaaplikuj krem z filtrem. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania, chroniących przed promieniami UVA i UVB, o SPF co najmniej 30 jest niezbędne. Zaleca się stosowanie kremów przeciwsłonecznych 15 minut przed wyjściem na słońce, a następnie reaplikację co 2-3 godziny.
Wieczorna rutyna pielęgnacyjna z witaminą C:
1. Demakijaż i oczyszczanie to kluczowy krok w wieczornej pielęgnacji skóry, ponieważ pomaga usunąć makijaż, zanieczyszczenia i nadmiar sebum, który gromadzi się na skórze w ciągu dnia. W tym celu użyj płynu micelarnego lub olejku do demakijażu, a następnie łagodnej pianki do mycia twarzy lub żelu oczyszczającego w zależności od potrzeb skóry;
2. Na oczyszczoną skórę zaaplikuj niewielką ilość serum z witaminą C o olejowej formule;
3. Zaaplikuj krem o działaniu nawilżającym lub regenerującym, w zależności od tego, czego aktualnie potrzebuje Twoja skóra.
Stosując kosmetyki z witaminą C, powinniśmy pamiętać o tym, że jest to związek chemiczny, który może wchodzić w interakcje z innymi substancjami. Z czym nie łączyć witaminy C na twarz? Dotyczy to przede wszystkim czystego kwasu askorbinowego, jednak witaminy C nie powinniśmy samodzielnie łączyć z kwasami AHA, BHA czy retinolem.
Witamina C – serum do twarzy
Jakie serum z witaminą C wybrać? Tutaj wiele zależy od kondycji naszej skóry, problemów, z jakimi się zmaga, a także naszych osobistych preferencji. Niektórzy będą bowiem woleli serum o wodnej formule, inni o bardziej odżywczej, olejowej. Najlepsze serum z witaminą C to takie, które sprawdzi się również w przypadku skóry wrażliwej.
Przykładem jest Serum Pure Vitamin C od La Roche-Posay. Serum pomoże chronić skórę przed stresem środowiskowym. Regularne stosowanie stymuluje produkcję kolagenu, co skutkuje gładszym, młodszym wyglądem skóry. Serum szybko się wchłania i jest lekkie, co czyni go doskonałym dodatkiem do każdej rutyny pielęgnacyjnej skóry.
Krem do twarzy z witaminą C – jaki wybrać?
Najlepszy krem pod oczy z witaminą C
Podczas rutyny pielęgnacyjnej nie należy zapominać o tak newralgicznej części twarzy, jaką jest skóra wokół oczu. Jest bardzo delikatna, przez co znacznie bardziej narażona na podrażnienia i przedwczesne starzenie. Dobrze dobrany krem pod oczy z witaminą C to podstawa. Aby zapewnić skórze wokół oczu należytą ochronę przed starzeniem oraz dodać jej blasku, wybierz krem pod oczy Pure Witamin C Eyes od La Roche-Posay. Jego formuła jest bezpieczna zarówno dla wrażliwej skóry, jak i osób noszących szkła kontaktowe.
Krem z filtrem a witamina C
Codzienna pielęgnacja skóry jest niezbędna i powinna składać się z dwóch ważnych elementów: kremu z filtrem i witaminy C. Filtr przeciwsłoneczny chroni skórę przed uszkodzeniami powodowanymi przez promieniowanie ultrafioletowe, a witamina C rozjaśnia cerę i zmniejsza widoczność zarówno zmarszczek, jak i drobnych linii, jednocześnie neutralizując wolne rodniki. Stosując filtr przeciwsłoneczny wzbogacony w witaminę C, Twoja skóra nie tylko będzie skutecznie chroniona przed słońcem, ale również otrzyma składniki odżywcze, których potrzebuje, aby zachować zdrowie i młody wygląd. Należy pamiętać, że połączenie filtra przeciwsłonecznego i witaminy C może również stymulować produkcję kolagenu, który jest niezbędny dla zachowania młodzieńczej cery.
Chroń swoją skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i zachowaj jej młody wygląd z Anthelios UVMUNE 400 Invisible Tinted Fluid SPF50+. Ten filtr przeciwsłoneczny zapewnia doskonałą ochronę przed promieniami UVA i UVB, a także zawiera pigment, który gwarantuje naturalnie wyglądający odcień, współgrający z kolorytem skóry. Jeśli jednak wolisz krem z filtrem o bardziej tradycyjnym wykończeniu, zawsze możesz wybrać bezbarwny Anthelios UVMUNE 400 Invisible Fluid SPF50+.
Witamina C w pielęgnacji – podsumowanie
Witamina C i jej pochodne to niezbędny składnik każdej rutyny pielęgnacyjnej. Jej regularne stosowanie może pomóc w uzyskaniu bardziej promiennej, gładszej i młodszej skóry. Dzięki zdolności stymulacji produkcji kolagenu, ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UV i zwalczaniu oznak starzenia, witamina C może mieć duży wpływ na wygląd i zdrowie skóry.