Jak zniwelować objawy suchej skóry pod oczami?

Article Read Duration 6 min. czas czytania

Wysuszona skóra pod oczami to częsty problem, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powodów takiego stanu może być wiele, jednak to, co należy szczególnie podkreślić, to że naruszony płaszcz ochronny skóry sprawia, że ta nie tylko wizualnie wygląda ona na starszą, ale jest też bardziej podatna na zachodzące procesy starzenia. Sprawdź, co możesz zrobić, aby sucha skóra pod oczami przestała być Twoim problemem!

Czy sucha skóra pod oczami ma wpływ na powstawanie zmarszczek?

Bardzo sucha skóra pod oczami jest czymś szczególnie niepożądanym. Chociaż naturalny proces starzenia sprawia, że poziom nawilżenia skóry jest znacznie mniejszy, to jednak staramy się robić wszystko, aby przeciwdziałać takiemu stanu rzeczy.

Nie da się ukryć, że w momencie, gdy brakuje nam elastyczności i nawilżenia, dostrzegalne stają się przede wszystkim zmarszczki. Dlatego jeżeli nie chcesz, aby Twoje spojrzenie wyglądało na zmęczone, zadbaj o delikatną skórę oczu i sięgnij po kosmetyki, które zawierają między innymi kwas hialuronowy. Jednak czy wiesz, co właściwie sprawia, że bardzo sucha skóra wokół oczu staje się Twoim problemem?

Sucha skóra pod okiem – co jest tego powodem?

Szorstka skóra pod oczami może występować u obu płci i to w każdym wieku. Istnieje szereg czynników, które wiążą się z nadmierną utratą wody z naskórka. Przede wszystkim warto upewnić się, czy na co dzień dostarczamy do organizmu odpowiednią ilość wody. Suchość skóry wokół oczu może wystąpić w momencie, gdy zapominamy o regularnym nawadnianiu. To, jak wiele płynów powinniśmy przyjmować, jest zależne między innymi od naszej wagi, temperatury otoczenia czy po prostu naszej aktywności w czasie dnia.

Sucha, pomarszczona skóra pod oczami może oznaczać również nieodpowiednią dietę, a to oznacza, że nie dostarczamy ważnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Spożywane pokarmy powinny być wartościowe i zdrowe. Dzięki temu zarówno nasza skóra, jak i włosy oraz paznokcie będą wyglądały znacznie lepiej.

Warto również przypomnieć, że zarówno przewlekły stres, jak i brak odpowiedniej higieny snu sprawiają, że zauważalna jest przesuszona skóra wokół oczu. Takie same objawy powoduje niewłaściwa pielęgnacja, w której to występują kosmetyki źle dobrane do potrzeb cery bądź też poranna i wieczorna rutyna traktowane są nieco po macoszemu.

Jeżeli jednak zauważysz już przesuszone powieki oczu, a okalający je obszar również będzie budził w Tobie niepokój, koniecznie sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd Twojej skóry!

Jak zapobiegać przesuszaniu skóry pod oczami?

Łuszcząca się skóra pod oczami oraz podobne temu objawy są zazwyczaj tymczasowe i z łatwością można poradzić sobie z nimi poprzez zastosowanie kilku sprawdzonych sposobów. Na samym początku warto dodać, że niekiedy wysuszona skóra wokół oczu może wskazywać na przykład na AZS. W takim przypadku konieczna jest wizyta u dermatologa, który poprowadzi leczenie atopowego zapalenia skóry. Tutaj jednym z często występujących objawów jest właśnie łuszcząca się skóra wokół oczu.

Jednak wykluczając obecność jednej z chorób, suchą skórę pod oczami posiada wiele osób w różnym wieku. Można jednak temu zapobiegać na przykład poprzez wprowadzenie zmian w naszym codziennym funkcjonowaniu.

Ważna jest wspomniana już dieta zawierająca wartościowe składniki odżywcze, ale również regularne nawadnianie organizmu i dbanie o higienę snu. Dodatkowo powinniśmy unikać długotrwałego narażenia na stres.

Warto ograniczyć również zwrócić uwagę na to, czy nie przebywamy zbyt wiele czasu w pomieszczeniach, w których powietrze jest wyraźnie suche. To właśnie ono powoduje przesuszanie skóry wokół oczu oraz suchość spojówki.

sucha skóra pod oczami i sposoby jej niwelowania

Jak dbać o suchą skórę pod oczami?

Dbanie o okolice oczu wcale nie jest trudne, natomiast wymaga od nas regularności i cierpliwości. Warto pamiętać o tym, że działa tutaj profilaktyka, wedle której jesteśmy w stanie spowolnić procesy starzenia, a to oznacza, że zmarszczki nie pojawią się tutaj zbyt szybko. O tę delikatną okolicę warto dbać niezależnie od wieku. A co, jeżeli wystąpi szczególnie uciążliwa, łuszcząca skóra pod oczami? Przyczyny nie zawsze są tutaj jasne, dlatego warto udać się między innymi do dermatologa.

Możemy również wypróbować domowe sposoby na suche powieki, w przypadku których korzystamy najczęściej z produktów spożywczych, które mamy pod ręką. Bardzo często można spotkać się między innymi z zaleceniem nakładania na powieki plasterka ogórka, dzięki czemu niwelowana jest sucha skóra pod oczami. Domowe sposoby bywają idealnym uzupełnieniem standardowej pielęgnacji.

Sucha skóra pod okiem a jej codzienne nawilżanie

Sucha skóra na powiekach i pod oczami musi być stale nawilżana. Tutaj kluczowa jest wspomniana już regularność. Kosmetyki o działaniu nawilżającym powinniśmy stosować codziennie, najlepiej rano i wieczorem. Wklepujemy je delikatnym ruchem zarówno na powieki, jak i okolice. Sucha skóra pod oczami niekiedy wynika z podrażnień, które wynikają na przykład z niepoprawnego nakładania kosmetyków czy po prostu pocierania skóry w czasie dnia.

Oczyszczanie delikatnej skóry pod oczami

Czy wystarczy najlepszy krem pod oczy? Sucha skóra nierzadko wymaga zastosowania nieco bardziej rozbudowanej pielęgnacji. Warto jednak pamiętać o tym, że wspomniany już kosmetyk, czyli krem na suchą skórę pod oczami, na pewno powinien znaleźć w naszej codziennej rutynie. Równie ważne będzie jednak zwrócenie uwagi na to, czy na co dzień odpowiednio oczyszczamy ten wrażliwy obszar.

Z racji tego, że skóra w tym miejscu nie może być nadmiernie pocierana czy rozciągana, zaleca się wykonywanie delikatnych ruchów. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na demakijażu, możemy nasączyć wacik mleczkiem bądź płynem micelarnym, a następnie przyłożyć do zamkniętej powieki i pozostawić na krótką chwilę. W tym czasie produkty kolorowe zaczną się rozpuszczać, dzięki czemu ich zmywanie będzie znacznie łatwiejsze.

Sucha skóra wokół oczu – jakie kosmetyki stosować?

Jeżeli chcesz zadbać o obszar skóry wokół oczu, koniecznie poznaj kosmetyki dostępne w ofercie La Roche-Posay. To produkty, które zadbają o właściwe nawilżenie, odżywienie i pomogą również w procesie regeneracji.

Toleriane Dermallergo okolice oczu - packshot

Wypróbuj Toleriane Dermallergo Okolice oczu, jeżeli zmagasz się z nawracającym zaczerwienieniem, uczuciem swędzenia i dyskomfortem. Oto kosmetyk polecany między innymi przy skórze wrażliwej, skłonnej do alergii czy egzemy. Produkt ma lekką, nietłustą konsystencję. W składzie znajdziemy między innymi wodę termalną z La Roche-Posay, kojący niacynamid, unikalny ekstrakt z bakterii oraz przeciwzapalną neurosensynę. Kosmetyk można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Jest odpowiedni dla osób dorosłych. Zapewnia nawilżenie skóry nawet przez 48 godzin.

Hydraphase Ha Oczy La Roche-Posay - packshot

Tymczasem Hydraphase HA Pod Oczy to intensywnie nawilżający koncentrat, który działa przeciw oznakom zmęczenia suchej skóry. Produkt zapewnia długotrwałe nawilżenie, nawet do 24 godzin. Chroni również przed utratą wody. To nietłusta, żelowa konsystencja, którą w łatwy sposób można rozprowadzić na skórze. Kosmetyk można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. W składzie znajdziemy przede wszystkim dodatek kwasu hialuronowego naturalnego pochodzenia, jak i kofeinę czy wodę termalną, które doskonale działają na suchą skórę pod oczami. Produkt został przebadany pod kontrolą okulistyczną.

Hyalu B5 eyes - packshot | La Roche-Posay

HYALU B5 krem przeciwzmarszczkowy pod oczy będzie idealnym wyborem nie tylko dla osób, u których wystąpiły już pierwsze zmarszczki. W takim przypadku pielęgnacja skóry wokół oczu powinna być ukierunkowana nie tylko na wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej, ale również dostarczenie wartościowych, odżywczych składników, których zaczyna naturalnie brakować (na przykład ze względu na zmniejszoną produkcję kolagenu). Krem od La Roche-Posay z kwasem hialuronowym (występującym w dwóch rodzajach) to idealny ratunek dla suchej skóry. W składzie znajdziemy również pantenol czy wodę termalną. Kosmetyk ma działanie regenerujące, nawilżające i poprawiające jędrność.

Hydraphase Intense Serum La Roche-Posay - packshot

Jeżeli chcesz pozbyć się problemu, jakim jest skóra sucha i podrażniona, zadbaj również o pielęgnację całej twarzy. Tutaj pomóc może HYDRAPHASE Intense Serum nawilżające do twarzy, czyli niezwykle skoncentrowany produkt zapewniający natychmiastowe nawilżenie. Kosmetyku nie nakładamy w okolicach pod oczami. Został przetestowany na skórze wrażliwej pod kontrolą dermatologiczną. Oto formuła, w której znajduje się między innymi kwas hialuronowy, arginina, seryna oraz woda termalna. Serum ma lekką konsystencję, która szybko się wchłania. Dlatego można aplikować je zarówno rano, jak i wieczorem.

Ważne jest również, w jaki sposób oczyszczamy naszą skórę. Powinniśmy myć twarz codziennie, zarówno podczas porannej rutyny, jak i tej przeprowadzanej przed położeniem się do łóżka. W takim przypadku warto zastosować między innymi TOLERIANE Łagodną emulsję oczyszczającą, w której składzie znajdziemy niezbędne składniki aktywne. Podczas mycia twarzy usuwamy nie tylko resztki makijażu, ale też inne zanieczyszczenia. Nie ma jednak mowy o podrażnieniach czy przesuszeniu, a to wszystko dzięki betainie kokosowej, niacynamidowi, pantenolowi oraz wodzie termalnej.

Podsumowanie

Skóra pod oczami to niezwykle wrażliwy obszar. Szybko traci wodę, ale jest też szczególnie narażona na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Niesprzyjającym czynnikiem będzie tutaj między innymi nieodpowiednia dieta, częste przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach z suchym powietrzem czy sięganie po drażniące kosmetyki bądź produkty niewłaściwie dobrane do potrzeb cery.

Odwodniona skóra po prostu nie prezentuje się zbyt dobrze i jeśli tylko nie jest to wynik choroby (na przykład AZS), to istnieje kilka prostych i sprawdzonych sposobów na przywrócenie właściwego poziomu nawilżenia skóry. Jest to możliwe między innymi z pomocą regularnej pielęgnacji, w której to używa się tylko kosmetyków wysokiej jakości, zawierających silnie działające składniki aktywne. W ten sposób jesteśmy w stanie nie tylko spowolnić proces starzenia, ale też nawilżyć skórę i zregenerować ją.

Warto stosować produkty z zawartością kwasu hialuronowego, kofeiny, betainy, niacynamidu czy witaminy C. Skład kosmetyków ma tutaj szczególne znaczenie, dlatego warto szukać takich produktów, które wykorzystują działanie substancji aktywnych najwyższej jakości, dzięki czemu sucha skóra pod oczami odzyska swój naturalny blask.

Bibliografia

  1. Bogacka E., Salomon J., Tupikowska M., Zmiany skórne wokół oczu – kiedy podejrzewać alergię? Postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne, Alergia Astma Immunologia 19 (2), Łódź 2014.
  2. Górska A., Graboś A., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Profesjonalna pielęgnacja twarzy, Poznań 2018.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.