Jak oczyścić twarz w zależności od potrzeb skóry?

Article Read Duration 8 min. czas czytania

Mycie twarzy to czynność, którą prawdopodobnie wykonujesz każdego dnia. Jednak czy robisz to w sposób prawidłowy? Wbrew pozorom, oczyszczanie twarzy nierzadko okazuje się problematyczne. Wiele osób robi to niedokładnie lub stosuje kosmetyki niedopasowane do potrzeb skóry. Zaniedbywanie tego etapu może prowadzić do pogorszenia kondycji skóry i pojawienia się niedoskonałości. Dowiedz się, jak oczyszczać skórę twarzy prawidłowo i wybrać kosmetyki o działaniu oczyszczającym, dopasowane do potrzeb Twojej skóry.

Dlaczego oczyszczanie skóry twarzy jest istotne?

Zastanawiasz się, po co tak wiele uwagi poświęca się prawidłowemu oczyszczaniu skóry twarzy? Wyjaśniamy. Bardzo prawdopodobne, że choć raz w życiu zdarzyło Ci się pójść spać z niezmytym makijażem. Na pewno po przebudzeniu zauważyłaś, że skóra jest matowa, poszarzała i możliwe, że pojawiły się na niej niedoskonałości. Dlaczego tak się dzieje?

Skóra twarzy jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż na innych obszarach ciała. Co więcej, każdego dnia toczy niewidzialną walkę z czynnikami zewnętrznymi. Wolne rodniki, zanieczyszczenia powietrza, kurz i pył – to wszystko w ciągu dnia osadza się na naszej skórze. Do tego dochodzi sebum, które produkują gruczoły łojowe i martwe komórki naskórka, które przez cały czas ulegają złuszczaniu. W połączeniu z pozostałościami po pielęgnacji i resztkami niedokładnie usuniętego makijażu, w takim środowisku bardzo często dochodzi do rozwoju bakterii, nasilenia stanu zapalnego, a następnie – powstawania zaskórników i wyprysków.

Dodatkowo, niewłaściwe oczyszczanie skóry twarzy może przyspieszyć starzenie się skóry, sprawić, że stanie się wiotka, pozbawiona jędrności i będzie wyglądać na zmęczoną. 

Oczyszczanie skóry twarzy – korzyści dla skóry 

Jakie korzyści daje naszej skórze prawidłowe oczyszczanie twarzy? To przede wszystkim:

  • mniejsze ryzyko powstawania zaskórników i niedoskonałości;
  • spowolnienie procesów starzenia zachodzących w skórze poprzez usuwanie zanieczyszczeń i wolnych rodników znajdujących się na powierzchni skóry;
  • mniejsze ryzyko podrażnień i zaburzonego pH skóry twarzy;
  • lepsze wchłanianie składników aktywnych przy kolejnych etapach pielęgnacyjnych.

Na czym polega dwuetapowe oczyszczanie twarzy?
Regularnie oczyszczasz skórę twarzy, stosujesz odpowiednią pielęgnację, ale odnosisz wrażenie, że Twoje kosmetyki nie działają tak, jak powinny? Być może problem stanowi tutaj niewłaściwy dobór produktów do oczyszczania.

Niektóre kosmetyki, takie jak podkład, korektor czy krem z filtrem są trudniejsze w zmyciu ze skóry niż krem czy serum. W takiej sytuacji sam żel czy pianka do mycia twarzy mogą okazać się niewystarczające. Rozwiązaniem jest oczyszczanie dwuetapowe. 

Na czym polega dwuetapowe oczyszczanie twarzy? To nic innego, jak mycie skóry w dwóch etapach. Pierwszy to demakijaż, który polega na rozpuszczeniu i usunięciu ze skóry podkładu lub kremu z filtrem. Po jakie kosmetyki warto sięgnąć, wykonując dwuetapowe oczyszczanie skóry twarzy? Produkty, jakie sprawdzą się w tym przypadku to płyn micelarny, olejek lub emulsja do demakijażu. Drugi etap to oczyszczanie, które ma na celu domycie skóry z zanieczyszczeń. W tym celu możemy sięgnąć po piankę czy żel do mycia twarzy lub ponownie umyć twarz tym samym produktem, którego użyliśmy przy demakijażu.

Dwuetapowe oczyszczanie skóry 

Jak często należy przeprowadzać dwuetapowe oczyszczanie? Dwuetapowe mycie twarzy najlepiej wykonywać wieczorem. W ciągu dnia skóra przez cały dzień narażona jest na kontakt z zanieczyszczeniami i wolnymi rodnikami, dodatkowo ma na sobie krem z filtrem i nierzadko makijaż. Wszystko to sprawia, że konieczny jest demakijaż dwuetapowy. W przypadku porannej pielęgnacji nie ma takiej potrzeby i wystarczy umycie jednym kosmetykiem, dopasowanym do potrzeb skóry.

Jak prawidłowo myć twarz?

Mogłoby się wydawać, że w oczyszczaniu twarzy nie ma nic skomplikowanego. Tymczasem wszystkie elementy, które składają się na ten proces, również mają wpływ na kondycję naszej skóry.

Jak oczyścić twarz prawidłowo? 

  • Po pierwsze, myjemy dłonie i sięgamy po produkt odpowiadający potrzebom naszej skóry, jak na przykład żel, pianka do mycia twarzy.
  • Do mycia wykorzystujemy letnią wodę (zarówno zbyt gorąca, jak i zbyt zimna mogą działać niekorzystnie na skórę).
  • W trakcie oczyszczania wykonujemy delikatne, okrężne ruchy – szybkie, agresywne pocieranie, szczególnie w okolicy oczu, może podrażnić skórę.
  • Czym wycierać twarz? Po zakończonym oczyszczaniu, twarz osuszamy osobnym ręcznikiem przeznaczonym tylko do twarzy, delikatnie przykładając go do skóry. W tym celu sprawdzą się także specjalne, jednorazowe ręczniczki.
  • Na osuszoną skórę aplikujemy tonik przywracający pH skóry, a następnie wykonujemy kolejne kroki pielęgnacyjne.

Czym najlepiej myć twarz?

Demakijaż, dwuetapowe oczyszczanie, wieloetapowe oczyszczanie twarzy… wszystko to może sprawić, że wybór właściwego kosmetyku do mycia twarzy może okazać się problematyczny. Do tego dochodzą potrzeby skóry związane z wiekiem i szczególnymi potrzebami skóry. Czym myć twarz po 50? Czym myć cerę skłonną do trądziku? Poniżej znajdziesz informacje na temat najpopularniejszych kosmetyków do demakijażu oraz oczyszczania twarzy.

1 ETAP - W kontekście kosmetyków do demakijażu, czyli 1. etapu oczyszczania twarzy można wyróżnić:

  • płyn micelarny – doskonale usuwa zabrudzenia i makijaż;
  • masło lub olejek do demakijażu – stanowi połączenie naturalnych olejów, emolientów oraz emulgatorów, które rozpuszczają makijaż, również wodoodporny;
  • mleczko do demakijażu – odpowiedni wybór dla cer wrażliwych, jest proste i wygodne w aplikacji.

2 ETAP - Jeśli chodzi o kolejny etap mycia dwuetapowego twarzy, czyli oczyszczanie, wyróżniamy:

  • żele do mycia twarzy – to odpowiedni produkt do głębokiego oczyszczania twarzy. Zwykle sięgają po niego osoby ze skórą tłustą, skłonną do trądziku lub mieszaną. Najlepszy żel do mycia twarzy pomaga skutecznie usunąć nadmiar sebum, zanieczyszczenia i pozostałości po makijażu;
  • pianki do mycia twarzy – pianki do mycia twarzy to produkty, które z reguły sprawdzą się przy każdym typie skóry. Ich formuły z reguły oparte są o łagodne substancje czynne, dzięki czemu to bardzo dobry wybór przy skórze wrażliwej;
  • emulsje do mycia twarzy – ze względu na swoją ultradelikatną formułę i łagodne działanie, zalecane są skórom bardzo wrażliwym, reaktywnym, naczyniowym lub w trakcie leczenia dermatologicznego. 

A co z myciem twarzy mydłem? Ze względu na to, że mydła w kostkach oparte na solach sodowych/potasowych wyższych kwasów tłuszczowych mają wysokie pH (8-10) w porównaniu z fizjologicznym pH skóry twarzy (5-6) nie zaleca się ich do mycia twarzy. Długotrwałe stosowanie klasycznych mydeł może prowadzić do intensywnego przesuszenia i zaburzenia bariery hydrolipidowej, a w konsekwencji nierzadko do rozwoju niedoskonałości. Nadmienić natomiast należy, że popularne mydła w płynie z reguły nie mają nic wspólnego z klasycznymi mydłami w kostce. Pod względem składu oraz wartości pH bardziej przypominają szampony, żele do mycia ciała niż tradycyjne kostki mydła. 

Zamiast zwykłego mydła zdecydowanie lepiej sprawdzi się syndet. To produkt, który, podobnie jak zwykłe mydło, zawiera surfaktanty (substancje powierzchniowo czynne), jednak zdecydowanie łagodniejsze, a samo pH produktu zbliżone jest do fizjologicznego pH skóry. Co więcej, syndet nie przesusza skóry, a łagodnie oczyszcza i pielęgnuje. 

Oczyszczanie skóry twarzy w zależności od potrzeb

Jak prawidłowo oczyścić twarz? Wybierając produkty do demakijażu i oczyszczania twarzy, przede wszystkim należy mieć na uwadze potrzeby swojej skóry. Niestety, produkty niedopasowane do potrzeb Twojej skóry mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. 

Przykładowo, oczyszczanie skóry skłonnej do trądziku będzie wyglądać zupełnie inaczej niż oczyszczanie skóry wrażliwej. W zależności od tego, jakie potrzeby ma Twoja skóra, warto wybierać kosmetyki o takich formułach i substancjach czynnych, które nie tylko oczyszczają skórę, ale jednocześnie mają korzystny wpływ na jej kondycję. Dzięki temu nie podrażnimy niepotrzebnie skóry i przygotujemy ją do kolejnych etapów pielęgnacyjnych.

Oczyszczanie skóry skłonnej do trądziku, skóry tłustej i mieszanej

Czym myć tłustą cerę, mieszaną lub skłonną do trądziku? Każdy z tych typów skóry mierzy się z problemem, jakim jest nadprodukcja sebum i niewłaściwa praca gruczołów łojowych. Stąd łagodne dla skóry, ale jednocześnie dogłębne oczyszczanie twarzy jest tutaj niezwykle istotne.
 
La Roche-Posay Effaclar Płyn micelarny Ultra
 
Effaclar Płyn micelarny Ultra to kosmetyk, od którego warto zacząć demakijaż w przypadku skóry tłustej, mieszanej czy skłonną do trądziku. Płyn micelarny skutecznie usuwa zanieczyszczenia i makijaż, pozostawiając skórę czystą, miękką i odświeżoną.

La Roche-Posay Effaclar Żel oczyszczający z opakowaniem uzupełniającym

 
Najlepszy żel do mycia twarzy w przypadku skóry skłonnej do trądziku to zdecydowanie Effaclar Żel oczyszczający. To ulepszona formuła kultowego już żelu oczyszczającego Effaclar, który pokochały użytkowniczki. To kosmetyk, który skutecznie, ale jednocześnie delikatnie oczyszcza skórę, usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum, pomaga odblokować pory. Zawiera Phylobiomę, czyli aktywny składnik wspierający równowagę mikrobiomu skóry. Składnik ten poprzez zmniejszanie namnażania się bakterii C.acnes IA1 pomaga łagodzić i redukować niedoskonałości. Po użyciu Żelu oczyszczającego Effaclar skóra staje się czysta i odświeżona. 

Co więcej, ten bestsellerowy kosmetyk dostępny jest teraz także w wersji uzupełniającej, Effaclar żel oczyszczający refill. To ekonomiczne opakowanie zawiera tę samą formułę produktu i pozwala na aż 73% mniejsze zużycie plastiku!*
* W porównaniu do regularnego, plastikowego opakowania.

Effaclar Micro-Peeling Żel oczyszczający z kwasem salicylowym

W kategorii najlepszych żeli do twarzy tłustej i skłonnej do trądziku znalazł się również Effaclar Micro-Peeling Żel. Kosmetyk ten, dzięki wysokiemu stężeniu składników aktywnych, takich jak kwas salicylowy, LHA i cynk, intensywnie oczyszcza z zanieczyszczeń, odblokowuje pory i redukuje nadmiar sebum. Dodatkowo intensywnie oczyszcza i pozostawia widoczne rezultaty nawet w przypadku problematycznej skóry na plecach i ramionach.

Natomiast czym myć twarz wrażliwą, która jednocześnie wykazuje tendencje do powstawania niedoskonałości? Z pomocą przychodzi Effaclar H Iso-Biome Krem Myjący. To produkt, który łagodnie oczyszcza skórę wrażliwą, skłonną do trądziku, a także uwrażliwioną wysuszającymi kuracjami przeciwtrądzikowymi. Jednocześnie zapewnia długotrwałe nawilżenie i ukojenie oraz wspiera równowagę mikrobiomu skóry.

La Roche-Posay Effaclar Tonik Złuszczający

Po oczyszczeniu skóry warto zastosować kolejny krok, który pozwoli przywrócić naturalne pH skóry – Effaclar Tonik Złuszczający. Delikatnie złuszcza martwy naskórek, oczyszcza skórę, usuwając zanieczyszczenia i nadmiar sebum, a także redukuje widoczność zaskórników i niedoskonałości.

 Czym najlepiej myć twarz

Oczyszczanie skóry suchej

Problemem, z jakim mierzy się skóra sucha, jest uszkodzona bariera hydrolipidowa, czego wynikiem jest brak dostatecznej ilości lipidów na jej powierzchni. To z kolei prowadzi do utraty zdolności zatrzymywania wody, przez co sucha skóra jest szorstka, łuszcząca się i napięta. 

La Roche-Posay Lipikar Syndet AP+, czyli ultradelikatny krem myjący

Z tego względu, w oczyszczaniu skóry suchej należy postawić na bardzo łagodne mycie, które nie przesuszy ani nie podrażni wymagającej skóry, a odpowiednio zadba o jej kondycję. Bardzo dobrym wyborem okaże się Lipikar Syndet AP+, czyli ultradelikatny krem myjący. Dzięki formule wzbogaconej w masło shea, niacynamid i wyjątkowy składnik Aqua Posae Filiformis, natychmiastowo koi i łagodzi skrajną suchość skóry.

La Roche-Posay Lipikar Olejek myjący AP+ z opakowaniem uzupełniającym

Innym, równie dobrym rozwiązaniem będącym odpowiedzią na pytanie czym myć twarz suchą, okaże się Lipikar Olejek myjący AP+. Niezwykle delikatnie myje suchą i bardzo suchą skórę. Pomaga odzyskać komfort, działa przeciwko podrażnieniom, głęboko nawilża i znacząco zmniejsza suchość skóry do 24 godzin.

La Roche-Posay  Lipikar Gel Lavant

Jeśli bardziej odpowiada Ci formuła żelu w kosmetykach do oczyszczania, w ofercie marki La Roche-Posay również znajdziesz wariant odpowiedni dla skóry suchej. To Lipikar Gel Lavant, delikatny żel dla skóry suchej i wrażliwej. Delikatnie myje, odżywia i chroni suchą skórę każdego dnia.

Oczyszczanie skóry wrażliwej, reaktywnej

Bariera hydrolipidowa skóry wrażliwej i reaktywnej często nie działa prawidłowo, przez co ta bardzo szybko reaguje na zbyt silne i mocno oczyszczające substancje. Aby temu zapobiec, warto wybierać bardzo łagodne formuły, zawierające składniki o działaniu kojącym i bez alkoholu etylowego.

Płyn micelarny, jaki sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej i reaktywnej to:

La Roche-Posay Pianka oczyszczająca Physiological

Czym myć wrażliwą skórę twarzy? Jako drugi etap oczyszczania warto sięgnąć po delikatny kosmetyk, pozbawiony alkoholu, jak Pianka oczyszczająca Physiological. Delikatnie oczyszcza skórę, zachowując przy tym optymalną tolerancję. Nie podrażnia i łagodzi.

Prawidłowe pH skóry twarzy w przypadku cery wrażliwej jest niezwykle istotne, dlatego po oczyszczaniu warto sięgnąć po Tonik kojący dla skóry wrażliwej o fizjologicznym pH.

Oczyszczanie skóry naczynkowej

Skóra naczynkowa, a więc skóra z rumieniem, widocznymi naczynkami i nierzadko trądzikiem różowatym jest bardzo wymagająca w codziennej pielęgnacji. Wybierając produkty do oczyszczania, należy zwracać uwagę na ich formułę i zawarte w nich składniki aktywne – niektóre, jak kwasy w wysokim stężeniu, alkohol etylowy czy substancje zapachowe mogą zaostrzać objawy.

La Roche-Posay Płyn micelarny Ultra do skóry wrażliwej

Jako łagodny produkt do demakijażu skóry naczynkowej sprawdzi się Płyn micelarny Ultra do skóry wrażliwej. Produkt nie zawiera alkoholu etylowego ani substancji zapachowych. Koi i oczyszcza wrażliwą skórę, nie wysuszając jej.

Do oczyszczania skóry naczynkowej świetnie sprawdzi się produkt o konsystencji emulsji. Toleriane Łagodna emulsja oczyszczająca zawiera jedynie niezbędne składniki aktywne, jak niacynamid, pantenol i woda termalna. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia, a jej kremowa formuła koi skórę i pozwala ograniczyć pocieranie skóry.

Oczyszczanie skóry z przebarwieniami

Przebarwienia to problem wielu osób niezależnie od wieku. Choć ich obecność na skórze jest bardzo problematyczna i niekomfortowa, warto wiedzieć, że ich widoczność można ograniczyć już na etapie oczyszczania.

La Roche-Posay Mela B3 Żel oczyszczający

 
Do tego celu idealnym kosmetykiem okaże się Mela B3 Żel oczyszczający. To produkt o klinicznie potwierdzonej redukcji przebarwień, jak i odnowie naskórka. Jego sekretem jest opatentowany składnik Melasyl™. To substancja o unikalnym mechanizmie działania: przechwytuje prekursory melaniny zanim ta pozostawi ślady na skórze w postaci przebarwień. Skutecznie oczyszcza, odświeża skórę i widocznie wyrównuje jej koloryt.

Oczyszczanie skóry twarzy – podsumowanie

Oczyszczanie twarzy to niezwykle istotny element pielęgnacji. Jednak by przynosiło efekty, kluczowy jest dobór właściwego produktu do szczególnych potrzeb skóry. Teraz, gdy już wiesz, jaki produkt wybrać, codzienne oczyszczanie twarzy stanie się przyjemnością.

Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Aleksandrę Wójcicką.

Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.

 

Mgr inż. Aleksandra Wójcicka, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa

Bibliografia:

  1. L. Marek, Trądzik różowaty – objawy i leczenie. Jak wygląda początek choroby? https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74530,tradzik-rozowaty-objawy-i-leczenie-jak-wyglada-poczatek-choroby [dostęp: 07.06.2024].
  2.  Schnopp C., Mempel M., (2012). Trądzik zwyczajny u dzieci i młodzieży. Dermatologia po Dyplomie, 3(2):49-61.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.