Wypryski na twarzy – skąd się biorą i jak pielęgnować skórę, aby zminimalizować problem?

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Wypryski na twarzy to problem, który może pojawić się niezależnie od wieku i rodzaju cery. Zatkane pory, trądzik zaskórnikowy czy małe krosty na twarzy mogą być wynikiem stresu, stylu życia, a także nieodpowiedniej pielęgnacji. Jak skutecznie walczyć z tym problemem, jednocześnie dbając o potrzeby skóry? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie kosmetyki mogą pomóc w zmniejszeniu widoczności skórnych niedoskonałości.

Wypryski na twarzy – dlaczego nie znikają po okresie dojrzewania?

Ropne pryszcze na twarzy najczęściej kojarzą się z okresem dojrzewania, jednak jest to problem, który dotyka również osoby dorosłe. Białe pryszcze na twarzy to krosty, które zazwyczaj zawierają ropną treść i stanowią stan zapalny. Badania naukowe wykazują, że trądzik dorosłych dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Szacuje się, że około 40%1 osób zmaga się z trądzikiem dorosłych.

 40% osób zmaga się z trądzikiem dorosłych - infografika

Trądzik hormonalny a trądzik dorosłych

Trądzik hormonalny jest bezpośrednio związany z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej organizmu. W przypadku trądziku hormonalnego zmiany skórne są najczęściej spowodowane nadprodukcją androgenów, czyli hormonów steroidowych, takich jak testosteron, co prowadzi do zwiększonej produkcji sebum, a co za tym idzie, zatykania się porów i tworzeniu się zaskórników bądź stanów zapalnych w postaci grudek i krostek. Trądzik hormonalny częściej występuje u kobiet, a wypryski na twarzy nasilają się np. w związku z objawami przedmiesiączkowymi (u prawie 80% kobiet) czy na skutek nasilonego stresu (u 50% kobiet)2. Objawy tego typu trądziku często obejmują głębokie guzki czy bolesne białe pryszcze na twarzy, zwłaszcza w okolicach brody, żuchwy oraz ust.

Trądzik u dorosłych, znany również jako trądzik późny, może występować z różnych powodów, które niekoniecznie są związane z zaburzeniami hormonalnymi. Może on być kontynuacją trądziku młodzieńczego lub pojawić się po raz pierwszy w późniejszym wieku. Objawy trądziku u dorosłych obejmują zaskórniki, krosty, czasem też poważniejsze stany zapalne w tym guzki czy torbiele. Mogą pojawić się również wypryski na ciele, a nie tylko na twarzy.

Przyczyny trądziku u dorosłych są zróżnicowane i wynikają z wielu czynników, niekoniecznie związanych z zaburzeniami hormonalnymi. Do najczęstszych z nich należą:

  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry twarzy – może negatywnie wpłynąć na jej wygląd i nasilenie się takich problemów, jak pryszcze, zatkane pory czy podskórne krosty na twarzy. Najczęstszym błędem w dbaniu o skórę skłonną do powstawania niedoskonałości jest stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków oczyszczających, takich jak mydła o wysokim pH, produkty na bazie alkoholu czy gruboziarniste peelingi, które mogą naruszać barierę hydrolipidową skóry. Dodatkowo, stosowanie kosmetyków o właściwościach okluzyjnych  oraz niedokładny demakijaż mogą przyczyniać się do zatykania się porów, a wyciskanie pryszczy – do rozwoju infekcji i tworzenia się blizn.
  • nieodpowiednia dieta – dieta o wysokim indeksie glikemicznym (bogata w takie produkty, jak słodycze, białe pieczywo, przetworzona żywność) negatywnie wpływa na stan skóry. Cukry proste bowiem powodują zwiększenie produkcji insuliny, która przyczynia się do nasilenia zmian trądzikowych3. Podobne działanie potwierdzono w przypadku mleka i białka serwatkowego (znajdującego się głównie w mleku krowim, ale i jogurtach, serach i twarogach). Przyczyniają się one do podwyższenia poziomu insuliny poposiłkowej oraz IGF-1– insulinopodobnego hormonu wzrostu, co prowadzi do zwiększenia wydzielania sebum4.
  • czynniki środowiskowe – zanieczyszczenia powietrza, kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi czy promieniowanie UV mogą prowadzić do podrażnień, rozwoju stanów zapalnych i nasilenia objawów trądziku.
  • genetyka – predyspozycje genetyczne odgrywają istotną rolę w rozwoju trądziku i niestety nie mamy na to wpływu. Genetyka może wpływać np. na wrażliwość skóry na czynniki zewnętrzne czy aktywność gruczołów łojowych. Osoby, które w historii rodziny miały przypadki występowania trądziku u dorosłych, mogą być bardziej narażone na występowanie wyprysków w dorosłości.
  • styl życia – stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy nieodpowiednia ilość snu może negatywnie wpłynąć na wygląd skóry. Badania naukowe pokazują, że trądzik jest istotnie powiązany ze stresem czy odczuwaniem silnego lęku5. Palenie papierosów i spożywanie alkoholu mogą z kolei prowadzić do osłabienia naturalnej bariery ochronnej skóry, przez co staje się ona bardziej podatna na pękanie, szorstkość, nadmierne przesuszenie.

Wypryski na twarzy w okresie młodzieńczym a w wieku dorosłym

Trądzik młodzieńczy a trądzik u osób dorosłych to dwa odrębne problemy dermatologiczne. Potrzeby skóry zmieniają się wraz z wiekiem, ale należy pamiętać, że już po 25. roku życia zmiany skórne traktowane są jako trądzik u dorosłych, a nie młodzieńczy. Co więcej, trądzik młodzieńczy jest głównie wynikiem zmian hormonalnych związanych z okresem dojrzewania. Z kolei u dorosłych przyczyny mogą obejmować nie tylko zaburzenia hormonalne, ale i takie czynniki, jak stres, zła dieta, styl życia czy źle dobrane kosmetyki. W rozróżnianiu trądziku młodzieńczego oraz trądziku u dorosłych pomocna jest mapa twarzy. Pryszcze u młodzieży najczęściej pojawiają się w tzw. „strefie T”, czyli na czole, nosie, brodzie, z kolei u dorosłych wypryski pojawiają się przeważnie w dolnej części twarzy – na brodzie, linii żuchwy, wokół ust.

 Infografika przedstawiająca lokalizację wyprysków u dorosłych i osób młodych na twarzy.

 

Trądzik zaskórnikowy

Zgłębiając temat trądziku, warto również wyróżnić takie pojęcie, jak trądzik zaskórnikowy. Jest to łagodna i niezapalna odmiana trądziku pospolitego. Charakteryzuje się powstawaniem niewielkich, ale twardych kropek (zaskórników), które zatykają pory. Powstają one na skutek nadmiaru sebum i martwych komórek naskórka, i mogą pojawiać się zarówno u młodzieży, jak i dorosłych. Rozróżnia się dwa rodzaje zaskórników:

  • zaskórniki otwarte – niewielkie, czarne kropki na powierzchni skóry, potocznie nazywane wągrami. Najczęściej pojawiają się na czole, nosie i brodzie. Powstają, gdy w ujściach gruczołów łojowych gromadzi się martwy naskórek oraz nadmiar sebum. Naskórkowa część gruczołów rozszerza się mając kontakt z powietrzem, a następnie ulega utlenieniu tworząc charakterystyczne ciemne kropki;
  • zaskórniki zamknięte – małe, w kolorze białym lub cielistym, grudki wyczuwalne pod skórą. Gdy ujścia gruczołów łojowych blokują się przez martwe komórki naskórka i sebum, wówczas zaskórniki gromadzą się pod skórą, tworząc charakterystyczne podskórne guzki.

Najczęstsze problemy związane z wypryskami na twarzy u dorosłych

Wypryski na twarzy u dorosłych to problem, którego nie można lekceważyć. Zaniedbanie odpowiedniej pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku prowadzi do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, zaczynając od kwestii estetycznych po znaczne pogorszenie się stanu cery. Na skutek rozwoju trądziku u dorosłych mogą pojawić się takie problemy, jak:

  • nadwrażliwość skóry i jej podatność na reakcje alergiczne,
  • powstawanie drobnych linii i zmarszczek – stan zapalny czy nieodpowiednia pielęgnacja mogą osłabić elastyczność skóry, co prowadzi do pojawienia się oznak starzenia skóry lub oznak odwodnienia skóry,
  • przebarwienia potrądzikowe, które tworzą się zwykle po ciężkich zmianach, takich jak ropne wypryski na twarzy,
  • stany zapalne, które mogą przyczynić się do tworzenia swędzących krost, których drapanie tylko zaostrza problem i powoduje rozprzestrzenianie się bakterii po powierzchni twarzy.

Brak pielęgnacji lub nieodpowiednie jej stosowanie może tylko zaostrzyć powyższe problemy, dlatego tak ważna jest świadomość wpływu stylu życia na stan skóry oraz wdrożenie skutecznej i dobrze dobranej rutyny pielęgnacyjnej.

Wypryski na twarzy i ciele – na co zwrócić uwagę przy codziennej pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku?

Pielęgnacja skóry skłonnej do trądziku wymaga szczególnej uwagi, delikatności ale i systematyczności. Zatem, jakich kosmetyków używać w swojej rutynie pielęgnacyjnej?

Żel oczyszczający do twarzy Effaclar La Roche-Posay (rano i wieczorem)

La Roche-Posay żel oczyszczający Effaclar

Twarz warto myć dwa razy dziennie przy pomocy delikatnego kosmetyku. Do codziennego stosowania doskonale sprawdzi się łagodny żel oczyszczający Effaclar z ulepszoną formułą dla skóry skłonnej do trądziku od marki La Roche-Posay. Kosmetyk do twarzy i ciała skutecznie oczyszcza skórę z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń6, utrzymując jednocześnie jej prawidłowe pH. Formuła żelu została wzbogacona o składnik aktywny - Phylobiomę, dzięki czemu kosmetyk skutecznie wspiera równowagę mikrobiomu, z kolei dodatek cynku, powoduje, że działa on seboregulująco;

Skoncentrowane serum przeciw niedoskonałościom Effaclar La Roche-Posay

La Roche-Posay serum przeciw niedoskonałościom Effaclar La Roche-Posay

Do pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku  świetnie sprawdzi się serum o właściwościach peelingujących. Serum złuszczające w porównaniu do peelingu chemicznego działa delikatniej, nie przesuszając skóry. Takie kosmetyki wygładzają teksturę skóry, zwiększają efektywność wchłaniania innych kosmetyków pielęgnacyjnych, a także pomagają skutecznie usunąć nadmiar sebum i martwe komórki skóry, które przyczyniają się do zatykania się porów.

Rekomendujemy stosowanie skoncentrowanego serum przeciw niedoskonałościom Effaclar La Roche-Posay o właściwościach peelingujących. Kosmetyk zapewnia skórze idealny balans pomiędzy działaniem złuszczającym a kojącym dzięki rewelacyjnej formule opartej na trzech kwasach (salicylowym, glikolowym, LHA) oraz niacynamidzie. Regularne stosowanie serum redukuje widoczność krost7, zaskórników8 oraz przebarwień potrądzikowych9.

Kremy do pielęgnacji skóry z niedoskonałościami

W codziennej pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku nie można zapomnieć również o kremach. Dobry krem pielęgnujący skórę z objawami trądziku powinien mieć lekką, niekomedogenną konsystencję oraz składniki aktywne, które będą skutecznie przeciwdziałać rozwojowi trądziku, a jednocześnie koić objawy podrażnień. Rekomendujemy lekkie, delikatne kremy od La Roche-Posay.

Krem-żel przeciw niedoskonałościom Effaclar A.Z. La Roche-Posay (dla skóry z objawami trądziku dorosłych)

Effaclar A.Z. Żel-krem na wypryski dla skóry z objawami trądziku dorosłych

Effaclar A.Z. to krem o przełomowym, podwójnym działaniu. Po pierwsze, skutecznie zwalcza objawy trądziku dorosłych, a po drugie wykazuje działanie anti-aging. Innowacyjna formuła trzech kwasów kompleksowo wspiera skórę – w pierwszej kolejności redukując nawracające niedoskonałości w 7 dni10, a następnie zmniejszając widoczność zmarszczek i sprawiając, że skóra jest napięta11.

  • Kwas hialuronowy – silnie nawilża i wygładza teksturę skóry.
  • Kwas salicylowy – działa złuszczająco oraz pomaga złagodzić objawy podrażnień.
  • Kwas azelainowy – wspiera równowagę mikrobiomu skóry, rozświetla przebarwienia, pomaga zmniejszać widoczność zmarszczek.

Krem o potrójnym działaniu Effaclar Duo+M La Roche-Posay (dla skóry z objawami trądziku młodzieńczego)

La Roche-Posay krem na wypryski Effaclar Duo+M

Effaclar Duo+M to doskonały krem dla skóry z objawami trądziku młodzieńczego. Wykazuje skuteczne działanie przeciw: wypryskom i zaskórnikom, objawom przebarwień potrądzikowych oraz nawrotom niedoskonałości. Efekty widoczne są już po 8 godzinach12. Formuła kremu została wzbogacona o składnik aktywny Phylobiom, który wspiera skórę w walce z niedoskonałościami oraz pomaga przywrócić równowagę mikrobiomu.

Filtr przeciwsłoneczny Oil Control Fluid SPF 50+ Anthelios UV Mune 400 La Roche-Posay  

La Roche-Posay krem z filtrem Anthelios UVMUNE 400

Promieniowanie UV może nie tylko zaostrzyć stan zapalny na skórze skłonnej do trądziku, ale również przyczynić się do powstawania przebarwień. Fluid Anthelios UVMUNE 400 zapewnia skuteczną ochronę przed UVA/UVB oraz ultradługimi promieniami UVA, a jednocześnie jest wyjątkowo lekki i nie pozostawia białych śladów. Idealnie sprawdzi się do codziennego stosowania u osób ze skórą skłonną do trądziku, tłustą i mieszaną. Zapewnia skórze efekt zmatowienia przez 12 godzin13.

Masz skórę skłonną do trądziku i zastanawiasz się, jak prawidłowo o nią dbać? SPOTSCAN+ to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które analizuje stan skóry i dobiera spersonalizowaną rutynę pielęgnacyjną, łącząc technologię z dermatologiczną wiedzą La Roche-Posay. Sprawdź, co będzie najlepsze dla Twojej skóry!

Spotscan+ dla skóry skłonnej do trądziku od La Roche-Posay

Podsumowanie

Wypryski na brodzie czy policzkach to nie tylko problem wieku młodzieńczego. Dorośli również zmagają się z niedoskonałościami. Warto jednak pamiętać o tym, że odpowiednia pielęgnacja oraz stosowanie dobranych do potrzeb kosmetyków może znacząco wpłynąć na poprawę kondycji oraz wyglądu skóry skłonnej do trądziku.

Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Aleksandrę Wójcicką.

Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.

 

Mgr inż. Aleksandra Wójcicka, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa

1J. Clin. Med. 2023, 12(12), 3997
2Tamże
3Barbara Rękas, Monika Stradczuk, Wojciech Mazurek, Łukasz Mazurek, Mateusz Piętak, Barbara Kruczyk, Marcelina Gniot. How eating sweets affects the skin – the impact of high glycemic index diet on acne formation: Areview. Journal of Education, Health and Sport. 2024;68:50884. https://apcz.umk.pl/JEHS/article/download/50884/38515
4Bodo C. Melnik. Evidence for Acne-Promoting Effects of Milk and Other Insulinotropic Dairy Products. Nestle Nutrition workshop series. Paediatric programme 2011;67:131-45.

https://www.researchgate.net/publication/49850224_Evidence_for_Acne-Promoting_Effects_of_Milk_and_Other_Insulinotropic_Dairy_Products
5 Hua-Ching Chang, Yu-Chen Huang, Yueh-Ju Lien, Yin-Shuo Chang. Association of rosacea with depression and anxiety: A systematic review and meta-analysis. Journal of Affective Disorders Volume 299. 2022: 239-245 https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165032721013252
6Badanie konsumenckie, 50 osób. 98% potwierdza, że produkt natychmiastowo i łagodnie oczyszcza
7Badanie kliniczne na 40 osobach, 4 tygodnie stosowania. -47% redukcja krost
8Badanie kliniczne na 40 osobach, 4 tygodnie stosowania. -21% redukcja zaskórników
9Badanie kliniczne na 40 osobach, 4 tygodnie stosowania. -49% redukcja przebarwień potrądzikowych
10Badanie kliniczne z testem konsumenckim, 81 osób.
11Badanie kliniczne, 42 osoby.
12Badanie konsumenckie, 54 osoby.
13Test konsumencki, 130 osób ze skórą mieszaną i tłustą, 28 dni

 

Bibliografia:

  1. Dias da Rocha MA, Saint Aroman M, Mengeaud V, Carballido F, Doat G, Coutinho A, Bagatin E. Unveiling the Nuances of Adult Female Acne: A Comprehensive Exploration of Epidemiology, Treatment Modalities, Dermocosmetics, and the Menopausal Influence. International Journal of Women's Health. 2024;16: 663—678, dovepress.com/unveiling-the-nuances-of-adult-female-acne-a-comprehensive-exploration-peer-reviewed-fulltext-article-IJWH, data wejścia: 11.03.2025
  2. Barbara Rękas, Monika Stradczuk, Wojciech Mazurek, Łukasz Mazurek, Mateusz Piętak, Barbara Kruczyk, Marcelina Gniot. How eating sweets affects the skin – the impact of high glycemic index diet on acne formation: A review. Journal of Education, Health and Sport. 2024;68:50884, apcz.umk.pl/JEHS/article/download/50884/38515, data wejścia:11.03.2025
  3. Bodo C. Melnik. Evidence for Acne-Promoting Effects of Milk and Other Insulinotropic Dairy Products. Nestle Nutrition workshop series. Paediatric programme 2011;67:131-45, www.researchgate.net/publication/49850224_Evidence_for_Acne-Promoting_Effects_of_Milk_and_Other_Insulinotropic_Dairy_Products, data wejścia: 11.03.2025
  4. Hua-Ching Chang, Yu-Chen Huang, Yueh-Ju Lien, Yin-Shuo Chang. Association of rosacea with depression and anxiety: A systematic review and meta-analysis. Journal of Affective Disorders Volume 299. 2022: 239-245, www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165032721013252, data wejścia: 11.03.2025
  5. Ewa Szmaj-Kupny, Marcelina Kuś. Trądzik pospolity w ujęciu holistycznym. Aesthetic Cosmetology and Medicine. 4/2020/vol. 9; 389-392, aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/08/ke-2020-04-eng-szmaj-kupny-tr%C4%85dzik-pospolity.pdf, data wejścia: 11.03.2025
  6. Jolanta Dorota Torzecka , Klaudia Orłowska-Orlik. Trądzik młodzieńczy – patogeneza i leczenie. Opis przypadku. FORUM Pediatrii praktycznej. ISSN 2392-0440, nr 23. 2025, forumpediatrii.pl/artykul/tradzik-mlodzienczy-patogeneza-i-leczenie-opis-przypadku, data wejścia: 11.03.2025

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.