„Coś na trądzik”, czyli porady dla osób walczących z niedoskonałościami

Article Read Duration 7 min. czas czytania

Trądzik to choroba skóry o charakterze zapalnym, której objawy mogą diametralnie wpłynąć na nasz komfort oraz jakość życia. Zazwyczaj pierwsze symptomy pojawiają się w okresie dojrzewania, kiedy na skutek wzmożonej produkcji hormonów na skórze pojawiają się niedoskonałości. Choć trądzik młodzieńczy w większości przypadków mija samoistnie, to jednak notuje się coraz więcej przypadków jego nawrotów w dorosłym życiu. Sprawia to, że z wypryskami mierzy się wiele osób niezależnie od wieku. Jak sobie z nimi poradzić? Co zrobić, by cera odzyskała zdrowy wygląd, a wszelkie zmiany skórne odeszły w zapomnienie?

Skąd bierze się trądzik?

 

Kupno maści na trądzik czy też zmiana rutyny pielęgnacyjnej może nie zdać egzaminu, jeżeli nie wiemy, dlaczego właściwie na naszej twarzy pojawiają się niedoskonałości. Mimo że trądzik to powszechny problem, to jednak dokładne poznanie jego przyczyn jest kluczem do tego, by walka z nim była rzeczywiście efektywna.


Trądzik pospolity, czyli najczęściej stwierdzana odmiana tej choroby, niezwykle często powiązany jest z uwarunkowaniami genetycznymi. Oznacza to, że jeśli chociaż jedno z rodziców zmagało się z nim w przeszłości, to także i dziecko jest obciążone większym ryzykiem jego wystąpienia. Samo źródło pojawienia się trądziku tkwi w zaburzeniach procesu rogowacenia naskórka w mieszkach włosowych. Komórki martwego naskórka nieprawidłowo złuszczają się i zalegają na powierzchni skóry, przez co zatykają pory. W połączeniu z nadmiarem sebum powstają wówczas warunki wprost idealne do namnażania się bakterii, co skutkuje powstawaniem wyprysków.


Warto wziąć pod uwagę, że istnieje jeszcze sporo innych czynników, które warunkują występowanie trądziku:

 

• nieprawidłowa pielęgnacja

• nieodpowiednia dieta – pełna tłuszczu, cukru, soli i produktów wysoko przetworzonych;

• nieregularny, niezdrowy tryb życia;

• warunki atmosferyczne, szczególnie zanieczyszczenia powietrza;

• picie alkoholu i palenie papierosów;

• stres;

• wspomniane już zaburzenia gospodarki hormonalnej, w związku z czym trądzik nasila się np. w okolicach miesiączki.

Skąd bierze się trądzik - infografika | La Roche-Posay


Objawy trądziku

 

Trądzik może objawiać się na wiele sposobów, jednak przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z wszelkiego rodzaju niedoskonałościami. Bardzo często spotykane są zaskórniki, zwane również wykwitami pierwotnymi, które mają niezapalny charakter. Zaskórniki mogą występować niezależnie od trądziku, jednak w przypadku, gdy nie są właściwie leczone, a zamiast tego gwałtownie usuwane (np. poprzez wyciskanie), mogą przerodzić się w poważniejsze formy zmian skórnych.


Wypryski przy trądziku najczęściej mają postać krostek, grudek i guzków, którym nierzadko towarzyszy silne zaczerwienienie oraz ból. Wiele z nich jest wypełnionych treścią ropną, co sprawia, że są dobrze widoczne, a przez to wywołują dyskomfort. Skóra trądzikowa charakteryzuje się skłonnościami do łojotoku, w związku z czym cera nieestetycznie się błyszczy, do tego ma niezdrowy, ziemisty koloryt.

Gojące się niedoskonałości mogą niestety pozostawiać po sobie blizny, które później są niezwykle trudne do usunięcia.

 

Jak pozbyć się niedoskonałości na twarzy?

 

Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ walka z trądzikiem może być długotrwała. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość – nawet jeżeli zastosujemy najbardziej polecaną maść na pryszcze, trudno oczekiwać, że wypryski znikną zaledwie po kilku dniach. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by na trądzik działać wielotorowo. Istnieje wiele skutecznych sposobów i nierzadko konieczne jest zastosowanie co najmniej kilku z nich, by osiągnąć pożądany efekt. Zmiany powinniśmy wprowadzić nie tylko w zakresie pielęgnacji, ale także trybu życia.

 

Kontakt z dermatologiem

 

Pierwsza bardzo ważna zasada: choroby skórne warto konsultować ze specjalistą. Oczywiście nie oznacza to, że z trądzikiem nie możemy sobie poradzić przy pomocy domowych sposobów oraz gotowych produktów dostępnych w aptekach bez recepty i w drogeriach. Może się jednak zdarzyć, że zmiany skórne będą na tyle uporczywe, że nie obejdzie się bez porady dermatologa, a może nawet farmakoterapii.


Leki, które być może zaproponuje nam lekarz, mogą mieć postać tabletek, ale także żeli i kremów nakładanych punktowo. Maść na trądzik dla dorosłych może nawet zawierać antybiotyki i inne silne substancje, których zażywanie powinno się odbywać wyłącznie pod profesjonalnym nadzorem. Kontakt z dermatologiem może przynieść nam korzyści z jeszcze jednego powodu: będzie on mógł nas dokładnie zbadać i ocenić wypryski na skórze. Zdarza się, że trądzik pospolity bywa mylony z jego inną odmianą bądź nawet inną chorobą skórną i to właśnie taka nietrafnie postawiona, samodzielna diagnoza może być powodem, dla którego dotychczasowe działania nie przyniosły zamierzonego efektu.


W określonych przypadkach potrzebna może się też okazać wizyta u ginekologa, szczególnie jeśli podejrzewamy, że to hormony płciowe są w dużej mierze odpowiedzialne za powstawanie kolejnych niedoskonałości.


Dieta i styl życia a trądzik

Żeby zmiany wywołane trądzikiem mogły dobrze się goić, a nowe nie powstawały, warto także zmienić swoje nawyki żywieniowe. Pokarmy typu fast food w połączeniu ze słodzonymi gazowanymi napojami powodują nagromadzenie w organizmie toksyn, co z kolei bezpośrednio przekłada się na stan skóry. Zamiast tego warto postawić na jadłospis składający się z chudego mięsa, ryb, świeżych owoców i warzyw. Istotne jest też picie odpowiedniej ilości wody – dorosły człowiek powinien spożywać minimum 2 litry dziennie. Oprócz tego wiele osób zauważa, że zmiany trądzikowe nasilają się po zjedzeniu słodyczy oraz ostrych potraw. Konieczne jest również ograniczenie alkoholu i zaprzestanie palenia papierosów.


Choć może się to wydawać banalne, to jednak duże znaczenie dla kondycji naszej cery ma dbanie o jakość snu. Warto się wysypiać i kłaść do łóżka o regularnych porach, ponieważ to właśnie nocą nasz organizm, w tym także skóra, ma czas na pełną regenerację. Dobrze jest też, w miarę możliwości, unikać sytuacji stresowych. Jeżeli dla przykładu obowiązki zawodowe powodują, że często się denerwujesz, postaraj się zawsze znaleźć moment na relaks.

 

Trądzik a makijaż

Czy mając cerę z niedoskonałościami, można pozwolić sobie na nakładanie makijażu? Jak najbardziej! Odgrywa to ogromną rolę w przypadku naszego samopoczucia, ponieważ dzięki kosmetykom kolorowym możemy zamaskować ewentualne wypryski i zaczerwienienie. Trzeba przy tym pamiętać, by do makijażu nie wykorzystywać produktów o zbyt ciężkiej, oleistej konsystencji, która nie pozwoli skórze oddychać, a zamiast tego ją obciąży, powodując wzmożenie łojotoku.

Dlatego najlepiej postawić na lekkie, niekomedogenne kosmetyki, które wyrównają koloryt i zwiększą naszą pewność siebie. Warto rozejrzeć się za takimi produktami do makijażu, które oprócz spełnienia swojej głównej funkcji zawierają także cenne składniki pielęgnujące. Tym samym, nosząc makijaż, wciąż możesz dbać o to, by wypryski się goiły, a cera wracała do zdrowego stanu.

 

Prezentacja produktu, jakim jest krem tonizujący Effaclar Duo(+) Unifiant od La Roche-Posay

 

Przykładowo lekki makijaż dzienny może zostać wykonany z pomocą kremu tonizującego Effaclar Duo(+) Unifiant od La Roche-Posay. Doskonale wyrównuje koloryt skóry, daje naturalne, matowe wykończenie, a przy tym widocznie redukuje niedoskonałości.


Pielęgnacja dla cery trądzikowej

Odpowiednio dobrana rutyna pielęgnacyjna to tak naprawdę klucz do ładnie wyglądającej, pełnej blasku i pozbawionej niedoskonałości cery. W tym przypadku podwójne znaczenie ma sprawdzanie składu kosmetyków, które wykorzystujemy na co dzień. Nie powinny one zawierać alkoholu ani innych silnych substancji, które działają wysuszająco. Osoby posiadające skórą trądzikową często rozpaczliwie dążą do matu. Tego jednak nie osiągniemy, narażając cerę na odwodnienie, wprost przeciwnie – suchość spowoduje, że gruczoły łojowe zaczną pracować ze zdwojoną siłą.


W leczeniu trądziku skuteczne okazują się takie składniki, jak kwas salicylowy czy cynk. Polecany jest także olejek z drzewa herbacianego, który bardzo często stosowany jest solo na poszczególne zmiany skórne. Nie warto pomijać żadnego etapu rutyny, zamiast tego należy dbać o jej systematyczność, jako że tylko wtedy realnie będziemy mogli zadziałać na wypryski i poprawić kondycję cery.

 

Demakijaż i oczyszczanie

Ze względu na niedoskonałości to zdecydowanie najważniejszy element pielęgnacji. Dlaczego? W ciągu dnia – ale też i nocy – na naszej skórze gromadzą się bakterie i inne zanieczyszczenia. Jeśli właściwie ich nie usuniemy, doprowadzą one do powstawania kolejnych stanów zapalnych oraz zaostrzania tych już istniejących. Dlatego zarówno rano, jak i wieczorem należy wykonywać skrupulatne oczyszczanie twarzy.

 

Powyższe zdjęcie przedstawia płyn micelarny do cery trądzikowej Effaclar Ultra od La Roche-Posay

 

Przed pójściem spać warto zacząć od zmycia makijażu, o ile oczywiście wcześniej go nałożyliśmy. W żadnym razie nie należy kłaść się do łóżka z tuszem na rzęsach czy pozostałościami podkładu! To tylko bardziej zatka pory i doprowadzi do tego, że wypryski będą jeszcze bardziej rozległe. Do demakijażu warto używać łagodnych produktów, które nie tylko będą skuteczne, ale też delikatne na skóry. Sprawdzić może się płyn micelarny do cery trądzikowej Effaclar Ultra od La Roche-Posay. Trądzik często pociąga za sobą nadmiar sebum, a dzięki temu kosmetykowi usuniemy go z twarzy, podobnie jak makijaż i pozostałe zanieczyszczenia. Wystarczy nałożyć odrobinę na płatek kosmetyczny i bez pocierania zmyć wszystko, by skóra była czystsza i odświeżona.

 


Na grafice znajduje się Effaclar żel oczyszczający do twarzy od La Roche-Posay

 

Sam demakijaż nie wystarczy. Później buzię należy dobrze umyć, by upewnić się, że jest ona poprawnie oczyszczona. W żadnym razie nie powinniśmy wykorzystywać do tego silnych kosmetyków myjących, które zawierają mocne detergenty – w ten sposób możemy spowodować powstanie podrażnień oraz nadmiernie wysuszyć skórę. Zamiast tego lepiej sięgnąć po Effaclar żel oczyszczający do twarzy, który zawiera cynk oraz wodę termalną La Roche-Posay. Doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami, a przy tym kontroluje wydzielanie sebum.

Tonizacja

Chociaż może się wydawać, że nie jest to konieczne, to jednak tonizacja twarzy wykonana po oczyszczaniu jest niezwykle istotna, szczególnie wtedy, gdy zmagamy się z trądzikiem. Użycie toniku pozwala na przywrócenie skórze naturalnego pH, które zwykle po umyciu zostaje zachwiane. Ukojona w ten sposób cera dużo lepiej przyjmuje składniki aktywne zawarte w serach czy kremach.

 

Na grafice umieszczono tonik zwężający pory do cery tłustej Effaclar od La Roche-Posay

 

Do tego zadania można wybrać tonik zwężający pory do cery tłustej Effaclar. Po jego użyciu pory są widocznie mniejsze, a sama formuła wpływa na regulowanie ilości wytwarzanego sebum. Sama aplikacja jest niezwykle prosta – wystarczy zmoczyć tonikiem wacik kosmetyczny, a następnie delikatnie przeciągnąć po twarzy i pozostawić do wchłonięcia.

 

Nawilżanie cery trądzikowej

Kwestia, której w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Jak już zostało wcześniej wspomniane, wiele osób, ze względu na dużą ilość łoju, próbuje go usunąć, mocno matowiąc i tym samym wysuszając skórę. Wydaje im się, że tylko w ten sposób uda im się ograniczyć nieestetyczne świecenie. 


Rzeczywistość jest jednak inna: sebum to naturalna bariera ochronna skóry, jeśli więc sami nie staramy się jej wzmocnić, gruczoły łojowe będą próbowały natłuścić cerę, by odpowiednio ją zabezpieczyć.

 

Effaclar Duo+M - packshot

 

W przypadku cery trądzikowej należy zadbać o odpowiednie nawilżenie zarówno rano, jak i wieczorem. Żeby zredukować ewentualne uczucie tłustości skóry po aplikacji produktu, warto wybierać kosmetyki o lekkiej konsystencji. Dobrym przykładem będzie krem na przebarwienia potrądzikowe Effaclar DUO+M. Oprócz odpowiedniej dawki nawilżenia, wykazuje on potrójne działanie na skórę: przeciw zaskórnikom i wypryskom, przebarwieniom potrądzikowym i nawrotom niedoskonałości. Sprawdzi się także jako baza pod makijaż.


Rutynę pielęgnacyjną możesz też uzupełnić przy pomocy maseczki do twarzy stosowanej np. raz w tygodniu. Maska w porównaniu do kremu zawiera bardziej skoncentrowane składniki aktywne, tym samym jeszcze mocniej nawilży i odżywi skórę.

 

Peeling

Regularne złuszczanie martwego naskórka jest w przypadku cery trądzikowej bardzo ważne, ponieważ, jak wiadomo, to właśnie zaburzenie tego procesu oddziałuje na pojawianie się niedoskonałości. Jako że skóra z trądzikiem jest niejednokrotnie wrażliwa, lepiej nie wykonywać peelingu przy pomocy produktu ziarnistego, który mógłby za bardzo podrażnić cerę. Zamiast tego wybierz preparat enzymatyczny, który jest delikatniejszy, a jednocześnie równie skuteczny. Peeling twarzy warto wykonywać systematycznie, np. raz w tygodniu, co pozwoli wygładzić skórę i odblokować zatkane pory.

Pamiętaj, że...

Trądzik może wynikać z uwarunkowań genetycznych, jednak istnieje wiele innych czynników, które bezpośrednio wpływają na powstawanie wyprysków. Żeby objawy takie jak zaskórniki, grudki czy krostki zaczęły znikać, a skóra odzyskała swój zdrowy blask, dobrze jest działać pod wieloma kątami. Warto zadbać o odpowiednią dietę, właściwy tryb życia, a do tego zatroszczyć się o kompleksową, wieloetapową pielęgnację. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, by w razie potrzeby skonsultować się z dermatologiem, który wykona konieczne badania, a jeśli zajdzie taka konieczność, przepisze właściwe leki, które pomogą w walce z niedoskonałościami.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.