Skóra dziecka – co warto o niej wiedzieć?
Dlaczego fotoochrona i prawidłowa aplikacja kremów z filtrem dla dzieci jest tak ważna i należy poświęcić jej wiele uwagi? Wszystko wynika z budowy i wyjątkowych potrzeb skóry najmłodszych.
Bardzo możliwe, że zdarzyło Ci się przebywać na słońcu bez kremu z filtrem, co być może skończyło się oparzeniem skóry, pieczeniem i dyskomfortem. W przypadku skóry dziecka odczuwalny dyskomfort byłby jeszcze większy i bardziej dotkliwy. Dlaczego?
Odpowiadając na pytanie, dlaczego skóra najmłodszych potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej, warto pamiętać, że skóra dziecka różni się od skóry osób dorosłych. Jest znacznie bardziej cienka, wrażliwa, a przez to wyjątkowo podatna na skutki promieniowania UV.
Równie istotny jest fakt, że skóra dziecka po narodzinach nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, a proces rozwoju trwa do około 3. roku życia. W przypadku niemowląt mamy do czynienia z cieńszą warstwą rogową naskórka, inaczej przebiega również proces przeznaskórkowej utraty wody - jest ona bardziej intensywna.
Sprawdź jaki wybrać krem z filtrem dla niemowląt >>>
Kolejną istotną kwestią jest to, że skóra niemowląt nie posiada jeszcze odpowiedniej ilości lipidów w naskórku. To powoduje, że jest znacznie bardziej podatna na uszkodzenia i podrażnienia oraz działanie czynników zewnętrznych, czego przykładem może być wysypka u niemowlaka od słońca, która pojawia się na niechronionej i narażonej na nadmierne promieniowanie UV skórze.
Promieniowanie UV a skóra dziecka
Jak do budowy skóry dziecka ma się promieniowanie słoneczne? Dlaczego tak ważne jest chronienie dziecka przed promieniowaniem UV? Aby lepiej to zobrazować, pomogą nam liczby.
Szacuje się, że nawet jedno oparzenie słoneczne w dzieciństwie to prawie dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Już 5 oparzeń słonecznych w ciągu 10 lat zwiększa to ryzyko trzykrotnie. W porównaniu ze skórą dorosłych ta sama dawka promieniowania słonecznego może skutkować większym uszkodzeniem DNA komórek skóry. Niestety, skutki takiej ekspozycji na słońce mogą być widoczne nawet po wielu latach.
Co jako rodzice powinniśmy wiedzieć na temat promieniowania UV? Chociaż światło słoneczne jest istotne w kontekście prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, w tym syntezy witaminy D3, jego nadmiar jest szkodliwy.
Chociaż promieniowanie UV stanowi niewielki procent spośród wszystkich rodzajów promieniowania słonecznego, ma największy wpływ na nasz organizm. Oprócz promieniowania UVC, które nie dociera do powierzchni Ziemi, możemy wyróżnić promieniowanie UVA oraz UVB, które omówimy poniżej:
- promieniowanie UVB – stanowi około 5% promieni UV docierających do powierzchni Ziemi. Mimo tego to właśnie ono jestodpowiedzialne za silne reakcje skóry na słońce, które nazywamy „poparzeniem słonecznym”.Działanie na skórę jest widoczne od razu, czego efektem jest zaczerwienienie, pieczenie, a nawet łuszczenie się skóry. Nasilenie promieni UVB jest zależne od warunków pogodowych, stopnia nasłonecznienia czy pory roku. Promienie UVB są najbardziej intensywne między godziną 10.00 a 16.00, szczególnie latem. Co ciekawe, promienie UVB są filtrowaneprzez szyby1;
- promieniowanie UVA – to ok. 95% wszystkich promieni UV. Jego nasilenie nie zmienia się w zależności od pory roku, dnia czy stopnia nasłonecznienia i działa na skórę z taką samą intensywnością również podczas ciemnych, zimowych dni. Przenika także przez okna. Promienie UVA penetrują naszą skórę znacznie głębiej niż promieniowanie UVB, docierając aż do skóry właściwej.
Choć promieniowanie UVA w przeciwieństwie do UVB nie pozostawia „widocznych” zmian na skórze, jest dla niej bardzo szkodliwe. Jego codzienne, a nierzadko wieloletnie działanie przyczynia się do uszkodzeń DNA skóry, przyspieszenia fotostarzenia, powstawania przebarwień czy zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej.
Jak chronić skórę dziecka przed słońcem?
Jak zabezpieczyć wrażliwą skórę dziecka przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych? Podstawę stanowi oczywiście krem z filtrem UV dla dzieci. Zanim jednak wybierzemy możliwie najlepszy SPF dla dzieci, warto dowiedzieć się, w jaki jeszcze sposób możemy dodatkowo zabezpieczać skórę najmłodszych przed słońcem.
Istotną rolę odgrywa tutaj wiek. Niemowlęta w wieku poniżej 6 miesięcy powinny całkowicie unikać bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Jeśli już nie jest możliwe całkowite uniknięcie słońca to konieczna jest również odpowiednia odzież ochronna lub akcesoria, które dodatkowo zabezpieczą przed promieniami UV. Dodatkowo należy zaaplikować krem z filtrem dla dzieci 50+ na odsłonięte obszary ciała.
Jak postępować w przypadku niemowląt powyżej 6 miesięcy i starszych dzieci? Do 3. roku życia dziecko również powinno maksymalnie unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Podczas aktywności na świeżym powietrzu warto, aby maluch spędzał czas w cieniu. Doskonałym rozwiązaniem będzie odzież z filtrami UPF, która zapewni dodatkową ochronę. Należy także pamiętać o kapeluszu z szerokim rondem lub czapce z daszkiem, które chronią twarz, głowę oraz kark przed promieniami słonecznymi. Ważne jest także zaopatrzenie dziecka w okulary przeciwsłoneczne z odpowiednią ochroną przed promieniowaniem UV.
Istotne jest również, by latem ograniczać przebywanie na słońcu między godziną 10 a 16, czyli wtedy, gdy jego promienie działają najintensywniej.
Bardzo ważny jest sposób aplikacji kremu przeciwsłonecznego:
- aplikuj go na 15-30 minut przed wyjściem na słońce - potrzebuje czasu, aby utworzyć jednorodną warstwę ochronną;
- aplikację ponawiaj co 2 godziny, szczególnie w trakcie zabaw na świeżym powietrzu;
- jeśli dziecko bardzo się spoci lub pływa w basenie, krem z filtrem 50 dla dzieci należy zaaplikować natychmiast.
Jak jeszcze wzmocnić ochronę przeciwsłoneczną skóry dziecka? Poprzez wdrażanie zdrowych nawyków. To rodzice odgrywają kluczową rolę w ich kształtowaniu. Zachęć dziecko do aplikacji kremu z filtrem przez zabawę, wytłumacz dlaczego stosowanie ochrony przeciwsłonecznej jest ważne.
Krem do opalania dla dzieci – dlaczego jest niezbędny?
Krem z filtrem dla dzieci do twarzy i ciała to realna ochrona skóry najmłodszych. Choć żaden produkt nie jest w stanie zapewnić 100% ochrony przed słońcem (filtr SPF50 dla dzieci zapewnia ochronę ok. 98%), to jego codzienna aplikacja znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów skóry w przyszłości.
Pamiętając o stosowaniu kremu z filtrem u swojego dziecka, dbasz nie tylko o ochronę przed promieniowaniem UV, ale także o kondycję skóry w przyszłości. Słońce może przyczynić się do powstawania przebarwień, szczególnie gdy skóra jest narażona na działanie promieni UV po urazach, zadrapaniach czy stanach zapalnych. W takich przypadkach ryzyko powstania ciemnych plam na skórze znacznie wzrasta. Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej pomoże zapobiegać fotostarzeniu skóry, uszkodzeniom bariery hydrolipidowej oraz rozwojowi niedoskonałości.
Po jaki rodzaj fotoochrony sięgnąć, filtr mineralny SPF50 dla dzieci czy może krem UV 50 dla dzieci z filtrami chemicznymi?
W rzeczywistości każdy z wyżej wymienionych filtrów będzie odpowiedni dla skóry dziecka. To mit, że filtry mineralne są lepsze od chemicznych. Każdy z nich jest tak samo dobrym oraz bezpiecznym wyborem i równie skutecznie chroni przed promieniowaniem UV.
Dlaczego wiele osób unika stosowania kremów z filtrami chemicznymi? Obawiamy się rzeczy, które są „chemiczne” i z reguły wolimy sięgać po bardziej naturalne rozwiązania, które wydają się nam bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że określenie „chemiczny” w przypadku filtrów dotyczy sposobu działania i sposobu ochrony przed promieniowaniem. Co więcej, przed wprowadzeniem jej na rynek, każda formuła poddawana jest rygorystycznej ocenie bezpieczeństwa, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy.
Jaki krem z filtrem UV dla dzieci wybrać?
Kremy SPF dla dzieci powinny oferować nie tylko wysoką ochronę przed promieniowaniem UV, ale jednocześnie być wygodne w stosowaniu i zapewniać najmłodszym jak najwyższy komfort. Wybór jak najlepszego kremu z filtrem dla dzieci jest bardzo ważny i warto sprawdzić wszelkie możliwe opcje. Zbyt gęsta czy ciężka i źle aplikująca się formuła produktu może zniechęcić malucha do dalszego stosowania.
Jeśli zależy Ci na zapewnieniu swojemu dziecku najwyższej ochrony przeciwsłonecznej, połączonej z przyjemnymi dla skóry formułami i komfortem stosowania, sięgnij po produkty z gamy Anthelios UVMUNE 400. To innowacja w ochronie przeciwsłonecznej: formuła każdego z produktów w tej gamie zawiera Mexoryl 400. To opatentowany i najskuteczniejszy filtr, który zabezpiecza przed najbardziej szkodliwymi promieniami UV: UVB, UVA oraz ultradługim UVA. Chroni skórę przed głębokim uszkodzeniem komórek, wywołanym przez promieniowanie UVA.
Oprócz najskuteczniejszego filtra UV, który chroni skórę przed najbardziej przenikającymi promieniami UV2, formuła dermokosmetyków została wzbogacona w masło shea, witaminę E oraz wodę termalną z La Roche-Posay.
Co równie istotne w kontekście pielęgnacji skóry najmłodszych, dermokosmetyki zostały wyposażone w technologię Netlock, która sprawia, że po aplikacji produkt nie wędruje do oczu, mocno osiada na skórze i zapobiega ewentualnemu uczuciu szczypania i ogólnego dyskomfortu. Po jakie kosmetyki dla dzieci z filtrem SPF50 sięgnąć w zależności od potrzeb?
Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Niewidoczny Fluid SPF50+
Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Niewidoczny Fluid SPF50+ – ten krem z filtrem do twarzy dla dzieci posiada lekką formułę, która doskonale sprawdzi się do aplikacji na skórę twarzy.
Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Nawilżające Mleczko SPF50+
Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Nawilżające Mleczko SPF50+ – idealny do pielęgnacji całego ciała, sprawdzi się w przypadku maluszków, które lubią delikatne masowanie skóry w trakcie aplikacji.
Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Niewidoczny Spray SPF50+
Anthelios UVMUNE 400 Dermo-Pediatrics Niewidoczny Spray SPF50+ – wygodna formuła sprayu umożliwia szybką i komfortową aplikację. Ten krem z filtrem 50+ dla dzieci w sprayu zda egzamin w przypadku nawet najbardziej niecierpliwych pociech.
Anthelios Dermo-Pediatrics Mleczko SPF50+
Szukasz kremu z filtrem dla rocznego dziecka? Wypróbuj Anthelios Dermo-Pediatrics Mleczko SPF50+. Ten krem z filtrem 50+ dla dzieci może być stosowany na skórę twarzy i ciała już od 6. miesiąca życia. Jego formuła zawiera XL-Protect. To mieszanka filtrów, UV i antyoksydantów, zapewniająca szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Pomaga chronić przed uszkodzeniem skóry wywołanym stresem oksydacyjnym i zanieczyszczeniami. Masło shea i woda termalna La Roche-Posay zapewnia nawilżenie i regenerację skóry.
Warto jednak pamiętać, że nie zaleca się wystawiania maluchów poniżej 3. roku życia na bezpośrednie działanie słońca. Filtr przeciwsłoneczny ma więc pełnić funkcję dodatkowego zabezpieczenia, ale to ubranko, czapka oraz pobyt w cieniu powinny być priorytetem.
Krem UV dla dzieci – podsumowanie
Choć słońce jest niezbędne do życia, jego nadmiar może w negatywny sposób odbijać się na naszej skórze. Na skutki jego działania w najwyższym stopniu narażone są dzieci. Ich skóra jest bardzo delikatna, wrażliwa i znacznie bardziej podatna na uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV. Już kilkukrotne uszkodzenie skóry przez promienie słoneczne w dzieciństwie zwiększa ryzyko nowotworów w wieku dorosłym.
Aby temu zapobiec, rodzice powinni zapewnić swoim dzieciom jak najskuteczniejszą ochronę przed słońcem. W tym celu pomocne będą dermokosmetyki La Roche-Posay zapewniające najwyższą ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Ważne są również zdrowe nawyki i edukacja dzieci dotycząca bezpiecznego korzystania ze słońca.
Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.
Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.
Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny
1 https://www.gov.pl/web/psse-elk/promieniowanie-ultrafioletowe-uv
2 Wysoki zakres długości fal UVA [380-400nm]
Bibliografia:
- Balk, S.J., H. Council on Environmental, and D. Section on, Ultraviolet radiation: a hazard to children and adolescents. (H. Komisja Środowiskowa i D. Sekcja ds., promieniowania ultrafioletowego: zagrożenie dla dzieci i młodzieży). Pediatrics, 2011. 127(3): str. e791-817.
- Green, A.C., S.C. Wallingford, i P. McBride, Childhood exposure to ultraviolet radiation and harmful skin effects: epidemiological evidence. (Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe w dzieciństwie i szkodliwe skutki dla skóry: dowody epidemiologiczne). Prog Biophys Mol Biol, 2011. 107(3): str. 349-55.
- Kosmopedia, Filtry UV, www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/czarna-lista-skladnikow-kosmetycznych/filtry-uv-w-kosmetykach/ [dostęp: 17.12.2024].