5 błędów w pielęgnacji twarzy, przez które nadal masz trądzik młodzieńczy

Article Read Duration 8 min. czas czytania

Wypryski na twarzy są głównie domeną nastolatków, chociaż warto dodać, że coraz częściej osoby dorosłe, mające już dawno etap dojrzewania za sobą, zmagają się z problemami cery trądzikowej. Jeśli nie jesteś już nastolatkiem, a Twoja kapryśna cera nie potrafi się ustatkować i przy porannej toalecie widzisz kolejne pryszcze i krostki, to jest spora szansa na to, że zmagasz się z trądzikiem. Z tego artykułu dowiesz się, jak sobie z nim radzić oraz które błędy pielęgnacyjne popełnia wiele osób, które także w dorosłości mierzą się z niedoskonałościami skóry.

Trądzik na twarzy – dlaczego wypryski na twarzy pojawiają się po okresie dojrzewania?

Trądzik młodzieńczy dotyka bardzo wielu dziewcząt i chłopców, którzy są właśnie w okresie dojrzewania. Czasami staje się on niemiłą niespodzianką dla osób, które wcześniej nie widziały na swojej skórze żadnych oznak stanów zapalnych czy nawet zaskórników. Pryszcze pojawiają się zazwyczaj na twarzy oraz szyi.

Co istotne, także dorosłe kobiety i mężczyźni coraz częściej dostrzegają na swojej skórze niedoskonałości. Skąd się biorą? Powodem takiego stanu rzeczy mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej – np. w trakcie ciąży, w okolicach miesiączki i przy menopauzie. Nie zapominajmy też, że niewłaściwą dietą pełną ostrych przypraw oraz niepoprawną pielęgnacją skóry raczej nie złagodzimy obecnych stanów. Czasami pierwszą reakcją na trądzik jest sięgnięcie po mocno wysuszające kosmetyki. To błąd: skóra trądzikowa nierzadko potrzebuje nawilżenia, ale nie uprzedzajmy faktów. Żeby dobrze zrozumieć, dlaczego twarz z pryszczami może się u nas pojawić już po okresie dojrzewania, musimy dowiedzieć się, skąd właściwie biorą się wypryski na twarzy i jakie osoby są na to mocniej narażone. 

 

Nieodpowiednia dieta

Warto jeszcze raz wspomnieć o pewnym aspekcie, który ma wyraźny wpływ na to, jak wygląda nasza cera zarówno w okresie dojrzewania, jak i w dorosłości. Pryszcze na twarzy i inne niedogodności związane z trądzikiem mogą pojawiać się u nas w sytuacji, kiedy nasza dieta nie jest odpowiednia. Co to oznacza? Trądzik nie lubi pewnych produktów spożywczych, które sprawiają, że stany zapalne są zaostrzone. Są to między innymi produkty z wysokim indeksem glikemicznym, czyli w szczególności słodycze. Jeśli chcesz skutecznie wyeliminować zmiany trądzikowe pojawiające się na Twojej skórze, powinieneś unikać słodkich przekąsek.

Nie tylko słodycze wpływają na nadmiar produkcji sebum i problemy z trądzikiem. Do grup potraw, które zwiększają ryzyko pojawienia się krost, możemy zaliczyć także nabiał, sól i pikantne potrawy. To zwłaszcza te ostatnie mogą być szczególnie kłopotliwe w sytuacji, kiedy zmagamy się z pryszczami. 

 

Cechy skóry trądzikowej – dlaczego twarz z trądzikiem to tak częsty problem?

Cera trądzikowa to nie tylko problem osób o grubej, przetłuszczającej się skórze. Może stać się również kłopotem posiadaczy cery mieszanej: suchej na policzkach, ale tłustej w tak zwanej strefie T (czoło, nos, broda). Oprócz ropnych krostek dużym problemem są też zaskórniki, spowodowane przez nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych. Do tego dochodzą duże, podskórne stany zapalne, w efekcie czego pryszczata twarz staje się czerwona i opuchnięta. Dodatkowo cera trądzikowa ma szary koloryt i wygląda na zmęczoną i zaniedbaną. Wszystko to razem wzięte przedstawia niezbyt estetyczny wygląd. Zniszczona twarz będzie wymagała od nas bardzo dużo zabiegów pielęgnacyjnych, by odzyskała swój poprzedni blask. Dlaczego się tak dzieje i jakie są przyczyny pojawiania się zmian skórnych?

Warto zaznaczyć, że istnieje kilka typów trądziku. Najczęściej spotykany to trądzik pospolity – to przewlekła, zapalna choroba skóry, która skutkuje pojawianiem się na jej powierzchni wcześniej wspomnianych zmian. Najczęściej przybierają one formę czerwonych lub różowawych krostek, bolesnych w dotyku i wypełnionych ropą. Czasami pojawiają się też zaskórniki, czyli czarne, podskórne plamki. Twarz z pryszczami nie tylko wygląda nieestetycznie, ale niestety jest dla nas także źródłem poważnego dyskomfortu – nie dość, że każdy dotyk powoduje uczucie bólu i pieczenia, zostawia on także na naszej dłoni tłustą warstwę sebum. To właśnie tutaj należy doszukiwać się głównych przyczyn pojawiania się trądziku.

Sebum, czyli nasze naturalne nawilżenie, jest nam bardzo potrzebne do utrzymania w ryzach właściwego stanu naszej skóry. Jednakże niektóre czynniki są w stanie sprawić, że sebum zaczyna wydzielać się nadprogramowo, co powoduje właśnie pojawianie się trądziku na twarzy. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne. U jednych jest to nadmierne przesuszenie skóry kosmetykami, u innych zakłócone wydzielanie niektórych hormonów. 

Nasza dieta i sposób odżywiania także może mieć wpływ na twarz z trądzikiem – im więcej spożywamy ostrych przypraw i przetworzonej żywności, tym bardziej ryzykujemy, że pojawią się wypryski na twarzy. Sebum, które zaczyna nadmiernie wydzielać się na naszej skórze, wchodzi w reakcję z bakteriami naturalnie tam bytującymi. To właśnie to jest głównym powodem występowania stanu zapalnego w obrębie naszej skóry. Jaka jest więc właściwa strategia, by temu zapobiegać i sprawić, że pielęgnacja twarzy trądzikowej stanie się znacznie bardziej przyjemna?

Warto mieć na uwadze, że trądzik młodzieńczy to przede wszystkim problem z rozchwianą gospodarką hormonalną, która w tym okresie wpływa nie tylko na nasze ogólne samopoczucie, ale również na nasz wygląd. Wraz z upływem czasu stany zapalne wyciszają się, a skóra może na nowo wyglądać tak jak wcześniej. 

Skóra trądzikowa - czego unikać - infografika | La Roche-Posay

5 błędów w pielęgnacji twarzy a trądzik młodzieńczy

Czy istnieje jednak jakiś sposób, który mógłby wpłynąć na to, by zmiany trądzikowe po prostu się już nie pojawiały? A może znamy znacznie więcej sprawdzonych metod? Odpowiedź na to pytanie, jak często w takich sytuacjach, brzmi: „to zależy”. Jak było opisywane już wcześniej, to, dlaczego pojawia się u nas trądzik, może wynikać z wielu różnych przyczyn, a ich właściwe rozpoznanie pomoże w wyciszeniu bądź wyeliminowaniu problemu. Zatem o czym należy pamiętać, jeśli chcemy na stałe pozbyć się problemu, jakim są pryszcze na twarzy? Przede wszystkim musimy zacząć od wyeliminowania pięciu najczęściej popełnianych błędów, które mają związek z pielęgnacją cery. 

 

1. Brak nawilżania twarzy trądzikowej

Podstawowym grzechem osób dotkniętych trądzikiem, obok braku zabiegów oczyszczających, jest nadmierne przesuszanie skóry. Ale chwila – skoro za powstawanie trądziku jest odpowiedzialny nadmiar sebum, to dlaczego mamy dodatkowo nawilżać twarz? Wydaje się to początkowo nielogiczne, jednakże weźmy pod uwagę fakt, że jeśli nadmiernie przesuszymy naszą cerę, ta będzie dążyła do ustabilizowania swojego stanu, przez co jeszcze bardziej zwiększy produkcję wspomnianego łoju. W efekcie dojdzie do sytuacji, gdzie my będziemy zmywać naszą warstwę lipidową, natomiast organizm będzie ją odbudowywał, zwiększając produkcję sebum. Tymczasem Twoja cera właśnie teraz potrzebuje nawilżenia, by gruczoły łojowe nie musiały pracować ze zdwojoną siłą, gdyż to skończy się ropnymi zmianami na skórze. 

 

2. Niepoprawne osuszanie twarzy po jej umyciu

Niezwykle ważnym etapem dbania o skórę zmagającą się z trądzikiem młodzieńczym jest oczyszczanie twarzy. Sięgamy po płyny micelarne, a następnie żele czy pianki. Zanim jednak przystąpimy do aplikacji toniku, delikatnie osuszamy naszą cerę. I tutaj można wskazać często występujący błąd, który ma związek z wybieraniem wielorazowego ręcznika. Niestety, ale w przypadku nawracających stanów zapalnych lepiej jest zrezygnować z takiego rozwiązania. 

Znajdujące się na ręczniku bakterie szybciej się rozmnażają, a my bardzo łatwo przenosimy je na zdrowe fragmenty skóry. Tego chcielibyśmy uniknąć, dlatego mamy do dyspozycji dwie alternatywy: albo często wymieniać ręcznik na świeży, dopiero co wyprany, lub też sięgnąć po wersję jednorazową. Tak naprawdę podobna zasada dotyczy też pościeli, która również powinna być często prana.

 

3. Zapominanie, że pielęgnacja to nie wszystko

Pamiętajmy, że nasz organizm działa jako całość, więc jeśli cierpimy na jakiekolwiek dolegliwości związane ze stresem, nie wpłynie to korzystnie na stan naszej cery. Gdy walczysz z trądzikiem, powinieneś skupić się na właściwej ilości snu, unikaniu zanieczyszczeń obecnych w powietrzu i na wyeliminowaniu ze swojego życia stresujących czynników. Okazuje się, że ma to ogromne znaczenie, ponieważ bez zadbania o powyższe czynniki nasza pielęgnacja może po prostu nie zadziałać.

 

4. Brak stosowania kosmetyków ochronnych

Trądzik może być wywołany także przez czynniki środowiskowe, do których możemy zaliczyć przede wszystkim zanieczyszczenia powietrza. Chociaż pozornie wydaje się, że takie warunki mają wpływ głównie na nasze drogi oddechowe, to tak naprawdę często zapominamy o tym, że ma z nimi kontakt również nasza cera. Co w takim przypadku? Warto sięgać po kremy na dzień o działaniu ochronnym. Ale nie tylko zanieczyszczone powietrze okazuje się problemem. Zdarza się, że nie przywiązujemy większej wagi do aplikacji produktów z filtrem. W rezultacie nasza skóra jest narażona na niekorzystne działanie promieni uv, które mają na nią destrukcyjny wpływ. 

 

5. Niepoprawnie dobrana pielęgnacja twarzy

Trądzik młodzieńczy – kosmetyki, które używamy, kiedy się pojawi, to głównie tonik i płyn micelarny. To dobry trop, ponieważ pierwszym zabiegiem, na jaki musimy się zdecydować w walce o zadbaną i zdrową skórę, to właściwe oczyszczenie twarzy. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, jednym z powodów, przez które tak często zmagamy się z trądzikiem, to bakterie występujące naturalnie na naszej skórze. Do momentu kiedy równowaga naszej warstwy lipidowej jest zachowana, ich obecność nie powinna nam w niczym przeszkadzać. Problem pojawia się wtedy, kiedy tego sebum zaczyna być zbyt dużo. Tak czy inaczej zdecydowanie warto zacząć zabiegi pielęgnacyjne od właściwego oczyszczenia skóry. Warto w tym celu zdecydować się na peeling – pomoże nam on wypłukać sebum, które w dalszym ciągu tkwi w naszych porach. Przy cerze trądzikowej zdecydowanie najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny, który pozwoli uporać się ze złuszczającym naskórkiem, jednocześnie nie wywołując żadnych podrażnień.

Jakie inne kosmetyki mogą być dla nas przydatne, jeśli zależy nam na gruntownym oczyszczeniu cery? Przede wszystkim powinny być one delikatne. Fakt, że zależy nam na mocnym oczyszczeniu, nie zmienia tego, że skóry trądzikowej nie powinno się za bardzo podrażniać. By tego uniknąć, decydujmy się na łagodne kosmetyki przeznaczone specjalnie do tego rodzaju cery. Przede wszystkim unikajmy produktów z alkoholem. Jego obecność jest dla nas podwójnie zła – po pierwsze podrażnia on skórę, narażając nas na gorszy przebieg stanów zapalnych. Po drugie – alkohol zawarty w kosmetyku może nadmiernie wysuszyć naszą cerę, co nie pozostaje bez znaczenia, jeśli naszym celem jest pozbycie się trądziku. Szczególnie drażniącym alkoholem wykorzystywanym w kosmetykach jest etanol; może on spowodować nawet ubytek w naszej warstwie lipidowej.

 

Octenisept na trądzik

Całkiem dobrym sposobem na walkę z cerą trądzikową jest użycie preparatu Octenisept na twarz. Wiemy już, jak wielkie znaczenie w przypadku walki z nawracającymi krostami ma oczyszczenie twarzy i pozbycie się z niej nadmiaru sebum, bakterii i martwego naskórka – w tym wszystkim może nam pomóc właśnie Octenisept. Trądzik nie lubi również alkoholu, o czym także wspominaliśmy, więc Octenisept wydaje się bardzo dobrą opcją, łączącą jednocześnie właściwości oczyszczające, odkażające i antybakteryjne bez obecności tego składnika. Pamiętajmy, że zabiegi oczyszczające koniecznie trzeba wykonywać codziennie, najlepiej rano i wieczorem – warto włączyć Octenisept na pryszcze do swojej rutyny i używać go przynajmniej raz dziennie. W ten sposób szybko poczujemy poprawę związaną z właściwym oczyszczeniem naszej skóry.

 

Effaclar na pomoc cerze trądzikowej

Effaclar żel oczyszczający - packshot

Kosmetykiem, który może pomóc w pielęgnacji skóry trądzikowej jest Żel oczyszczający do skóry trądzikowej Effaclar. Jego ulepszona formuła zawiera Phylobiomę – składnik aktywny, który wspiera równowagę mikrobiomu skóry. Warto wiedzieć, że zaburzony mikrobiom skóry powoduje nasilenie objawów trądziku, w tym namnażanie bakterii C.acnes typu IA1. Phylobioma skutecznie przeciwdziała namnażaniu się tych bakterii. Żel oczyszczający do twarzy Effaclar redukuje nadmiar sebum, pomaga odblokować pory i pozostawia skórę czystą i odświeżoną. Zawarta w nim woda termalna z La Roche-Posay koi, łagodzi i pomaga zmniejszyć nadreaktywność skóry. Kosmetyk możesz stosować zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. 

Osoby dotknięte problemem wrażliwej cery, co jest niezwykle częste przy skórze podatnej na trądzik, także nie muszą się martwić. Effaclar nie zawiera parabenów, klasycznego mydła ani alkoholu. Spełni więc wymagania nawet najbardziej wymagającej skóry, również tej skłonnej do podrażnień. Dodatkowym atutem jest jego wydajność: jedna kropla wystarczy, by rozprowadzić go po całej twarzy. Aplikacja żelu oczyszczającego Effaclar jest bardzo przyjemna dzięki jego konsystencji – przy kontakcie ze zwilżonymi dłońmi przemienia się w aksamitną piankę. Effaclar nadaje się do codziennej pielęgnacji, a skóra staje się dzięki niemu świeża, doskonale oczyszczona i nawilżona, dzięki czemu dostajemy pełen pakiet właściwości, które mogą pomóc nam uporać się z trądzikiem.

Effaclar H Iso-biome krem myjący packshot

Jeśli Twoja twarz została nadmiernie obciążona zabiegami wysuszającymi, dobrym wyjściem może być skorzystanie z innego produktu tej gamy. Jest to kojący krem myjący przeciw niedoskonałościom Effaclar H Iso-Biome. Spora część osób nie wie, jak we właściwy sposób postępować z trądzikiem. Często nadmiernie go przesuszają, przez co skóra staje się zniszczona i zmęczona ciągłym oczyszczaniem. Na ratunek przychodzi nam tutaj właśnie Effaclar H, przeznaczony dla osób, które mocno nadwyrężyły swoją skórę ciągłym wysuszaniem. 

Pryszcze na twarzy i jak z nimi walczyć – podsumowanie

Jak widać na przykładzie powyższego artykułu, walka z trądzikiem nie należy do najłatwiejszych zadań. Powinniśmy odpowiednio zdiagnozować przyczynę pojawiania się niedoskonałości na naszej skórze i we właściwy sposób ją wyeliminować. Pamiętajmy także o odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ tylko to jest w stanie zapewnić nam spokój z nawracającymi krostami, zaskórnikami i wypryskami. Podstawą pielęgnacji cery trądzikowej jest właściwe oczyszczanie i nawilżenie twarzy. W tym celu unikajmy drażniących produktów, takich jak kosmetyki z silnie działającymi substancjami aktywnymi, nieodpowiednimi dla naszej skóry – pryszcze nie lubią przesuszania, a skóra na takie zabiegi reaguje zwiększeniem produkcji sebum, przez co problem powraca ze zdwojoną siłą. Co jeszcze jest ważne? Przede wszystkim sen, nasz stan psychiczny oraz dieta – tylko zadbanie o wszystkie te aspekty naszego życia może poskutkować właściwymi rezultatami.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.