Odwodniona czy sucha skóra twarzy i ciała?
Sucha skóra czy odwodniona? Jak określić, z którym problemem mamy do czynienia? W przypadku znacznej części osób nie jest to łatwe, gdyż określenia takie jak sucha skóra twarzy i odwodniona skóra twarzy bardzo często są używane zamiennie.
Niestety jest to dość częsty błąd, który może skutkować niewłaściwym doborem pielęgnacji, a co za tym idzie, utrzymującym się dyskomfortem. Zrozumienie różnic przyczyn odwodnionej i bardzo suchej skóry twarzy i ciała jest kluczowe, by przywrócić skórze ukojenie.
Dlaczego rozróżnienie odwodnionej i suchej skóry twarzy oraz ciała sprawia trudności? Głównie ze względu na to, że zarówno odwodnionej, jak i suchej skórze towarzyszy nieprzyjemne uczucie przesuszenia. Istnieją jednak jeszcze inne objawy, które pozwalają skutecznie odróżnić oba problemy.
Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest fakt, że skórze odwodnionej brakuje odpowiedniej ilości wody w zewnętrznej warstwie naskórka. I najczęściej jest to potrzeba chwilowa. W przypadku skóry suchej mamy do czynienia z niewystarczającą ilością lipidów, które wchodzą w skład bariery hydrolipidowej skóry. Skórę suchą często się dziedziczy od rodziców.
Cera sucha – charakterystyka
W przeciwieństwie do odwodnienia skóry, które ma charakter tymczasowy, skóra sucha to rodzaj skóry, którego cechą charakterystyczną jest mniejsza ilość lipidów oraz gruczołów łojowych produkujących sebum. To sprawia, że jej warstwa hydrolipidowa nie działa w sposób prawidłowy, czego efektem, oprócz permanentnego uczucia suchości, są:
- podrażnienie skóry;
- zaczerwienienie;
- kłucie i swędzenie skóry (często bardzo uporczywe, prowadzące do drapania);
- pieczenie;
- ciągłe uczucie napięcia i ściągnięcia skóry;
- łuszczenie się skóry (łuszcząca się, sucha skóra na powiekach czy sucha skóra na łokciach).
Kłucie skóry, swędzenie a w efekcie drapanie mogą prowadzić do pojawiania się zmian w postaci zadrapań, strupków lub charakterystycznych krostek i grudek. Niestety to również wpływa negatywnie na kondycję skóry. Często dochodzi do mikrouszkodzeń skóry, przez co może nasilać się stan zapalny.
Bardzo sucha skóra – przyczyny
Skąd bierze się sucha skóra pod oczami, sucha skóra u noworodka, sucha skóra na dłoniach lub między palcami? Sucha skóra to stan przewlekły, który może wynikać z uwarunkowań genetycznych i specyficznej budowy naszej skóry.
Sucha, łuszcząca się skóra na całym ciele to źródło ogromnego dyskomfortu. Niestety bardzo często towarzyszy jej atopowe zapalenie skóry. AZS to choroba skóry o podłożu alergicznym, choć jej przyczyny nie są jeszcze w pełni poznane. Istotną rolę w pojawieniu się AZS oprócz skłonności do jej dziedziczenia odgrywa zaburzony mikrobiom skóry, przerost bakterii bytujących na skórze oraz niewłaściwa budowa hydrolipidowa skóry.
Skóra atopowa to problem, który choć może wystąpić również w wieku dorosłym, najczęściej daje o sobie znać u niemowląt po 3 lub 6 miesiącu życia. Dlatego też, jeśli zauważysz suchą skórę u niemowlaka lub szorstką skórę u dziecka, której towarzyszą wyżej wymienione objawy nie bagatelizuj ich. Odpowiednio dobrana pielęgnacja może wspomóc komfort skóry i jej naturalną równowagę.
Co jeszcze sprawia, że możemy mieć do czynienia z bardzo suchą skórą na nogach i twarzy? Będą to:
- stres – życie w silnym stresie może prowadzić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej. Oprócz tego kortyzol, czyli hormon stresu, zwiększa ubytek kolagenu i kwasu hialuronowego, przez co skóra zaczyna tracić nawilżenie i sprężystość;
- starzenie się skóry – wraz z wiekiem zmniejsza się ilość lipidów w skórze, a gruczoły łojowe stają się mniej aktywne, czego skutkiem jest np. bardzo sucha skóra na nogach u osób starszych;
- zaburzenia hormonalne – skóra może stać się sucha w okresie menopauzy lub ciąży;
- stałe przyjmowanie niektórych leków;
- zanieczyszczenia powietrza i zmiany klimatu;
- narażenie skóry na działanie substancji drażniących, alergizujących (na przykład w pracy);
- zbyt częsta ekspozycja na działanie promieni słonecznych – zaburza prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry;
- niezabezpieczanie skóry przed działaniem silnego wiatru i mrozu, co powoduje suchą skórę wokół ust, suchą skórę wokół oczu czy suchą skórę między palcami u rąk;
- niedobory witamin w diecie (szczególnie witaminy A), a także zdrowych kwasów tłuszczowych;
- zbyt długie kąpiele w wodzie (szczególnie gorącej), a także częsty kontakt z wodą chlorowaną;
- niewłaściwa pielęgnacja skóry – stosowanie produktów, których składniki mocno przesuszają skórę, pozbawiając ją płaszcza ochronnego. Niekorzystnie działa również zbyt agresywne złuszczanie skóry twarzy i ciała.
Odwodniona skóra twarzy i ciała – objawy
Jak mieć pewność, że naszym problemem nie jest sucha skóra, a tylko jej odwodnienie? Odwodnienie skóry to stan tymczasowy, który może dotyczyć każdego z nas, niezależnie od wieku, płci, a nawet rodzaju skóry. Doskonałym przykładem jest tutaj cera tłusta, która również może zmagać się z odwodnieniem. Co równie istotne, odwodnienie skóry jest w pełni odwracalne.
Jakie objawy towarzyszą odwodnionej skórze? Są to:
- nieregularna struktura skóry;
- szary koloryt;
- utrata blasku;
- mniejsza elastyczność;
- matowość skóry;
- suchość w ustach;
- zwiększona wrażliwość i reaktywność;
- drobne linie i zmarszczki powstające „z odwodnienia”.
Dlaczego skóra jest odwodniona?
Co sprawia, że naszej skórze brakuje nawilżenia? Główną przyczyną odwodnienia skóry jest tymczasowe naruszenie bariery hydrolipidowej. Z kolei wpływ na uszkodzenie warstwy ochronnej i tym samym odwodnienie skóry mogą mieć:
- styl życia nasilający stres, brak odpowiedniej ilości snu;
- niewystarczające nawadnianie się;
- dieta uboga w składniki odżywcze, świeże warzywa, owoce;
- makijaż kosmetykami przesuszającymi skórę;
- brak ochrony przed promieniowaniem UV.
Bardzo częstym czynnikiem powodującym odwodnienie skóry są nasze błędy pielęgnacyjne. To zarówno niedokładnie wykonany demakijaż, jak i zbyt agresywna i ingerująca w strukturę skóry pielęgnacja. Możemy do niej zaliczyć skupianie się na intensywnym oczyszczaniu i złuszczaniu oraz notoryczne pomijanie etapu nawilżenia oraz regeneracji skóry.
Pielęgnacja skóry odwodnionej
Jak pielęgnować skórę odwodnioną? Jaka pielęgnacja twarzy będzie skuteczna? Podstawę powinno stanowić przywrócenie jej cennego nawilżenia i zatrzymanie go w skórze. Kiedy skóra jest odwodniona, najlepiej zrezygnować z substancji aktywnych o intensywnym działaniu, które w takiej sytuacji mogłyby ją dodatkowo podrażniać i nasilać podrażnienie.
Składniki, jakich warto szukać w formułach produktów, to m.in.:
- kwas hialuronowy;
- niacynamid;
- ceramidy;
- gliceryna.
Jak oczyszczać skórę odwodnioną? Aby w jak najwyższym stopniu złagodzić towarzyszące jej uczucie dyskomfortu, dobrze jest sięgnąć po delikatne emulsje zaliczane do dermokosmetyków, jak Toleriane Łagodna Emulsja oczyszczająca. Jej delikatna, kremowa konsystencja pozwala ograniczyć pocieranie skóry. Emulsja posiada specjalnie skomponowaną, minimalistyczną formułę wzbogaconą w: wodę termalną z La Roche-Posay, niacynamid, ceramidy i pantenol. W ten sposób skutecznie nawilża skórę1 i wzmacnia jej barierę ochronną.
Jakie serum sprawdzi się w przypadku skóry odwodnionej? Polecamy Cicaplast B5 Serum. Stanowi doskonałe wsparcie skóry odwodnionej, suchej, podrażnionej i skłonnej do zaczerwienień. Intensywnie nawilża i koi, a innowacyjna tekstura bandaża chroni skórę przed codziennymi agresorami, które mogą zaburzać jej barierę ochronną. Dodatkowo serum wspiera i przyspiesza proces regeneracji oraz zapewnia optymalną odbudowę bariery ochronnej skóry.
W jaki sposób zapewnić odwodnionej skórze nawilżenie przez wiele godzin? Do tego celu świetnie sprawdzi się Krem do twarzy Hydraphase HA Rich. To intensywna pielęgnacja nawilżająca z aż dwiema formami kwasu hialuronowego. Po jego zastosowaniu skóra staje się miękka, elastyczna, pełna blasku2, a drobne linie wynikające z odwodnienia skóry stają się mniej widoczne.
Pielęgnacja skóry suchej
Na czym powinna opierać się pielęgnacja skóry suchej? Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie nawilżenie. Nawilżanie skóry nie przyniesie wymiernych efektów, jeśli wcześniej nie zadbamy o odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry i dostarczenie mu cennych składników. W pielęgnacji suchej skóry na całym ciele doskonale sprawdzą się emolienty. To substancje, które tworzą na skórze płaszcz ochronny i wspierają odbudowę jej warstwy ochronnej.
Od czego rozpocząć pielęgnację skóry suchej? Bardzo ważne jest jej właściwe oczyszczanie. Zamiast zwykłego mydła lub produktów opartych o zasadowe pH polecamy Lipikar Syndet AP+. To ultradelikatny płyn myjący do ciała, również dla skóry skłonnej do atopii. Uzupełnia lipidy, nawilża i koi podrażnioną i swędzącą skórę oraz łagodzi skrajną suchość skóry już od momentu kąpieli.
Jeśli preferujesz bardziej odżywcze formuły kosmetyków oczyszczających, sięgnij po Lipikar Cleansing Oil AP+. To doskonały wybór w przypadku skóry suchej, bardzo suchej oraz skłonnej do atopii. Może być stosowany u dzieci już od 3. miesiąca życia. Dermokosmetyk posiada konsystencję delikatnego olejku. jego formuła łagodnie oczyszcza, wzmacnia barierę ochronną skóry, nawilża, redukuje świąd nadmiernie przesuszonej skóry i równoważy mikrobiom skóry.
Jak radzić sobie z suchą skórą na nogach i ramionach, która dodatkowo łuszczy się i swędzi? Warto sięgnąć po Lipikar Baume AP+M. To skuteczne wsparcie skóry suchej, wrażliwej, ze skłonnością do atopii czy suchej skóry głowy u niemowlaka. Balsam pomaga w ukojeniu skóry, wspiera jej komfort i łagodzi uczucie dyskomfortu.
Jak radzić sobie z suchą skórą na szyi, twarzy czy dekolcie? Bardzo dobrym wsparciem codziennej pielęgnacji wrażliwej i suchej skóry twarzy będzie krem Toleriane Sensitive Riche. To dermokosmetyk, który koi, chroni, a także zapewnia nawilżenie. Wzmacnia naturalne funkcje ochronne skóry. Łagodzi uczucie ściągnięcia, pieczenia i kłucia, suchość i sporadyczne zaczerwienienia.
Równie częstym problemem wynikającym z suchości oraz atopii skóry jest sucha skóra na powiekach oraz wokół oczu. Warto wiedzieć, że nie każdy kosmetyk zda egzamin w tak delikatnej części twarzy, która dodatkowo zmaga się z ekstremalną suchością. Ukojenie w tej delikatnej okolicy będzie w stanie zapewnić Krem pod oczy Toleriane Dermallergo. To regenerująca pielęgnacja nawilżająca dla skóry okolic oczu, skłonnej do alergii i egzemy oraz wyjątkowo wrażliwej. Redukuje zaczerwienienia i uczucie dyskomfortu spowodowane suchością skóry, zapewniając nawilżenie i ukojenie.
Sucha skóra i odwodniona – podsumowanie
Skóra sucha i odwodniona to dwa częste problemy, które niestety bywają ze sobą mylone. Skóra sucha to rodzaj skóry, bardzo często wynikający z permanentnego braku odpowiedniej ilości lipidów i dysfunkcji bariery hydrolipidowej. Odwodnienie skóry to przejściowy i całkowicie odwracalny stan, który może dotyczyć każdego z nas. Umiejętność odróżnienia tych problemów pozwala nie tylko dobrać właściwą pielęgnację pod postacią dermokosmetyków, ale również zapewnić skórze niezbędny komfort.
Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.
Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.
Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny
2Samoocena pacjentów, 100 kobiet między 20 a 45 rokiem życia ze skórą wrażliwą, aplikacja produktu dwa razy dziennie na twarz i szyję przez 28 dni.
Bibliografia:
- Dry Skin Care. Pediatric Dermatology, 40(2023):362-363, doi: 10.1111/pde.15304
- Świerczyńska-Krępa M., Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych: przyczyny, objawy i leczenie https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory [dostęp: 16.12.2024].
- Zalewska-Janowska A., Psychodermatologia w praktyce – studium przypadków ze zmianami skóry. Sztuka Leczenia 2011.
- Kosmopedia, Bariera hydrolipidowa – o niej się mówi, https://www.kosmopedia.org/o-tym-sie-mowi/bariera-hydrolipidowa-o-niej-sie-mowi/ [dostęp: 16.12.204].