Kiedy cera trądzikowa może być sucha?
Zazwyczaj skóra trądzikowa kojarzy się z nadmiernym wydzielaniem sebum i widocznym błyszczeniem twarzy. Jednak skóra trądzikowa może być również sucha lub przesuszona. Dlaczego tak się dzieje i jak można tego uniknąć?
1. Leczenie trądziku a przesuszenie skóry
Jednym z głównych powodów, dla których cera trądzikowa staje się sucha, jest leczenie dermatologiczne. Wielu pacjentów korzysta z kuracji opartych na składnikach takich jak retinoidy, kwasy, np. AHA/BHA, antybiotyki czy nadtlenek benzoilu. Te substancje są skuteczne w walce z trądzikiem, ale jednocześnie mogą prowadzić do silnego przesuszenia skóry, ponieważ ingerują w jej naturalną barierę hydrolipidową. W takim wypadku pielęgnacja cery suchej trądzikowej powinna wyglądać zupełnie inaczej niż tłustej z niedoskonałościami. Krem nawilżający do skóry trądzikowej powinien być wtedy podstawą.
2. Niewłaściwa pielęgnacja
Cera trądzikowa jest często przesuszona także przez stosowanie zbyt agresywnych produktów do oczyszczania skóry. Wiele osób, chcąc zredukować nadmiar sebum, używa silnych żeli myjących, toników z alkoholem czy zbyt agresywnych peelingów mechanicznych. Taka niewłaściwa pielęgnacja twarzy trądzikowej pozbawia skórę naturalnych olejków, co prowadzi do jej przesuszenia. Paradoksalnie, przesuszona skóra często zaczyna produkować jeszcze więcej sebum, co może zaostrzać objawy trądziku. Dlatego tak ważnym elementem jest dobry krem nawilżający przy kuracji trądzikowej.
3. Czynniki zewnętrzne
Suchość skóry trądzikowej może być również wywołana przez czynniki środowiskowe, takie jak zimne powietrze, niska wilgotność, częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy nadmierne opalanie. Wszystko to może osłabiać naturalną barierę ochronną skóry, prowadząc do jej odwodnienia i w konsekwencji zaostrzenia trądziku. Wtedy nawilżanie cery trądzikowej staje się kluczowe.
4. Styl życia
Czasami dodatkowo przesuszeniu skóry może sprzyjać niezdrowy styl życia. Zaliczają się do niego na przykład: niewłaściwa dieta, niewystarczające nawodnienie, brak regenerującego snu, palenie papierosów czy spożywanie dużej ilości alkoholu. Nie są to główne czynniki przesuszenia skóry trądzikowej, ale mogą mu sprzyjać.
Jakie są konsekwencje przesuszenia cery trądzikowej? Przesuszona skóra trądzikowa jest bardziej podatna na podrażnienia i zaostrzenie stanów zapalnych. Suchość skóry może prowadzić do zwiększonego łuszczenia się naskórka, co z kolei może zatykać pory i powodować powstawanie nowych wyprysków. Co więcej, osłabiona bariera hydrolipidowa sprzyja przenikaniu szkodliwych substancji czy mikroorganizmów do wnętrza naskórka, co zwiększa ryzyko infekcji i pogorszenia trądziku. W takich warunkach łatwiej mogą powstawać też przebarwienia po trądziku.
Jak dbać o cerę trądzikową – siła nawilżenia
Aby właściwie zadbać o cerę trądzikową, trzeba zadbać przede wszystkim o jej barierę ochronną. Bariera hydrolipidowa skóry odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu jej zdrowia. Składa się ze składników tj.:
- woda,
- glicerydy,
- woski,
- wolne sterole,
- skwalen,
- inne węglowodory,
- wolne kwasy tłuszczowe,
- cholesterol,
- NMF (w tym kwas mlekowy, cukry, aminokwasy),
- ceramidy.
Wskazane składniki wchodzą w skład warstwy ochronnej skóry zabezpieczając przed utratą wilgoci oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak bakterie lub zanieczyszczenia. W przypadku cery trądzikowej, zwłaszcza suchej, bariera hydrolipidowa jest często osłabiona, co prowadzi do zaostrzenia objawów trądziku.
Dlaczego bariera hydrolipidowa jest tak ważna?
Kiedy bariera hydrolipidowa skóry jest uszkodzona, skóra traci wilgoć szybciej, staje się odwodniona i podatna na podrażnienia. W przypadku cery trądzikowej oznacza to także większe ryzyko pojawiania się wyprysków, ponieważ przesuszona skóra reaguje zwiększoną produkcją sebum, co prowadzi do zatykania porów. Inne objawy jej zaburzenia to między innymi: nadmierna szorstkość, przesuszenie, napięcie, nadreaktywność. Ochrona i odbudowa bariery hydrolipidowej to klucz do zdrowej skóry, dlatego nawilżanie jest tak ważne w pielęgnacji cery trądzikowej, nawet tej, która nadmiernie przetłuszczającej.
Jak dbać o barierę hydrolipidową skóry trądzikowej?
Według najnowszych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, prawidłowa pielęgnacja bariery hydrolipidowej jest kluczowym elementem w leczeniu trądziku. U pacjentów z trądzikiem często obserwuje się zwiększoną przeznaskórkową utratę wody (TEWL) oraz obniżony poziom ceramidów, co negatywnie wpływa na funkcję bariery naskórkowej.
1. Prawidłowe oczyszczanie
Zaleca się stosowanie preparatów o fizjologicznym pH (między 4,7 a 5,75), które nie zawierają mydła. Powinny to być syndety zawierające łagodne substancje powierzchniowo czynne, dobrze tolerowane przez skórę. Mycie twarzy powinno odbywać się dwa razy dziennie - rano w celu usunięcia pozostałości po nocnej pielęgnacji, a wieczorem do zmycia makijażu i innych zanieczyszczeń.
2. Odpowiednie nawilżanie
PTD podkreśla znaczenie składników aktywnych, które poprawiają barierę naskórkową:
- Pantenol - nawilża, zmniejsza TEWL i łagodzi podrażnienia
- Ceramidy - odbudowują strukturę bariery naskórkowej
- Niacynamid - poprawia nawilżenie i zmniejsza uczucie suchości
- Gliceryna - wspiera nawilżenie skóry
- Aqua Posae Filiformis - wzmacnia barierę naskórkową i moduluje odpowiedź zapalną
3. Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi
Ważne jest zabezpieczenie skóry przed negatywnym działaniem ekspozomu, w tym promieniowaniem UV. Dermokosmetyki pomagają minimalizować podrażnienia i inne niepożądane skutki leczenia przeciwtrądzikowego. Dysfunkcja bariery naskórkowej może być zarówno cechą choroby, jak i następstwem stosowanego leczenia (produkty OTC, leki, zabiegi złuszczające).
4. Wsparcie mikrobiomu
Nowym, istotnym aspektem pielęgnacji jest ochrona mikrobiomu skóry, który ściśle współpracuje z barierą naskórkową. Składniki takie jak Phylobioma czy Aqua Posae Filiformis pomagają przywrócić prawidłową równowagę mikrobiologiczną skóry, co jest kluczowe w leczeniu trądziku. W przypadku nasilonych problemów z barierą hydrolipidową podczas terapii przeciwtrądzikowej, PTD zaleca konsultację z dermatologiem w celu ewentualnej modyfikacji leczenia lub włączenia odpowiednich dermokosmetyków wspomagających.
Kremy nawilżające do cery trądzikowej – jak wybrać najlepszy?
Wybór kremu nawilżającego dla cery trądzikowej może być wyzwaniem. Wiele osób obawia się, że nawilżające produkty mogą zatykać pory, prowadząc do pogorszenia stanu skóry. Krem nawilżający do twarzy trądzikowej powinien zawierać szereg składników nawilżających oraz odbudowujących barierę hydrolipidową. Sprawdź, co powinny zawierać nawilżające kremy do cery trądzikowej.
- Kwas hialuronowy - To jeden z najlepszych składników nawilżających, który ma zdolność wiązania wody w skórze, dzięki czemu zapewnia intensywne nawilżenie, bez obciążania skóry.
- Pantenol - Substancja nawilżająca, która pomaga w zatrzymaniu wilgoci w naskórku, co sprawia, że skóra staje się bardziej miękka i elastyczna. Działa też kojąco i łagodząco.
- Ceramidy - Wspomagają odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, co jest niezwykle ważne dla cery trądzikowej, szczególnie suchej.
- Niacynamid (witamina B3) - Działa przeciwzapalnie i łagodząco oraz wspomaga nawilżenie skóry.
- Skwalan - Występuje naturalnie w ludzkim sebum i tworzy lekką warstwę natłuszczającą na naszej skórze.
- Probiotyki - Od niedawna są one ważnym składnikiem kosmetyków stosowanych w trakcie lub po kuracji dermatologicznej. Probiotyki pomagają wzmacniać równowagę mikrobiomu skóry, która może być zaburzona w wyniku intensywnego leczenia, przesuszenia i podrażnienia.
Krem mocno nawilżający do cery trądzikowej pomoże Ci wzmocnić osłabioną barierę hydrolipidową. Gdy przywrócisz jej równowagę i wprowadzisz odpowiednie modyfikacje do codziennej pielęgnacji, możesz zacząć stosować lżejszy krem do cery trądzikowej nawilżający, na przykład matujący z dodatkiem kwasu hialuronowego.
Odpowiednia pielęgnacja suchej skóry trądzikowej
Teraz już wiesz, czym spowodowana jest cera sucha trądzikowa. Pielęgnacja oraz odpowiednio dobrane kosmetyki pozwolą lepiej o nią zadbać. Jeśli masz skórę uwrażliwioną kuracjami przeciwtrądzikowymi albo ogólnie bardziej wrażliwą cerę, do codziennego mycia stosuj Krem myjący La Roche Posay Effaclar H Iso-Biome. Łagodnie oczyszcza, jednocześnie zapewniając nawilżenie skórze*. Znajdujący się w nim niacynamid pomaga zmniejszać podrażnienia skóry, a wyciąg z arnoty wspiera redukcję niedoskonałości, chroniąc przed nadmiernym wysuszeniem skóry.
*Test instrumentalny.
Przy bardziej delikatnej skórze dobrze sprawdzi się Krem La Roche Posay Effaclar H Iso-Biome. Znajdujący się w nim niacynamid pomaga zmniejszać podrażnienia i objawy zaczerwienienia skóry, a pantenol posiada właściwości kojące. Krem intensywnie nawilża skórę skłonną do trądziku.
Czytaj też: KULTOWE dermokosmetyki EFFACLAR do cery tłustej i skłonnej do trądziku w ulepszonych formułach!
Podsumowanie
Pamiętaj, że dobry krem nawilżający do cery trądzikowej to podstawa, ale ważna jest też delikatna, dobrze dobrana pielęgnacja. Niezależnie od tego, czy Twoim problemem jest trądzik młodzieńczy, hormonalny, alergiczny czy trądzik na plecach, pamiętaj, aby odpowiednio dbać o barierę hydrolipidową skóry i nie doprowadzać do jej przesuszania. Mimo że może być dla Ciebie sporym problemem cera sucha trądzikowa, właściwie dobrana pielęgnacja pozwoli przywrócić jej pełną równowagę.
Tekst został zweryfikowany przez mgr Kingę Bożek.
Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.
Mgr Kinga Bożek, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa
Bibliografia:
- Maciejak A., Witek W., Barszcz W., Denis W., Renkas M., Bariera hydrolipidowa skóry, https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2023/02/ModScResParadigm-Kyiv-Jan2023.pdf#page=75, data wejścia: 19.09.2024
- Beata Bergler-Czop, Aleksandra Frątczak, Karina Polak, Dermokosmetyczna pielęgnacja skóry w monoterapii i terapii uzupełniającej leczenie trądziku, https://www.wiadomoscidermatologiczne.pl/artykul/dermokosmetyczna-pielegnacja-skory-w-monoterapii-i-terapii-uzupelniajacej-leczenie-tradziku, data wejścia: 19.09.2024
- Carolina Vieira De Almeida, Emiliano Antiga, Matteo Lulli, Oral and Topical Probiotics and Postbiotics in Skincare and Dermatological Therapy: A Concise Review,
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10301930/, data wejścia: 19.09.2024 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK565884/