Przyczyny powstawania trądziku
Trądzik to jedna z najczęstszych chorób skóry o przewlekłym i zapalnym charakterze. Przyczyn występowania trądziku upatruje się zarówno w uwarunkowaniach genetycznych, oraz zaburzonej pracy ujść mieszków włosowych, jak i gruczołów łojowych. Efektem tego jest zwiększona produkcja sebum i zaburzony proces keratynizacji naskórka, co prowadzi do zatykania porów, a w efekcie powstawania zaskórników.
W przypadku przyczyn powstawania trądziku wiele mówi się o wpływie bakterii Cutibacterium acnes. Warto wiedzieć, że te mikroorganizmy wchodzą w skład mikroflory skóry i są niezbędne do zachowania równowagi jej mikrobiomu. Jeśli jednak pojawią się ku temu sprzyjające warunki, bakterie mogą się kolonizować, zaburzając przy tym mikroflorę skóry i wpływając na zmianę jej pH.
Oprócz tego, możemy wyróżnić czynniki, które mogą nasilać trądzik lub wpływać na nawrót niedoskonałości:
- promieniowanie UV i brak fotoprotekcji;
- dieta uboga w składniki odżywcze i minerały, opierająca się na przetworzonej żywności;
- zanieczyszczenia środowiska;
- zaburzenia hormonalne;
- niewłaściwy styl życia, zbyt mała ilość snu, nieregularny sen;
- życie w ciągłym stresie;
- błędy pielęgnacyjne oraz nieodpowiednia pielęgnacja.
Trądzik to choroba skóry, którą przede wszystkim kojarzy się z okresem dojrzewania. Jednocześnie coraz częstszym problemem staje się trądzik dorosłych, który dotyka osoby po 25. roku życia i wymaga odpowiedniego podejścia. Z trądzikiem dorosłych przede wszystkim zmagają się kobiety. Innym równie częstym problemem skórnym, który także może wystąpić u dorosłych kobiet po 25. roku życia jest trądzik różowaty.
Domowe, skuteczne sposoby na trądzik – czy to działa?
Jak szybko pozbyć się trądziku? Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, w internecie na pewno natknęłaś się na treści poświęcone domowym sposobom na trądzik lub naturalnym sposobom na trądzik. Bardzo często są to różnego rodzaju produkty DIY, których zaletą ma być naturalność i fakt, że można wykonać je samodzielnie w domu. Niestety, samodzielnie tworzone kosmetyki DIY nie posiadają potwierdzonej skuteczności, ale mogą również doprowadzić do podrażnienia, a nawet pogorszenia stanu skóry.
W takim razie, jak walczyć z trądzikiem? „Domowymi” sposobami, które w zauważalny sposób mogą wspomóc Twoją walkę z trądzikiem młodzieńczym i dorosłych są zmiany, jakie możesz wprowadzić w swoich codziennych nawykach i stylu życia.
Jak radzić sobie z trądzikiem? Zadbaj o sen i ogranicz stres
Niestety, silne emocje i stres w negatywny sposób oddziałują na Twoje ciało, nie oszczędzając przy tym skóry. Winowajcą okazują się tutaj hormony androgenowe oraz kortyzol, określany potocznie hormonem stresu. O ile jego obecność w niewielkich ilościach może działać na nas stymulująco, o tyle długotrwały stres może mieć niekorzystny wpływ na wygląd naszej skóry. Wyrzut kortyzolu i androgenów może nasilać produkcję sebum i stany zapalne, co w rzeczywistości stanowi naturalną reakcję obronną Twojego organizmu na czynnik stresogenny. Dodatkowo, długotrwały stres może uszkadzać funkcje obronne naszej skóry1.
Nie należy zapominać o roli, jaką odgrywa sen. To właśnie wtedy skóra jest w stanie się zregenerować i odbudować uszkodzenia, jakie powstają na jej powierzchni w ciągu dnia, kiedy ma kontakt z różnymi czynnikami zewnętrznymi. Brak odpowiedniej liczby godzin snu, zarywanie nocy, chodzenie spać o nieregularnych porach czy bardzo płytki sen uniemożliwiają prawidłową regenerację organizmu i Twojej skóry, i mogą dodatkowo nasilać stres.
Jak sobie z tym radzić? Jeśli czujesz, że stres może u Ciebie wpływać na nasilenie niedoskonałości, zadbaj o to, by postarać się go zredukować. To zrozumiałe, że nie da się całkowicie uniknąć stresujących sytuacji, stąd tak dużą rolę odgrywa tutaj odpowiedni odpoczynek i regeneracja organizmu:
- przebywanie na świeżym powietrzu, częstsze spacery;
- aktywność fizyczna, która będzie sprawiać Ci przyjemność;
- techniki relaksacyjne: ćwiczenia oddechowe, joga, medytacja;
- jakościowy i nieprzerwany sen.
Jak zwalczyć trądzik? Zwróć uwagę na swoją dietę
To, co jemy, ma istotny wpływ nie tylko na nasz organizm, ale również funkcjonowanie jego poszczególnych elementów, w tym skóry.
Oczywiście, określenie jednego, idealnego jadłospisu w przypadku niedoskonałości nie jest możliwe – organizm każdego z nas posiada odmienne potrzeby i codzienna dieta jest kwestią indywidualną. Istnieją jednak wspólne produkty, których nadmierne spożycie może w istocie dodatkowo nasilać objawy trądziku2. Są to przede wszystkim:
- przetworzona żywność;
- produkty o wysokim indeksie glikemicznym (podnoszącym poziom cukru we krwi);
- produkty i napoje zawierające duże ilości cukru;
- niektóre produkty mleczne;
- żywność o wysokiej ilości tłuszczów nasyconych.
Jak w takim razie powinna wyglądać dieta na trądzik? To w dużej mierze również kwestia indywidualna, gdyż dieta powinna być ściśle dopasowana do naszych potrzeb. Kompletując swój codzienny jadłospis warto jednak zwracać uwagę na produkty, które ze względu na swoje wartości odżywcze, mogą działać wspomagająco na skórę:
- produkty będące źródłem kwasów Omega-3 (m.in. tłuste morskie ryby, awokado, siemię lniane, nasiona chia);
- produkty działające wspierająco na mikrobiom skóry (fermentowany nabiał: jogurt, kefir, maślanka, kiszone ogórki, kiszona kapusta);
- produkty będące źródłem antyoksydantów (borówki, kurkuma, brokuł, zielona herbata, aronia, cytrusy);
- produkty o niskim indeksie glikemicznym (zielone warzywa, pomidory, surowa marchewka, produkty pełnoziarniste).
Jak pozbyć się trądziku na twarzy? Zadbaj o rutynę pielęgnacyjną
Skuteczna walka z trądzikiem to przede wszystkim holistyczne podejście do tego problemu, na które składa się zarówno zmiana stylu życia, wspomagająca, dopasowana do potrzeb skóry pielęgnacja i dermatologiczne wsparcie. Jeśli obserwujesz u siebie nasilenie niedoskonałości, warto rozważyć konsultację z dermatologiem. Lekarz nie tylko dobierze odpowiednią kurację (jeśli okaże się konieczna), ale przede wszystkim zaproponuje właściwe dermokosmetyki, których formuły i stężenie składników aktywnych będą działać korzystnie na Twoją skórę.
Rola właściwie dobranej pielęgnacji w walce z trądzikiem jest wręcz nieoceniona. Dermokosmetyki mogą nie tylko niwelować działania niepożądane jak suchość czy podrażnienie, które mogą wystąpić w trakcie kuracji. Ich formuły w zależności od potrzeb skóry, mogą wykazywać działanie keratolityczne, regulujące, a także wpływać korzystnie mikrobiom i poziom nawilżenia Twojej skóry.
Oto, o czym warto pamiętać, budując swoją rutynę pielęgnacyjną w przypadku trądziku:
- zadbaj o higienę skóry – unikaj częstego dotykania twarzy palcami, nie wyciskaj ani nie rozdrapuj niedoskonałości na skórze, nie chodź spać w niezmytym makijażu;
- unikaj przesuszania skóry i stosowania silnie złuszczających kosmetyków;
- pamiętaj dokładnym oczyszczaniu skóry twarzy i demakijażu (szczególnie jeśli na co dzień nosisz makijaż);
- zadbaj o nawilżenie skóry, wybieraj formuły dopasowane do potrzeb skóry trądzikowej;
- pamiętaj o codziennym stosowaniu kremu z filtrem;
- sięgaj po dermokosmetyki, których formuły zawierają składniki aktywne wspierające walkę z niedoskonałościami (kwas azelainowy, kwas salicylowy, phylobioma, retinol, kwas glikolowy, niacynamid, kwas hialuronowy);
- jeśli zmagasz się z trądzikiem dorosłych, zwróć uwagę, by w wybranych dermokosmetykach znalazły się składniki aktywne o działaniu anti-age.
Skuteczne dermokosmetyki do skóry skłonnej do trądziku
Skóra z trądzikiem młodzieńczym i trądzikiem dorosłych może posiadać inne potrzeby pielęgnacyjne. Poniżej znajdziesz przykładowe rutyny pielęgnacyjne, odpowiadające odmiennym potrzebom każdego z tych problemów.
Krok 1: Oczyszczanie
Żel oczyszczający do twarzy Effaclar La Roche-Posay (rano i wieczorem)
Pierwszy etap pielęgnacyjny stanowi oczyszczanie, które przygotowuje skórę na przyjęcie składników aktywnych zawartych w kolejnych krokach. Do oczyszczania rekomendujemy Effaclar Żel Oczyszczający. Znajdziesz w nim ulepszoną formułę kultowego Żelu Oczyszczającego Effaclar. Jego formuła zawiera Phylobiomę, składnik aktywny, który redukuje namnażanie się bakterii C.acnes, i wspiera równowagę mikrobiomu. Kosmetyk delikatnie oczyszcza, redukuje niedoskonałości i nadmiar sebum, pozostawiając skórę czystą i odświeżoną. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry zarówno z objawami trądziku młodzieńczego, jak i trądziku dorosłych. Stosuj go w porannej, jak i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej.
Krok 2: Krem lub serum
Żel-krem przeciw niedoskonałościom Effaclar A.Z. La Roche-Posay (rano i wieczorem, dla skóry z objawami trądziku dorosłych)
Jeśli masz ponad 25 lat i zmagasz się z trądzikiem w strefie U (linia żuchwy, szyja, broda, okolice ust), najprawdopodobniej jest to trądzik dorosłych. W tym wieku skóra nie tylko boryka się z niedoskonałościami, ale zaczynają także pojawiać się pierwsze oznaki starzenia, takie jak drobne linie i zmarszczki.
Effaclar A.Z. Żel-krem to produkt o przełomowym, podwójnym działaniu na objawy trądziku dorosłych i objawy starzenia się skóry. Znajdziesz w nim unikalną formułę ze składnikami aktywnymi rekomendowanymi przez dermatologów: kwasem azelainowym, salicylowym, hialuronowym, co dodatkowo zmniejsza konieczność stosowania dodatkowych kosmetyków i upraszcza codzienną rutynę pielęgnacyjną. Już po 7 dniach stosowania wypryski i niedoskonałości są zredukowane, a koloryt skóry bardziej wyrównany3, zmarszczki są zredukowane, a skóra napięta4. Po jego użyciu skóra zyskuje świeży wygląd, wygląda na ukojoną, bardziej miękką i gładszą. Krem posiada lekką konsystencję i szybko się wchłania i nadaje się pod makijaż. Możesz stosować go w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji.
Skoncentrowane serum przeciw niedoskonałościom Effaclar La Roche-Posay (wieczorem, dla skóry z objawami trądziku dorosłych)
W przypadku skóry skłonnej do trądziku warto również sięgnąć po Effaclar Skoncentrowane Serum. Oferuje balans pomiędzy działaniem peelingującym a kojącym. Dzięki zawartości trzech kwasów (glikolowego, salicylowego, LHA) oraz kojącego niacynamidu intensywnie wygładza powierzchnię skóry bez uczucia dyskomfortu. Przebarwienia potrądzikowe stają się mniej widoczne, a skóra bardziej rozświetlona. Serum stosuj w wieczornej pielęgnacji 1-2 razy w tygodniu. Nie używaj wtedy Effaclar A.Z. Żel-Krem na noc, tylko na dzień!
Krem o potrójnym działaniu Effaclar Duo+M La Roche-Posay (rano i wieczorem, dla skóry z objawami trądziku młodzieńczego)
Trądzik młodzieńczy pojawia się w wieku 12-17 lat, a zmiany skórne najczęściej występują w strefie T (czoło, nos, broda). W tym okresie skóra zazwyczaj ma tendencję do bycia tłustą lub mieszaną, co wynika z nadprodukcji łoju.
Dla skóry z objawami trądziku młodzieńczego sprawdzi się Effaclar Duo+M. To krem o potrójnym działaniu przeciw: zaskórnikom i wypryskom, przebarwieniom potrądzikowym czy nawrotom niedoskonałości. To także ulepszona formuła kultowego Effaclar Duo+, wzbogacona opatentowanym składnikiem Phylobioma, o właściwościach wspierających mikrobiom skóry. Phylobioma przeciwdziała namnażaniu się bakterii C.acnes typu IA1, odpowiadających za rozwój i nasilenie objawów trądziku. Co więcej, Effaclar DUO+M działa jeszcze szybciej na niedoskonałości: pierwsze efekty widoczne są już po 8 godzinach5 oraz zapewnia 24-godzinne nawilżenie6. Może być stosowany w porannej i wieczornej pielęgnacji, po wcześniejszym zastosowaniu Żelu Oczyszczającego Effaclar.
Krok 3: Ochrona przeciwsłoneczna (rano)
Filtr przeciwsłoneczny Oil Control Fluid SPF 50+ Anthelios UV Mune 400 La Roche-Posay (na dzień)

W przypadku ochrony przeciwsłonecznej warto sięgnąć po Anthelios UVMUNE 400 Oil Control Fluid SPF 50+. Ten dermokosmetyk wyróżnia się lekką i nietłustą konsystencją. Co ważne w kontekście ochrony przeciwsłonecznej, w jego formule znalazł się Mexoryl 400, najskuteczniejszy filtr UV7 przed najbardziej szkodliwymi promieniami UV8: UVB, UVA i ultradługimi UVA. Produkt stanowi skuteczne rozwiązanie również w przypadku skóry tłustej i mieszanej: zapewnia efekt 12H zmatowienia skóry9 i nie pozostawia białych śladów.
Masz skórę skłonną do trądziku i zastanawiasz się, jak prawidłowo o nią dbać? SPOTSCAN+ to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które analizuje stan cery i dobiera spersonalizowaną rutynę pielęgnacyjną, łącząc technologię z dermatologiczną wiedzą La Roche-Posay. Sprawdź, co będzie najlepsze dla Twojej skóry!
Co zrobić na trądzik – podsumowanie
Jak pozbyć się trądziku szybko? Kiedy na skórze pojawiają się niedoskonałości, bardzo często oczekujemy natychmiastowych efektów. W przypadku trądziku warto jednak dać sobie czas na dostrzeżenie efektów i być wyrozumiałym dla swojej skóry. Niewątpliwym wsparciem skóry z objawami trądziku jest odpowiednia pielęgnacja, dopasowana do wyjątkowych potrzeb skóry, czego przykładem są dermokosmetyki La Roche-Posay.
Tekst został zweryfikowany przez mgr Kingę Bożek.
Za deklaracje marketingowe odpowiada La Roche-Posay.
Mgr Kinga Bożek, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa
1 Pawlicka M., Wpływ stresu na wygląd skóry, Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2019 / vol. 8, aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-7.pdf
2 Penso L., Touvier M., Deschasaux M., Szabo de Edelenyi F., Hercberg S., Ezzedine K., Sbidian E., Association between adult acne and dietary behaviors: Findings from the NutriNet-Santé prospective cohort study. JAMA Dermatol. 2020;156:854–862, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32520303/
3 Badanie kliniczne z testem konsumenckim, 81 osób.
4 Badanie kliniczne, 42 osoby.
5 Badanie konsumenckie, 54 osoby.
6 Badanie aparaturowe.
7 Przed najbardziej szkodliwymi promieniami ultradługimi UVA do 400nm
8 wysoki zakres długości fal UVA [380-400nm]
9 Test konsumencki, 130 osób ze skórą mieszaną i tłustą, 28 dni.
Bilbiografia:
- Bergler-Czop B., Bilewicz-Stebel M., Stańkowska A., "Trądzik pospolity – najczęstsza dermatoza osób młodych", https://wiadomoscidermatologiczne.pl/artykul/tradzik-pospolity-najczestsza-dermatoza-osob-mlodych [dostęp: 12.03.2025]
- Kamm A., Barańska-Rybak W., "Wpływ żywienia jako czynnika środowiskowego na poprawę kondycji skóry wśród dorosłych z trądzikiem pospolitym", https://depot.ceon.pl/handle/123456789/14494 [dostęp: 11.03.2025]
- Marek L., "Trądzik pospolity - rodzaje i przyczyny. Jak pozbyć się trądziku?", https://mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity-rodzaje-i-przyczyny-jak-pozbyc-sie-tradziku [dostęp: 11.03.2025]
- Wolska H., "Trądzik młodzieńczy - przyczyny, powikłania, leczenie", https://mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/73673,tradzik-mlodzienczy-przyczyny-powiklania-leczenie [dostęp: 11.03.2025]
- Zegarska B., Rudnicka L., Narbutt J., i inni, "Zastosowanie dermokosmetyków w trądziku pospolitym. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego", w: *Przegląd Dermatologiczny* nr 5, t. 110, 2023.
- Pawlicka M., "Wpływ stresu na wygląd skóry", *Kosmetologia Estetyczna*, 4 / 2019 / vol. 8, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-7.pdf
- Penso L., Touvier M., Deschasaux M., Szabo de Edelenyi F., Hercberg S., Ezzedine K., Sbidian E., "Association between adult acne and dietary behaviors: Findings from the NutriNet-Santé prospective cohort study", *JAMA Dermatol.* 2020;156:854–862, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32520303/
- Materiały prasowe marki.